UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W obronie interesów Elbląga i Regionu

Prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk wraz z Marszałkiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jackiem Protasem zwrócili się do Ministra Rozwoju Regionalnego o uwzględnienie interesów Elbląga i Regionu w „Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030”.

Aktualnie trwają konsultacje dotyczące „Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030”. W dokumencie Elbląg zakwalifikowany został jako Ośrodek Subregionalny.
       - Istotne jest, by Elbląg uznano za „miasto o znaczeniu regionalnym” i włączono go do formuły metropolii sieciowej. Zwróciłem się do Marszałka Jacka Protasa o poparcie moich starań. W województwie warmińsko-mazurskim Elbląg jest jednym z ważnych ośrodków decydujących o tempie zmian całego regionu, ważne więc, by jego pozycja na mapie zagospodarowania Polski była wysoka. – powiedział prezydent Grzegorz Nowaczyk.
       Za uznaniem miasta za ośrodek regionalny przemawiają, zdaniem prezydenta, duże tradycje przemysłowe. Miasto stawia na innowacje (Elbląski Inkubator Nowoczesnych Technologii, Elbląski Park Technologiczny ze specjalistycznymi laboratoriami: Centrum Jakości Środowiska - Laboratorium Zaawansowanych Analiz Środowiskowych, Laboratorium Badań Środowiska Pracy i Emisji, Centrum Transferu Technologii Informatycznych, Centrum Technologii Drewna i Mebli oraz Centrum Metaloznawstwa).
       Jedyna w swoim rodzaju w kraju miejska sieć szerokopasmowa obejmie teren całego miasta. Powstaje specjalistyczne centrum przetwarzania danych cyfrowych, tzw. Data Center, które jest elementem Centrum Badawczo–Rozwojowego GIS CENTER. Połączy ono administrację publiczną, świat nauki oraz świat biznesu, gwarantując jednocześnie wysoki poziom zabezpieczenia, przetwarzania, utrzymania i przechowywania danych cyfrowych.
       W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu powstaje laboratorium naukowo-dydaktyczne. To zespół specjalistycznych laboratoriów wraz z salami audytoryjnymi.
       - Rozbudowa węzła komunikacyjnego Elbląg-Wschód spowodowała, że tereny na obrzeżach miasta stają się atrakcyjne dla inwestorów. Przykładem jest planowana inwestycja CH Rapsodia. Tu docelowo pracę ma znaleźć około 1800 osób. Poza tym w naszym mieście od wielu lat funkcjonują i to z powodzeniem firmy wchodzące w skład międzynarodowych grup kapitałowych, Alstom Power, Grupa Żywiec S.A. Browar w Elblągu czy Siemens Industrial Turbomachinery. – dodaje prezydent Nowaczyk.
       Ponadto w mieście funkcjonują nowoczesne, duże firmy jak Metal–Expert, Elektrociepłownia Elbląg, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „STOLPŁYT”, Wójcik Fabryka Mebli, OPEGIEKA, Maag Gear Zamech , STOKOTA .
       - Zależy mi również na tym, aby nasz Port Morski, jako największy port polski w rejonie Zalewu Wiślanego wzmocnił swoją pozycję w konsultowanym dokumencie. Port ma naturalne połączenia w trzech kierunkach - i na Zalew Wiślany, w kierunku śródlądowym oraz w kierunku jezior Ostródzko-Iławskich. Posiada terminal pasażersko–promowy, nowoczesny Punkt Odpraw Granicznych. Jest więc przykładem na to, że miasto się rozwija i na rozwój stawia. Aby w pełni to osiągnąć będę zabiegał o swobodny dostęp do Bałtyku zarówno naszego portu, jak i całego akwenu Zalewu Wiślanego. – powiedział Grzegorz Nowaczyk.
       Budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną stworzy nowy szlak transportowy, zaktywizuje gospodarczo gminy nadzalewowe, które należą do najuboższych w kraju, otworzy nowe możliwości dla turystyki i rekreacji morskiej.
       - Zależy mi także na tym, by Marszałek Protas wsparł potrzebę wpisania do konsultowanego dokumentu działań związanych z budową systemu wczesnego ostrzegania przed powodzią na Żuławach – to ważne dla naszego miasta i regionu. Widzę także potrzebę zweryfikowania etapowania rozwoju sieci drogowej w tym szczególnie drogi krajowej nr 16 poprzez umożliwienie jej realizacji do roku 2020. Podzielam pogląd Pana Marszałka, że w perspektywie 2030 roku nie ma potrzeby ponoszenia kosztów na podniesienie do standardów autostradowych odcinka drogi ekspresowej nr 7 Gdańsk-Warszawa oraz nr 51 Olsztynek-Olsztyn.- uzupełnił Grzegorz Nowaczyk.
       Konsultacje „Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030” w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego trwają do 2 marca 2011 r.
      
