UWAGA!

Współpraca jest konieczna i będzie kontynuowana

Elbląg, Mer Tarnopola Roman Zastawnyj zapewniał o chęci dalszej współpracy jego miasta z naszym
Mer Tarnopola Roman Zastawnyj zapewniał o chęci dalszej współpracy jego miasta z naszym

W Elblągu przez dwa dni gościła delegacja z partnerskiego Tarnopola na Ukrainie, której przewodniczył mer Roman Zastawnyj. Głównym celem wizyty było poznanie elbląskich doświadczeń w zakresie zarządzania oraz omówienie dalszej współpracy obu miast.

Współpraca między Elblągiem a Tarnopolem została nawiązana 17 lat temu. Zdaniem prezydenta Henryk Słoniny, dotychczasowe działania pokazują, że jest ona konieczna.
     - Mamy bardzo dużo wspólnych spraw, dlatego będziemy robić wszystko, aby zacieśniać nasze stosunki na różnych płaszczyznach – zapewniał. - Widzimy duże zainteresowanie strony ukraińskiej sprawą budowy Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, chcielibyśmy nadal współpracować w zakresie wymiany młodzieży oraz czerpać z waszego doświadczenia w dziedzinie szkolnictwa wyższego - podkreślał.
     - My również jesteśmy zainteresowani rozwijaniem współpracy w tych kwestiach – przekonywał mer Tarnopola Roman Zastawnyj. - Szczególnie interesuje nas doświadczenie, którym Elbląg może się podzielić w zakresie zarządzania miastem i drogami. Jest to dla nas bardzo ważna kwestia gwarantująca zarówno rozwój gospodarczy, jak i turystyczny – zaznaczył.
     Rozwiązania wykorzystywane w Elblągu dotyczące układów komunikacyjnych zaprezentowała delegacji Krystyna Dziurdź, naczelnik Zarządu Dróg UM. Goście zobaczyli także najważniejsze inwestycje drogowe realizowane w mieście. Zwiedzili również między innymi nowoczesną stację uzdatniania wody przy ul. Malborskiej, Centrum Sportowo - Biznesowe oraz Stare Miasto.
     Przed przyjazdem do Elbląga ukraińska delegacja gościła w Warszawie, gdzie miedzy innymi w Sejmie lobbowała na rzecz otwarcia w Tarnopolu polskiego konsulatu.
     - Są realne szanse na to, że placówka zostanie utworzona. Polskie władze zapewniają, że konsulaty zostaną otwarte tam, gdzie jest zapotrzebowanie. Ukraina ma je bardzo duże. Obecnie mamy 5 konsulatów i są one bardzo obciążone. Jeden z nich pracuje nawet na dwie zmiany. Złożyło się na to kilka czynników takich, jak: nowe procedury wizowe wprowadzone w związku z wejściem Polski do strefy Schengen, bardzo duża ilość mieszkających na Ukrainie Polaków ale przede wszystkim coraz lepsza współpraca biznesowa obu krajów. W Tarnopolu mamy wszystkie warunki, aby otworzyć konsulat - podkreślał Roman Zastawnyj.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama