UWAGA!

Wezbrane wody

Elbląg, Wezbrana rzeka Wąska
Wezbrana rzeka Wąska (fot. Starostwo Powiatowe).

Wciąż utrzymuje się stan zagrożenia powodziowego na terenie trzech gmin powiatu elbląskiego: Gronowo Elbląskie, Markusy oraz Elbląg. Wody Zalewu Wiślanego, jeziora Druzno oraz rzek - dopływów utrzymują się w granicach stanów alarmowych.

- Topnienie śniegu oraz ostatnie opady deszczu spowodowały, że wezbrały rzeki i potoki spływające z Wysoczyzny Elbląskiej - informuje Anna Dawid, rzecznik Starosty Elbląskiego. - Ponownie wzrósł poziom wód, szczególnie w jeziorze Druzno, którego wały są mocno nasiąknięte.
     Na wale czołowym jeziora Druzno już wcześniej doszło do przecieków, zostały one zabezpieczone workami z piaskiem. Dotychczas do uszczelniania i „łatania” wałów przeciwpowodziowych zużyto łącznie ponad 1000 worków z piaskiem.
     Sytuacja jest monitorowana na bieżąco. W Starostwie Powiatowym oraz w gminach Elbląg, Gronowo Elbląskie i Markusy nadal trwają całodobowe dyżury.
     
