UWAGA!

„Władzom nie podoba się, że ktoś zabiera głos w sprawie basenów” (Śladem publikacji)

 Elbląg, Pan Prezydent uznał, iż jego wizja jest najlepsza, ostateczna i nie podlega dyskusji - pisze Bogusław Tołwiński
Pan Prezydent uznał, iż jego wizja jest najlepsza, ostateczna i nie podlega dyskusji - pisze Bogusław Tołwiński

- Pytam o demokrację Pana Prezydenta, a słyszę, że jestem likwidatorem basenu... - pisze w swoim oświadczeniu, przesłanym do naszej redakcji, radny Bogusław Tołwiński. Otrzymaliśmy je po publikacji czwartkowego artykułu „Prezydent kontra radny. Poszło o basen”. - Po tym, jak śmiałem jako obywatel i radny wyrazić swoją opinię o planowanej przez Pana Prezydenta inwestycji, czyli „Mini-basenie”, rozgorzała w mediach ogólna dyskusja o letniej rekreacji wodnej, a także - o zgrozo - czy mamy w ogóle prawo jako mieszkańcy wyrażać swoje zdanie i oczekiwać chociaż rzetelnych konsultacji w temacie basenów – pisze radny.

Władzom najwyraźniej nie spodobało się to, że w ogóle ktoś zabiera głos w tej sprawie. Zatem, w środę Pan Prezydent zwołał konferencję prasową i przedstawił swoją wizję na najbliższe lata w kwestii rekreacji wodnej dla Elbląg. Zaprezentowano i omówiono szereg inwestycji rozłożonych na wiele lat i nie byłoby problemu, gdyby Pan Prezydent wcześniej zapytał mieszkańców, a potem uzyskał ich aprobatę w kwestii swoich pomysłów. Tymczasem Pan Prezydent uznał, że to zupełnie nie jest potrzebne i powiedział „Na terenie basenu, robimy basen. Co tu konsultować?” Tym samym Pan Prezydent uznał, iż jego wizja jest najlepsza, ostateczna i nie podlega dyskusji.

Przy okazji w czasie konferencji Pan Prezydent kilkakrotnie nazwał mnie likwidatorem dużego, otwartego basenu. Dlaczego i na jakiej podstawie? Rzekomo, kiedy pełniłem funkcję dyrektora Departamentu Sportu w 2011 r., basen został ostatecznie zamknięty i już nigdy nie został otwarty. Zatem kilka faktów. Jedno jest prawdą, że 26 lipca 2011 r. MOSiR zdecydował o czasowym zamknięciu basenu z powodu wysokich temperatur i bardzo dużego zakwitu glonów, ale jednocześnie informował, że o otwarciu basenu poinformuje za pośrednictwem lokalnych mediów. Zatem w tym czasie nie było mowy o likwidacji czy długotrwałym zamknięciu basenu. Ponadto w ciągu mojej krótkiej kadencji na ww. omawianym stanowisku zdecydowałem o wymianie wszystkich desek na głównym pomoście, co nigdy wcześniej się nie zdarzyło, a co świadczyło o mojej wizji modernizacji i chęci dalszej eksploatacji tego obiektu.

Zwracam też uwagę, na fakt, iż żaden dyrektor Departamentu nie mógłby sam podjąć takiej decyzji, choćby chciał bez oficjalnej zgody prezydenta. To jednak nie jest najważniejsze w mojej linii obrony, a zupełnie inny fakt. Mianowicie to, iż po niespełna trzech miesiącach pracy w urzędzie 8 sierpnia 2011 r. zrezygnowałem z ww. funkcji dyrektora Departamentu Sportu. Zaś dopiero 7 czerwca 2012 r. podczas konferencji prasowej w sali MOSiR ogłoszono „wyłączenie z eksploatacji” aż do odwołania i dopiero od tamtej pory można mówić, iż basen rzeczywiście przestał funkcjonować. Zatem, jeśli Pan Prezydent uważa, że odpowiadam za zamknięcie basenu i jestem jego likwidatorem po roku od rezygnacji ze stanowiska, to chyba wyraźnie jeden z nas jest w błędzie. Sami Państwo zdecydujcie.

