UWAGA!

W sztabach wyborczych nastroje są różne

 
Elbląg, Witold Wróblewski i PO zorganizowali sztab wyborczy w jednym z hoteli
Witold Wróblewski i PO zorganizowali sztab wyborczy w jednym z hoteli (fot. Anna Dembińska)

Odwiedziliśmy większość sztabów wyborczych tuż po zakończeniu wyborów. Nastroje był różne, kandydaci na prezydenta czekali na oficjalne wyniki, nie chcąc zbytnio komentować sondażowych przewidywań.

Platforma Obywatelska urządziła sztab wyborczy w jednym z elbląskich hoteli. Po ogłoszeniu krajowych sondażowych wyników Witold Wróblewski, kandydat na prezydenta, startujący z poparciem PO i PSL, podziękował przede wszystkim rodzinie, w dalszej kolejności wszystkim, z którymi współpracował.
       - Jestem bardzo zadowolony. Uważałem, że prawdopodobieństwo, że jeden z kandydatów uzyska 50 proc. plus jeden będzie trudne do osiągnięcia i te moje przewidywania się sprawdziły. Chcę podziękować wszystkim mieszkańcom, którzy wzięli udział w głosowaniu, za to, że przyszli, że nie jest im obojętny los Elbląga i oddali głos na kandydata, który według nich jest najlepszy. Szczególnie dziękuję tym, którzy głosowali na mnie - mówił Witold Wróblewski. - Myśleliśmy o drugiej turze, pracujemy cały czas, w dalszym ciągu będziemy się do niej przygotowywali. Mam nadzieję, że w ciągu tych dwóch tygodni uda nam się przekonać jeszcze więcej elblążan do mojej kandydatury, programu i osób, które mogą mnie poprzeć.
      
       Łatwiej się dyskutuje we dwóch
      
Sztab Prawa i Sprawiedliwości mieścił się w jednej z elbląskich uczelni wyższych. Odwiedziliśmy go tuż po godzinie 21, jednak działacze PiS nie chcieli wpuścić dziennikarzy do sali, gdzie siedzieli przedstawiciele komitetu. Zapraszali za to do biura prasowego sztabu w holu, gdzie od godziny 22 liczyli głosy napływające z poszczególnych komisji.
       Dzisiaj wieczorem cieszymy się z wyniku, ale myślimy już o drugiej turze. Dużo łatwiej dyskutuje się z jednym kontrkandydatem niż sześcioma – stwierdził Jerzy Wilk. - Z mojego wcześniejszego doświadczenia wynika, że poparcie innych komitetów w drugiej turze nie przekłada się bezpośrednio na liczbę głosów. Mogę rozmawiać o poparciu ze wszystkimi, oprócz pana Szweda.
      
       Sto lat dla kandydata
      
Tymczasem sztab Obywatelskiego Elbląga na czele z Edmundem Szwedem czekał na wyniki w siedzibie komitetu, w jednej z elbląskich firm. - Jest wesoło i sympatycznie. Dziś nasz przyszły prezydent ma imieniny. Śpiewamy mu „Sto lat”. Jesteśmy jak jedna wielka rodzina – powiedziała nam Barbara Książkiewicz-Czuba, kandydatka do Rady Miejskiej.
       Edmunda Szweda bardzo zaniepokoiła niska frekwencja. - Odczuwam z tego powodu smutek na pograniczu przerażenia. Oznacza to, że elblążanie jako społeczeństwo tracą instynkt samozachowawczy. Jest to stan przerażający. Chciałem coś zmienić w Elblągu. Zmienić nie dla siebie. Pod względem materialnym bowiem nic robić nie muszę. Dobry los obdarzył mnie talentami i wiedzą. I ja te talenty chciałem ofiarować Elblągowi i elblążanom – mówił Edmund Szwed.
       - Frekwencja świadczy o tym, że większość społeczeństwa pogodziła się z tym, co faktycznie się dzieje i nie wierzy w jakiekolwiek zmiany. I z tym należałoby walczyć. I to nie jest klęska komitetów wyborczych, to klęska elblążan, którzy nie biorą udziału w wyborach, a krytykują wszystko, co w tym mieście się dzieje – dodał Kazimierz Falkiewicz, kandydat na radnego z komitetu Obywatelski Elbląg.
       - Być może trzy, cztery miesiące kampanii to zbyt krótki czas, by „porwać” elblążan. Jest to jednak pewien kapitał, który za rok, za dwa przyniesie ogromny skutek w Elblągu. Uważam, że wyniki, pomimo niskiej frekwencji, pozwolą na to, że przedstawiciele naszego komitetu zasiądą w Radzie Miasta – stwierdził Mateusz Paradowski, szef sztabu Obywatelskiego Elbląga.
      
       Każdy wynik przyjmę z pokorą
      
Zdecydowanie na temat wyborczych szans swojego komitetu wypowiadał się Janusz Nowak z SLD Lewicy Razem, która swój sztab wyborczy urządziła w swojej siedzibie przy ul. Robotniczej. - Zawsze wynik SLD w Elblągu był wyższy od średniej krajowej i jestem przekonany, że będzie tak i teraz, czyli grubo powyżej 10 procent – stwierdził Janusz Nowak. A co sądzi o swoim wyniku, który nie da mu prawa walki w drugiej turze? - To wola mieszkańców, każdy wynik przyjmuję z pokorą. Nie zamierzam się wycofać z polityki, dalej będę pracował na rzecz miasta.
       Lider SLD nie chciał wypowiadać się na temat ewentualnych koalicji w Radzie Miejskiej. - Poczekamy na oficjalne wyniki, wtedy będziemy się nad tym zastanawiać – dodał Janusz Nowak.

  Elbląg, Jerzy Wilk i Monika Borzdyńska w sztabie PiS
Jerzy Wilk i Monika Borzdyńska w sztabie PiS (fot. Witold Sadowski)


      
       Poczekajmy do wyników
      
Dwa piętra niżej, w tym samym budynku co SLD, na wyniki wyborów czekali działacze Elbląskiej Koalicji Obywatelskiej. - Byłoby to smutne wydarzenie, gdyby okazało się, frekwencja jest niska, a większość mandatów w Radzie zdobędą partie polityczne – powiedział nam Cezary Balbuza, kandydat EKO na prezydenta. - Zobaczymy, jak będzie. Na pewno z duchem demokracji będziemy zachęcać elblążan do wzięcia udziału w drugiej turze, a czy będziemy kogoś oficjalnie popierać czy nie, to poczekajmy na naszą konferencję podsumowującą wybory, gdy już będą znane oficjalne wyniki.

Dziennikarze portEl.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Wiecie, czemu OBYWATELSKIEMU ELBLĄGOWI Elblążanie pokazali gest Kozakiewicza? Za brudną kampanię wyborczą, haki, donosicielstwo do prokuratury itp. podobne dziwne zagrania. Tak się nie prowadzi kampanii wyborczej. Można się z kimś nie zgadzać, ale trzeba to kulturalnie przedstawić by kontkandydat zrozumiał, a jie chwyty poniżej pasa. I macie to na co zasłużyliście.
 • Obywatelski Elblag i Edmund Szwed to wygrani tych wyborów. Sam Szwed przed kandydatem lewicy na trzeciej pozycji! BEZPARTYJNY kandydat na trzeciej pozycji. Sam Obywatelski Elbląg przekroczył próg wyborczy i wprowadzi jednego lub dwóch radnych a komitet OBYWATELSKI dał się poznac mieszkańcom trzy miesiące temu!!! Co na to EKO, które startuje w wyborach kolejny i kolejny raz i jaki efekt mają - każdy widzi!!!
 • T, że trzeci to chwała mu zato. Ale za dwa tygodnie bedzie dogrywka, tylko dwóch.
 • Wiesz widze ze prawda w oczy kole bo prawda była ujawniana na swiatlo dzienne. .. ja za to tobie pokazuje fakerasa. I tak dużo Obywatelski Elblag osiagnal jako bezpartyjne urupowanie, nie mowie już o przewalkach z listami które zaczely wyplywac jak i brakami plomb wyborczych, listami później traktowanymi jak ciuchy do lumpeksu ze każdy może zajrzeć i wziąć cos dla siebie itd. A co do kandydatow 2 czołowych urupowan politycznych ehhh daje gora rok czasu az nastapi referendum by udsunac jak Nowaczyka. .. bo jaki maja plan ? Dlug z roku na rok rosnie coraz większy i jeszcze Kozakiewicz bedzies SZweda po butach calowal żeby wrocil ze swoim planem. .. .inaczej mowiac mohery z glow. .. .
 • Tylko PiS nie wpuścił dziennikarzy. .. .Tacy są właśnie skostniali. .. .
 • Skostniali. .. .. ojej, ojej. Co to będzie, co to będzie, pełno PIS-u, pełno wszędzie. .. ..
 • tylko z politologicznego punktu widzenia Szwed jest "wygranym" tych wyborów. zdobyć ponad 10 % głosów i prześcignąć w tym wyścigu Nowaka to sztuka. jednak realnie rzecz biorąc to w dalszym ciągu jest dla tego Pana przegrana a jeśli weźmie się pod uwagę wysokość środków przeznaczonych na kampanię to jest to niestety sromotna przegrana. nędzni ujadacze spod szyldu e24 z jeszcze bardziej nędznym padlinożercą Kuchejdą będą oczywiście widzieli to wszystko inaczej, co jednak nie zmieni faktu, że nie dla Ędmunda fotel prezydenta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  1
  ĘdmundFan(2014-11-17)
 • beda pomniki kaczynskiego na kazdym skrzyzowaniu ! laiki nie glosujacy niemaja juz prawa glosu !
 • powtarzam od czterech lat. przekroczenie progu nie gwarantuje mandatów w radzie. EKO w 2010 i 2013 przekroczył i co? i ordynacja zrobiła go na szaro.
 • niech p SZWED dalej stawia na tych co nie trzeba kandydaci na radnych potrafią tylko balować i cieszyć się do zdjęć ale pomóc dźwigać nie było komu tylko biali murzyni od tego byli brawo szkoda że tych ludzi się nie docenia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  balbal(2014-11-17)
 • Z tego co już przeczytałam to te wybory w Elblągu to jakiś jeden wielki przekręt i tyle mam do powiedzenia.
 • Ponad 12% elblażan uwierzyło ze można anulować zadłuzenie w ZBK. To przerazający wynik świadczacy o wielkim zaufaniu do bredni.
Reklama