     
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • wójcie, kajaki trzeba wyborcom kupic i zawody zorganizowac :) Kto pierwszy dopłynie po zasiłek do GOPS
 • Jedyne, co nas może zabezpieczyć na sto procent przed ewentualną powodzią na skalę katastrofalną jest grobla w poprzek Zalewu Wislanego np. od Tolkmicka do Krynicy Morskiej. Nam nie zagrażają ulewne deszcze, lecz tylko silne wiatry z kierunków północno-wschodnich naganiające wodę z szerszej części Zalewu do węższej u nas, gdzie następuje spiętrzenie i wpychanie do rzeki Elbląg, Nogatu, Szkarpawy i pomniejszych rzeczek. Taki wał przez Zalew 8 km dlugości spowodowalby, że nie trzeba by było podwyższać setek kilometrów wałów na Żuławach po prawej stronie Wisły, a do tego mógłby dodatkowo pełnić funkcję drogi transportowej, turyści chetniej odwiedzaliby tereny Wysoczyzny Elbląskiej i sam Elbląg, można by tą drogą dostarczać gaz czy wodę, odprowadzać śmieci i ścieki z Mierzei, wzdłóż grobli możnaby postawić rząd wiatraków produkujących ekologicznie energię. Piasek do budowy wału można by pozyskać w dużej mierze przy kopaniu kanału przez Mierzeję. Te dwie inwestycje zabezpieczyłyby obszar Żuław na setki lat i spowodowałyby rozkwit gospodarczy w oparciu o turystykę.Ahoj.
 • P.s. Wrota przeciw powodziowe na rzekach Elbląg, Szkarpawa, Nogat, Wisła Królewiecka nie tylko nie spełnią swej roli, ale do tego stworzą poważne zagrożenie, gdyż woda napotykając na opór przeleje się przez wał północny lub któryś z pomniejszych rzeczek w Rubnie, Jagodnie, Kamionku Wlk. itd. Grobla ma zapobiec rozbujaniu się wody w Zalewie jak w wannie, a system grobla-kanał przez Mierzeję sterowany komputerowo pozwoli regulować odpowiednio poziom wody w naszej części Zalewu ( przy wiatrach płn-wsch. obniża się poziom wody w Zatoce Gdańskiej). Program Natura2000 nie jest przeszkodą, gdyż zaleca się w nim podejmowanie działań zmierzających do zmniejszania zagrożeń o rozmiarach katastrofalnych ( jak czuli by się obrońcy jakiegoś ptaszka, gdyby powódź stulecia, jak w XIX wieku, rozmyła po Żuławach wszystkie g.... z oczyszczalni i szamb, zabiła wszystkie zwierzęta na tym terenie, i zniszczyła dorobek całego życia mieszkańców tych terenów?)
 • Gospodarka Żulaw ,jak i ich zabezpieczenie przeciwpowodziowe powinny byc skoordynowane pod jednym berlem,to nas zabezbieczy przed katastrofa powodzi,Elblag i Ziemia Elblaska do Pomorza.
 • pozdro dla st. sołowieja od bylych uczniow z lo paslek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  STASZEK ALKATRAZ(2007-02-01)
 • Hymm.. MASER, a Co to Grobla??
 • na zalanym lekko nadbrzeżu rzeki Elbląg korzystając z okazji wesoło hasają łabędzie - fotki w galerii ESR www.bikerelblag.hg.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bikerelblag(2007-02-02)
 • WojŁawrynowicz Drogi Marku.Dla wielu ludzi twoja propozycja to fantazja i abstrakcja. Fantazja były cale Żuławy i prawie cala Holandia Pamiętam jak 8 lat temu poznałem idę przekopu nikt nie chciał o niej rozmawiać. To był już zaniechany pomysł. Byłeś jedną z niewielu osób, które uznały Ze warto ten pomysł uruchomić na nowo. To ty zaproponowałeś promocje idei przekopu jako jeden z celi programu pilotowanego przez starostwo. I tu wielka chwała dla starosty Jezierskiego i jego ekipy,a szczególnie pani Stanisławy Pańczuk, (która jak lew walczy o przekop i Kanał Elbląski. By z fazy gadania przejść do konkretnych działań i jest skuteczna) Marku ruszyłeś lawinę. To może i ta grobla, która nie mieści się w wielu głowach kiedyś powstanie. Zrównoważony rozwój łączy ekologie z życiem człowieka. A wielka powódź może zniszczy cały ekosystem. Tak namiętnie chroniony przez nawiedzonych ekologów. To naukowcy mówią o zmianach klimatycznych i czasach kataklizmów. Mam nadzieje ze twoje tekst uruchomią dyskusje. I zdążymy przed wielką wodą. Oby jej nigdy nie było. Proponuje motto dla grobli : NOWĄ PRZYPOWIEŚĆ SOBIE POLAK KUPIŁ, ŻE PRZED SZKODĄ PRZESTAŁ BYĆ GŁUPI.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  WojŁawrynowicz(2007-02-02)
 • Grobla - wał ziemny utrzymujący wodę w sztucznym zbiorniku (np. stawie, kanale) itp. lub chroniący przyległy teren przed wylewami na rzece (Wikipedia)
 • Dzięki, Wojtek. Dodając obrazowo, Zalew Wiślany ma ponad 800 km kw. powierzchni i 90 km długości. Jeśli przez kilka dni wieją silne wiatry zachodnie, wpychają wodę przez cieśninę pilawską z Bałtyku do Zalewu i jeśli potem zmienią kierunek na północny i północno-wschodni, całą tę masę wody pędzą 90 km do naszej wąskiej części ( tak było w 1983 roku ) – taka fala może zachować się jak tsunami, napotykając na opór spiętrza się. Weźmy tylko 10cm z powierzchni 800 km 2 i spiętrzmy to na powierzchni 10 km 2 – daje to falę 8 m wysokości. Wał odpowiedniej wysokości i szerokości zabezpieczy nas przed każdą falą. Oczywiście, zanim przystąpiono by do budowy, należałoby wykonać wszystkie niezbędne badania, łącznie z wykonaniem odpowiedniej wielkości modelu, na którym przećwiczono by różne warianty.
 • Koncepcja MaSer mnie przekonuje Jerzy K.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jerzy K.(2007-02-02)
 • zwłaszcza, że przy ocieplającym się klimacie poziom morza nie obniży się
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jerzy K.(2007-02-02)
Reklama