To jednak nie jest główny problem w tej sprawie, chociaż zamknięcie Pogotowia Socjalnego w tej kadencji z woli obecnego Pana Prezydenta, rzeczywiście można uznać za likwidację, ale ja nie nazywam Pana Prezydenta likwidatorem. Tak czy inaczej, wydaje mi się, że głównym problemem obecnie sprawującego władzę w Elblągu Pana Prezydenta, jest ciągłe oddalanie się od fundamentów demokracji, niewsłuchiwanie się w wolę obywateli, a wręcz brak jakiejkolwiek chęci do konsultacji, w sprawach które bezpośrednie dotykają nas wszystkich, mieszkańców Elbląga.

dr Bogusław Tołwiński


Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Senatorek musi być dumny z 1 w 5 okręgu co? Kolejny raz! Oczywiście radny dr Tołwiński ma rację! Reszta POwców śpi w letargu porozumień> ?
 • A powstała strona Elbląg Konsultuje za kwotę można napisać niewyobrażalną nie jest do niczego potrzebna. .. .PO PEło już. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  5
  Fan_Gargamela_z_PO(2022-01-21)
 • Brawo za głos rozsądku, poniekąd odwagi patrząc na "poddanych i uleglych"i uzaleznionych w tym wąskim środowisku, proszę pamiętać ze w takich sytuacjach dopiero poznaje się prawdziwe twarze kolegów, znajomych, współpracowników! Tak naprawdę zawstydzil Pan wielu, bo za plecami potrafią kłapać ale tak naprawdę odwagi brak!
 • Bogus jazda z nimi. Krociutko i ma temat. Wieloletnie inewstycje Prezydenta ? Brecht
 • Czyli okazuje się że co? Że w miescie manyi dyktatora, który nie licząc się z ludźmi robi co chce? To co mają powiedzieć ludzie którzy tak masowo głosowali na niego te 70?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  49
  1
  Wyborca el(2022-01-21)
 • pan prezydent też jest za sportem. mianowicie kibicuje on dyscyplinie która się nazywa baner-run (nie mylić z parkrunem). polega ona na skakaniu z banera prosto na intratne stanowiska. może to by c ratusz, może to być ept, zarząd wodociągów miejskich itp. obecnie pan prezydent ma kilku podopiecznych startujących w jednej drużynie team kww.
 • @aleksyabdiejev - I chyba też podnoszenie ciężarów. Dużo ich obala
 • Wróbel myślał że rzuci ludziom ochłap w postaci tych działkowych sadzawek, a mieszkańcy beda sie jak te dzikusy cieszyć. Hola wróbelku nie damy się tak łatwo spławić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  57
  1
  MyMieszkancy(2022-01-21)
 • Starość musi się wyszumieć-:)
 • Popieram BT, głos obywateli się nie liczy? A to dlaczego?
 • Pamietam slowa kilkanascie lat temu Pana Boguslawa. Lepiej sprobowac zainwestowac w inny sport niz pilka nozna. I co ? Nadal olimpia jest slaba i 3 ligowcem. Przeciez to dno. Czyz nie mial racji
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  32
  3
  Wroblew(2022-01-21)
 • I jakie to jest sprostowanie panie radny? O tym już pan wcześniej informował nawet na fb, a czy pan rzekomo był dyrektorem czy naprawdę? Każdą decyzję podejmuje prezydent po wcześniejszych ustaleniach i rekomendacjach dyrektorów departamentów. A pańska wizja o przeprowadzeniu modernizacji basenu od wymiany desek to naprawdę wielkie pańskie osiągnięcie, oj wielkie. Pan rozpoczął jedynie sprzątnięcie tzw. rynku, a już zapomniał chyba jednak o konkretnych rozwiązaniach? A pańska obrona dot. Pogotowia Socjalnego to chyba jednak poniżej pańskiej inteligencji? Panie prezydencie nie warto dyskutować z panem radnym niezależnym, bo czyż radnemu nie chodzi o rozpoczęcie "marszu po urząd prezydenta"?
Reklama