Anna Kleina, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • To fajny zastępczy temat. Ale mieszkańcy chcą wiedzieć kiedy nowa władza zajmie się cenami ciepła i EPEC em oraz burdelem w ZBK, czy ceny usług komunalnych dale będą rosły. To są tematy ważne dla elblążan
 • Już widzę jak w warszawie się przejmują zapadłą dziurą Elblągiem. A bezrobocie sobie po cichutku rośnie. A panowie powsadzani przez Heńka w spółkach miejskich siedzą cichutko i się śmieją z bezrobotnych. Na przykład jakie dochody osiągał do tej pory port Elbląski? Ile zarabia dyrektor poru Elbląskiego i ilu ludzi zatrudnia? Ile zarabia dyrektor MZK a ile ma wojskowej emerytury? Ile przyniósł strat Dom Pomocy Społecznej na ul. Toruńskiej przez rok, kiedy były wstrzymane przyjęcia osób starszych??A ile w tym czasie zarobił pan dyrektor, i dlaczego został dyrektorem?? I tak dalej i tak dalej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  juliannoo(2011-02-24)
 • Panie Prezydencie dla dobra i w obronie interesów Elbląga należy zmienić dyrektora w CS-B, Porcie Morskim, MOSiR, WIK, i wielu innych oraz bardzo wielu naczelników obsadzonych jeszcze za czasów starego klucza partyjnego!!! Dopuścić do współdecydowania ludzi wykształconych młodych i pracowitych!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AntySpam(2011-02-24)
 • Co robią w tej sprawie elbląscy posłwie i senatorowie. Zuławy wraz z wysoczyzną i gminami nadzalewowymi winny mieć jednego gospodarza.
 • Słupsk, Gorzów Wielkopolski postawiono wyżej niż Elbląg. A jak np. Górzów Wlkp. dzisiaj wygląda? To miasto ma mniej mieszkańców niż Elbląg i jakoś mało o nim słychać w Polsce. Ale, na Boga! Jedźcie i zobaczcie jak wygląda dzisiejszy Gorzów Wielkopolski! Większego bałaganu, wszechobecnego brudu i syfu nie znajdziecie w Polsce Północnej! Dziurawe drogi, szare, brudne z odpadającymi tynkami kamienice - nie remontowane od wojny! Tysiące debilnych grafitti, które na zapleśniałych, brudnych i szarych tynkach potęgują menelski wygląd tego miasta (?) Elbląg, który ma także strategiczne znaczenie, zważywszy na Obwód Kaliningradzki jest już tradycyjnie od powojnia lekceważony przez władze w W-wie. Kiedyś taka postawa była nawet iskrą do Wydarzeń Grudniowych w Elblągu. W konsekwencji tamci w stolicy wydali jakąś ustawę, czy zarządzenie datowane na 1972 r. o dźwignięciu Elbląga z upadłości cywilizacyjnej. Dzisiaj widzimy jakiś haniebny comeback do tych powojennych praktyk. Co na to specjalista od Elbląskiego Lobby w Warszawie - Witold Gintowt Dziewałtowski? To takie efekty przynosi jest świetlana dzialalność poselska? Przypomnieć należy, że władze w W-wie z EURO-2012 też nas pominęły. .. Quam diu etiam abutere Varsovia patentia nostra?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  quam diu etiam?(2011-02-24)
 • To dobrze że Prezydent walczy o Elbląg, ale gdzie mamy materiały jakieś promocyjne oprócz na szczęście pięknych książek o Elblągu ?
 • Obawiam się że skończy się podobnie jak z wizytą Nowaczyka u ministra Grabarczyka w sprawie odcinka S7
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Vogler(2011-02-24)
 • Gdyby za "czarowanie" dawali Nobla p. Nowaczyk dostałby go podobnie jak Tusk. .. ale tu chodzi o fakty o rzeczywistość. .. .gdyby p. Nowaczyk za to dostawał pieniądze. .. to po miesiącu sam by zwolnił się z pracy, gdyż na suchy chleb, by nie zarobił. .. Wydaje mi się, że czas gadania ględzenia i opowiadania bajek się kończy. Panie Nowaczyk zamiast gadać pokaż pan coś, co pan zrobił - za co godnie mógłby pan wziąć pensję. Ile stanowisk pracy pan utworzył, ile zaoszczędził, ile wydał i jakie korzyści mają z tego mieszkańcy. Czas bajerowania się już skończył.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kris_abc(2011-02-24)
 • Wszystko to jakiś dziwne sny o potędze przemysłowej, która dawno odeszła z tego miasta. A gdzie jest turystyka, rekreacja, sport i wyczyn - to jedyne dziedziny realnego rozwoju, poza oczywiście usługami logistyczno - transportowymi - o jakich w tym miejscu Polski możemy mówić i je rozwijać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MiejscowyAborygen(2011-02-24)
 • Panie Prezydencie, O jakiej autostradzie Gdańsk-Warszawa Pan wspomina? Wstrzymywana jest rozbudowa do drogi ekspresowej, nie będzie oddanego w terminie dobrego połączenia do Gdańska. Po 2030 dopiero zacznie Pan zastanawiać się nad rozbudową drogi? O jakich kosztach Pan wspomina? To jest droga krajowa i koszty utrzymania ponosi Państwo. Nawet jeżeli Elbląg płaci za obwodnicę (w co wątpię) to przy autostradzie całe koszty przenoszone są na użytkowników. Przecież po to wprowadzone są opłaty autostradowe. .. Wstyd. Proszę zmienić myślenie o przyszłości mojego miasta i poszerzyć perspektywy.
 • czy obecny prezydent wróci jeszcze kiedyś do swojego planu zbliżenia z trojmiastem??? miala być współpraca gospodarcza a nic się nie dzieje
 • Można dużo złego powiedzieć o PiS - ale na pewno nie to że marginalizowali nasze miasto tak bardzo. Żałuję, że obecna władza tak się różni w tym podejściu. .. nie ma po prostu już na kogo głosować w tym kraju.
Reklama