UWAGA!

Wraki na parkingach. Ratusz szuka firmy, która będzie je usuwać

 Elbląg, Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację tekstu
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację tekstu (fot. WS)

11 tysięcy złotych musi zapłacić jeden z elbląskich kierowców, który porzucił swoje stare auto. Ratusz prowadzi obecnie 40 podobnych spraw. Właśnie ogłosił przetarg, którego zwycięzca przez trzy kolejne lata będzie odholowywał porzucone samochody na strzeżony parking jako dowody w takich sprawach.

Od kilku lat trwa czyszczenie miasta z porzuconych aut, które niszczeją na parkingach czy trawnikach. Ich usuwaniem na zlecenie ratusza zajmuje się elbląska firma Ap-el Północ. - Pojazdy nieużytkowane i porzucone są odholowywane na polecenie Straży Miejskiej. Następnie straż ustala właściciela, który jest zobowiązany pokryć koszt takiej operacji. Odholowywane są również samochody biorące udział w wypadku bądź kolizji, gdy kierowca jechał pod wpływem, albo zaparkował w miejscu niedozwolonym, np. tarasując przejazd, utrudniając ruch. Te pojazdy są usuwane na wniosek policji – informuje Rafał Maliszewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.
       Samochody trafiają na parking strzeżony do czasu, aż zgłoszą się po nie właściciele. W 2012 roku, kiedy rozpoczęła się akcja czyszczenia miasta z wraków, aż w 82 przypadkach nikt się po auto nie zgłosił! W ubiegłym roku takich przypadków było tylko 7, ale w obecnym - już 15. Koszt holowania, który musi pokryć właściciel auta to 459 zł. Koszt postoju na parkingu – 35 złotych za dobę.
       - Jeśli samochód nie zostanie odebrany przez właściciela, to po trzech miesiącach jest wysyłany wniosek do sądu o przepadek samochodu na rzecz miasta. Jeśli jego wartość nie przekracza tysiąca złotych, auto zostaje zutylizowane – dodaje Rafał Maliszewski. - Auta warte ponad tysiąc złotych zgodnie z przepisami muszą być zlicytowane lub przekazane jednostce podlegającej miastu. Jak dotąd tylko jeden samochód został tak przekazany. Otrzymało go Centrum Kształcenia Ustawicznego, był wtedy wart 2,5 tys. zł. Miasto oczywiście obciąża właściciela wszystkimi kosztami.
       Obecnie ratusz prowadzi 40 postępowań dotyczących zapłaty za zholowane i odstawione na parking strzeżony pojazdy. Średnio ich właściciele muszą zapłacić ok. 3 tysięcy złotych. Rekordzista ma do zapłacenia 11 tysięcy złotych! Tymczasem 20 listopada kończy się umowa na holowanie i parkowanie takich aut, dlatego Urząd Miejski ogłosił przetarg, który ma wyłonić nowego wykonawcę. Rozstrzygnięcie ma nastąpić 18 września. Zwycięska firma podpisze umowę na trzy lata.
      
RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • ktoś widać ewidentnie chce zarobić. Jeżeli pojazd ma ważne badania lub ubezpieczenie i stoi na parkingu jest to wtedy takie odholowanie to nic innego jak kradzież. Czym kieruje się firma wyceniając auta bo Urzad Skarbowy ma tabele wyceny gdzie wraki mają takie ceny że łapią się na podatki z umowy kupna-sprzedaży. Jak ta akurat firma a nie inna wygrała przetarg na utylizowanie pojazdów ? Zachecam prokuratora i CBŚ do WNIKLIWEGO sprawdzenia papierów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  13
  JASNOWIDZ(2014-09-09)
 • I co to za kara 11 tyś ? Oprawe weselna mają te pojazdy w Mariocie ? Po drugie te pojazdy płaciły przy rejestracji przymusową opłatę recyklingową
 • mojemu koledze sad zajal auto na podstawie falszywych doniesien, po czym ziomek wku. .. wiony na nasze panstwo wyjechal z kraju po odwoloaniu sie. Zarzuty padly, sledztwo poszlo do ponownego rozpatrzenia a auto dalej stoi jako zajety wyrokiem sadu!!!! minie pare lat zanim ten bajzel jego adwokat odkreci. Czy w takim wypadku OC powinien placic moj kolega czy opieszale struktury polskiego bantustanu? Zapraszam do dyskusji :) Trolle prosze aby poszly do lasu na grzyby.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  1
  jakTOjest?(2014-09-09)
 • 35 zł za dobę ?! Dlaczego nie 100 zł ?
 • Ale ktoś miał wtyke w UM, gdybym ja miał to z miejsca bym kupił cos do holowania i parking zrobił, i kasa z miasta leci z naszych podatków.
 • 3 m-ce? Ktoś trafi do szpitala albo kipnie i rodzina od razu ma poszukiwać auta? Pamiętam taką akcję, gdy w Smoleńsku zginęła szefowa Naczelnej Rady Adwokackiej, a jej mąż płakał po mediach, żeby ludzie pomogli mu znaleźć zaparkowane gdzieś auto żony - Peugeot 406.Nie wiem czy każdy będzie tak dbał o mienie. .. .
 • powinni zutylizować wszystkie passaty przemytnicze razem z ich właścicielami, . .. .. chociaż z właścicieli można zrobić. .. sok. .. buraczany. ..
 • gdzie Ty byś później paliwo kupował; )
 • do korkucia na zlom wywiesc sprzedac i kupic dziecia biednym jedzenie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  1
  tyhrthrreb(2014-09-09)
 • Maszka, jak wybory byly to strugales wzorowego obywatela, ale jak nie poszlo to je. .ac wszystko i nie wazne ze pod blokiem ludzie nie maja gdzie parkowac bo administrator tez ma w du. ie zeby szlaban postawic, wazne ze trzy zlomy sz. p. Maszki blokowaly miejsce. Takie to polskie co nie?
 • przeczytajcie w przetargu wymogi jakie musi posiadać ta firma spełniać, parking dozorowany itp. gwarantuje, ze nikt w elblagu z laweciarzy tego nie posiada, a wygra zapewne najlepszy przyjaciel policji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  pomocdrogowagdansk(2014-09-09)
 • Ratusz szuka pieniędzy na spełnienie obietnic wyborczych przed nowymi wyborami ? Żeby to się nie skończyło odszkodowaniami, bo zabraknie na przekop przez mierzeję.
Reklama