UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wspomnienie o Januszu Charytoniuku

 
Elbląg, Janusz Charytoniuk miał 68 lat
Janusz Charytoniuk miał 68 lat (fot. Mirosław Jurgielewicz)

Dzisiaj na cmentarzu Agrykola rodzina i znajomi pożegnali Janusza Charytoniuka, elbląskiego archiwistę, bibliotekarza, publicystę, pisarza, regionalistę, krajoznawcę, zbieracza legend oraz miłośnika i kolekcjonera fajek glinianych. Miał 68 lat.

Janusz Charytoniuk urodził się w 1951 r. w Młynarach na Warmii. Tu się wychował i również tu ukończył Szkołę Podstawową. Później - już poza Młynarami - szkołę średnią i studia. Studiował historię na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie wstąpił do PTTK. Pracował jako archiwista i bibliotekarz w Elblągu.
       W lokalnej społeczności rodzinnych Młynar jak i Elbląga (w którym mieszkał i pracował) zasłynął jako miłośnik i zbieracz legend Elbląga i okolic. W 1999 r. wydał książkę poświęconą tej tematyce „Legendy Ziemi Elbląskiej”
       Publikował swoje prace i szkice na łamach „ Rocznika Elbląskiego”, „Jednak Centrum”, „Regionów” oraz kwartalnika „Tygiel”, jak również tytułów z prasy lokalnej. Pisywał szkice oraz artykuły o tematyce historycznej i krajoznawczej, popularyzując dzieje Elbląga i okolic. Redagował czasopismo „Magazyn Historyczno-Krajoznawczy – Elbląg” (pierwsze zeszyty ukazały się w l. 1998-1999).
       W 1998 r. wraz z Januszem Hochleitnerem opublikował przewodnik z zakresu historii Elbląga, przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych pt. Elbląg – nasza mała ojczyzna.
       Janusz Charytoniuk to również kolekcjoner fajek, był drugim w kolejności po Januszu Molskim prezydentem (powstałej w 1987 r.) Rady Polskich Klubów Fajki Glinianej. Powierzoną mu funkcję pełnił przez jedną kadencję od roku 1988 do 1992.
       Żył 68 lat. Zmarł 1 lipca po długiej i ciężkiej chorobie. 
      
Marian Tomaszewski, PTTK Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama