UWAGA!

Wehikuł czasu powrócił

Wielu pamięta go jeszcze z czasów, kiedy jeździł po ulicach Elbląga. Teraz zyskał „drugie życie” i nowe przeznaczenie, od zeszłego roku jest atrakcją turystyczną cieszącą oko turystów, a także i mieszkańców. Zabytkowy wagon tramwaju powrócił pod Bramę Targową. Zobacz fotoreportaż i materiał filmowy.

Akcja ustawiania zabytkowego wagonu tramwaju typu 5N rozpoczęła się dziś (27 czerwca) z samego rana. Tak jak i w roku ubiegłym będzie on cieszył mieszkańców oraz turystów przez cały sezon letni, jednakże opiekę nad nim będzie sprawowało miasto, a nie tak jak w poprzednim roku jedna z pobliskich restauracji. Będzie można go zwiedzać od godz. 10 do 20 przez cały tydzień. 
       – Wagon tramwaju będzie dostępny od dziś do końca września – wyjaśnia Arkadiusz Kowalczyk z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Elblągu. – W tym roku planujemy, aby był to punkt informacji turystycznej, a jej pracownik będzie witał gości, prezentował walory Elbląga, dostępne będą materiały promocyjne oraz informacyjne, a także plansze mówiące o ciekawych wydarzeniach dotyczących historii elbląskich tramwajów.
       Ten potomek wozów typu KSW (Kriegsstraßenbahnwagen) pochodzi z 1961 r., w latach 70. dokonano w nim niezbędnych zmian z uwagi na wymogi bezpieczeństwa, natomiast swój ostatni kurs wykonał w grudniu 1996 r., kiedy to na tory wprowadzone zostały wagony sprowadzone z Mainz.
       – Tramwaj, który jest tutaj ustawiony symbolizuje to, co działo się w minionym wieku oraz w końcu XIX w., bowiem w tym miejscu tramwaj został wycofany w 1966 r. Ten wagon, który jest tu ustawiany nieco odbiega wizerunkiem od pierwotnie eksploatowanych wagonów czyli od tych, które zostały wprowadzone na ulice Elbląga w 1955 r. Tamte miały drzwi przesuwne i nie dwie pary drzwi a cztery, bowiem wagony były dwukierunkowe. Ten, który tutaj stoi sylwetką zewnętrzną przypomina sylwetką tamte czasy – mówił Bogdan Kaliński, dyrektor spółki Tramwaje Elbląskie. – Teraz opiekę nad wagonem będzie sprawował Departament Komunikacji Społecznej, natomiast jeśli chodzi o jego zabezpieczenie to zajmą się tym Tramwaje Elbląskie, chociaż w zeszłym roku nie było zniszczeń ani tego typu incydentów.
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Normalnie montażu i "akcji" powinni się uczyć z tego filmu reżyserzy z Hollywood te płynne przejścia i dramatyczne najazdy na pracujący wał korbowy jestem pełen podziwu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  2
  paniereżyserzu(2013-06-27)
 • Portelowa konkurencja nie śpi :)
 • Zwrócić uwagę należy jednak na brak przestrzegania przepisów BHP. Brak kasków oraz zachowania bezpiecznej odległości osób które podczas podnoszenia wagonu stały zbyt blisko.
 • Nie jest to jakaś wyjątkowa atrakcja - raczej przypomina odgrzewane danie.
 • Co olsztyn oddał nasz tramwaj który sobie przywłaszczył.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  elblążaninpyta(2013-06-27)
 • Bez przesady, niemieckie helmuty są starsze, nie bardzo rozumiem dlaczego uparcie wmawia się że ten pojazd jest zabytkowy:/
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  mikmik(2013-06-27)
 • Dlaczego stawia się tramwaj, który jeździ?
 • A parowóz Nieczui gdzie i kiedy stanie?; )
 • Z tym tramwajem to istny kabaret - zabytek - dobre sobie. Miejscowe tumaństwo zniszczyło przetapiając na surówkę, tak zresztą jak wiele innych obiektów, przedmiotów, pomników i przykładów doskonałej gospodarności i myśli twórczej - także wszystkie tramwaje elbląskie - autentyczne zabytki, godne tego słowa. Niestety po naszym pokoleniu jedynie słusznych decyzji pozostanie tylko pomnik puszki tuszonki, na byłym placu czerwonym obrazujący zaklinanie rzeczywistości i historii.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  MiejscowyAborygen(2013-06-27)
 • jeździłem tym tramwajem do szkoły w 1992
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  ojoojo(2013-06-27)
 • Wehikuł śmiechu i tumaństwa, które z g. .. .. eblaskiego chce zrobić zabytkowe misato, jaka starówka, taki zabytek ale najbardziej to zbytek i godne pożałowania próby nadania g. .. .miastu tego czego juz nigdy nie odzyska. Zabytkowego miasta jak Toruń, czy Kraków. To jest wielkie G>>>>> a nie zabytek WEHIKUŁ ŚMIECHU !!!! i niepotrzebnie wydane pieniądze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  2
  Stańczyk(2013-06-27)
 • linia powinna powrocic na stare miasto i tyle w temacie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  xx-men(2013-06-28)
Reklama