UWAGA!

Więźniowie się szkolą

 Elbląg, Więźniowie się szkolą
fot. archiwum AŚ Elbląg

W roku 2019 w Areszcie Śledczym w Elblągu, w tym w Oddziale Zewnętrznym w Braniewie, przeprowadzono 11 szkoleń kursowych, w których udział wzięło 134 osadzonych.

Szkolenia zaplanowano w związku z realizacją projektu „Podniesienie kwalifikacji zawodowych więźniów w celu ich powrotu na rynek pracy po zakończeniu odbywania kary pozbawienia wolności” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza - Edukacja - Rozwój. W minionym roku kursy realizowane były od kwietnia do listopada. Elbląski areszt realizuje kursy POWER od 2016 roku. Każdego roku, w więziennych murach odbywa się do 5 kursów zawodowych, w każdym z nich uczestniczy co najmniej 12 skazanych.

Tematyka szkoleń była dobierana pod kątem aktualnego zapotrzebowania na rynku pracy, w tym kontrahentów zatrudniających osadzonych oraz potrzeb jednostki penitencjarnej. W związku z powyższym zrealizowano dwa kursy “Pracownik ogólnobudowlany”, trzy kursy “Konserwator powierzchni płaskich” oraz jeden kurs “Opiekun osoby niepełnosprawnej i starszej” finansowany z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonych oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości.

W ramach prowadzonych zajęć skazani mieli możliwość przyswojenia wiedzy teoretycznej związanej z tematyką kursu oraz nabycia umiejętności praktycznych podnoszących kompetencje zawodowe i zwiększających szansę na uzyskanie pracy po opuszczeniu zakładu karnego. Po ukończonych kursach i szkoleniach ponad 80 % skazanych zostało objętych zatrudnieniem przez areszt i współpracujących z nim kontrahentów.
       Organizowane przez Służbę Więzienną szkolenia kursowe dla osadzonych są jedną z najskuteczniejszych form resocjalizacji. Szkoleniami tymi są bowiem objęci w pierwszej kolejności osadzeni, których niedostosowanie społeczne ściśle wiązało się z deficytami w zakresie wykształcenia i wydolności na rynku pracy. Są to głównie osoby bezrobotne, nie posiadające żadnych kwalifikacji zawodowych, obciążone zadłużeniami alimentacyjnymi. Dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom zawodowym mogą oni już w trakcie odbywania kary podjąć pracę, spłacać zadłużenia, a zdobyte doświadczenia wykorzystać w aktywnym poszukiwaniu pracy na wolności. Szkolenia te niewątpliwie wpływają na zminimalizowanie ryzyka powrotu do przestępstwa.

kpt. Anna Downar
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Wszystko ok, fajnie, że chcą ich czegoś nauczyć, oby chcieli tą wiedze przyswoić. Tylko, ze więzienie to powinno być więzienie, a nie wczasy, a tam to TV za darmo, jedzenie ze szpitalem bez porównania o wiele lepsze no i za dużo praw swoich mają w stosunku do tego co było kiedyś.
 • Więźniowie się szkołą...no bosko! Nie dość, że to tylko krzywdę życiu robiło, to jeszcze ciepełko ma w 4 litery, opieka zdrowotna, wyżywienie lepsze niż w szpitalach...to teraz szkolenia im robimy! Ci upadli ludzie powinni rowy przekopywać, autostrady kosić, chodniki lizać i to wszystko ręcznie! Kosa, łopata, i 12 h dziennie! Wtedy wiezienie nie były by cieplutkim miejscem dla takich ludzi bez zasad i Boga.
 • Wstyd dla polskiego narodu wstyd, młodzież płaci za studia tysiące uczą się mają cele i zasady w życiu po czym idą do pracy za 1800 zł latami mieszkają u rodziców bo nie stać ich na kredyty hipoteczne dostać się w naszym kraju do specjalisty? Granych z cudem lub znajomościami chyba że dasz kasę to na drugi dzień wizyta szpitalne jedzenie to chyba resztki po więźniach ale co tam pisiorki lepiej wydać kasę na szkolenia dla więźniów skazanych na dożywocie a niech mają :) dogadać się z Putinem i na Syberię ich wywieźć
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  5
  QbeeQ(2020-01-29)
 • Te szkolenia sa w ramach dofinansowania unijnego. Jest konkurs to wieziennictwo pisze i pozyskuje kase. Daja to sie bierze. Mlodziez tez moze skorzystac. Elblag jest wrecz zalany projektami aktywizacyjnymi.
 • Masz rację. Pamiętamy wszyscy starsi jak kiedyś na mieście garusy pracowali sprzątając miasto w kubrakach z logo ZK.
 • Zróbcie im szkolenia jak spier...z pudła
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2
  1
  Profesor nadzwyczajny(2020-01-29)
 • Inwestycja w przyszłość Narodu.
 • To dobrze, że się szkolą, będą mieć jakiś fach i robotę może znajadą. Taki gość jak wyjdzie to musi mieć co robić i za co żyć, bo jak nie to znowu pójdzie kraść czy robić jakieś napady, jak nie będzie miał z czego żyć i co do gara włożyć.
 • Godc123 chcesz dobrze pojesc miec opieke cieplutko idz posiedziec dziwny jest ten swiat ja jak uwazam ze gdzies jest dobrze lepiej to chce tam byc
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  Lalamido(2020-01-29)
 • Moralność nie pochodzi o tego, czy ktoś ma fach, czy go nie ma. Osoba upadła degeneruje, a to że wśród niewykwalifikowanych, większość to przestępcy, tylko potwierdza moja teorie. Dobrym trzeba chcieć być, a taki to jak fach złapie, to załapie się na budowę i ją okradnie.
 • Wstyd jak ich pilnują! Pracują na wolności a i tak w czasie pracy odwiedzają swoje domy. Zróbcie z tym porządek i zacznijcie ich pilnować.
 • Z tego zdjęcia właśnie wynika,że są w trakcie takiego szkolenia;))
Reklama