UWAGA!

Wyborcza ściąga portEl.pl

 Elbląg, Wyborcza ściąga portEl.pl
(fot. archwium portEl.pl)

Sondaż portElu

Na kogo zagłosujesz w wyborach prezydenckich?
Grzegorz Braun 0.9%
Andrzej Duda 12.8%
Adam Jarubas 0.5%
Bronisław Komorowski 26.4%
Janusz Korwin-Mikke 12.5%
Marian Kowalski 0.5%
Paweł Kukiz 27.8%
Magdalena Ogórek 6.2%
Janusz Palikot 1.8%
Paweł Tanajno 0.4%
Jacek Wilk 0.3%
Nie wiem jeszcze 3.9%
Nie pójdę na wybory 6.1%
Liczba głosów: 1347. Sondaż został zakończony.

Za trzy tygodnie wybierzemy prezydenta Polski. O czym należy pamiętać, zanim pójdziemy oddać głos na swojego kandydata? Przygotowaliśmy małą wyborczą ściągę. Zapraszamy też do głosowania w sondzie, za pomocą której chcemy sprawdzić, jakich kandydatów popierają nasi Czytelnicy.

Kto kandyduje?
       W ogólnopolskich mediach słychać głównie o kilku kandydatach do prezydentury. W rzeczywistości jest ich aż jedenaścioro. 10 maja, idąc do wyborczych lokali, będziemy mogli oddać głos na jedną z następujących osób (podajemy w kolejności alfabetycznej):
      
       Grzegorz Braun – 48 lat, pochodzi z Torunia, z wykształcenia polonista. Jest reżyserem, scenarzystą, publicystą, twórcą filmów dokumentalnych i nauczycielem akademickim.
       Andrzej Duda – 43 lata, pochodzi z Krakowa, jest prawnikiem. Od lat działa w polityce. Był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości i Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Były członke Trybunału Stanu, poseł na Sejm VII kadencji, obecnie deputowany do Parlamentu Europejskiego.
       Adam Jarubas - 41 lat, pochodzi z Buska-Zdrój, z wykształcenia historyk. Jest wiceprezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego i marszałkiem województwa świętokrzyskiego. Od 2002 roku działa w samorządzie.
       Bronisław Komorowski – 63 lata, pochodzi z Obornik Śląskich. Obecnie urzędujący prezydent RP. Z wykształcenia historyk, od lat obecny w polityce. Za czasów PRL działał w opozycji, był poseł od pierwszek do szóstej kadencji Sejmu, ministrem i wiceministrem obrony narodowej, marszałkiem Sejmu.
       Janusz Korwin-Mikke – 73 lata, pochodzi z Warszawy. Polityk i publicysta. Z wykształcenia filozof. Był posłem na Sejm pierwszej kadencji, obecnie zasiada w Parlamencie Europejskim. Mistrz krajowy w brydżu, autor książek z tej tematyki. Piąty raz kandyduje na prezydenta RP.
       Marian Kowalski – 51 lat, pochodzi z Lublina. Uprawia kulturystykę. Jest wiceprezesem Ruchu Narodowego, przez kilkanaście lat był działaczem Unii Polityki Realnej Janusza Korwin-Mikkego.
       Paweł Kukiz – 52 lata, urodził się w Paczkowie w województwie opolskim. Wokalista, autor tekstów i piosenek, a także aktor. Był liderem zespołu Piersi w latach 1984-2013. W ostatnich latach zaangażował się w politykę, jest radnym sejmiku dolnośląskiego.
       Magdalena Ogórek – 36 lat, pochodzi z Rybnika. Jest historykiem, ma tytuł doktora nauk humanistycznych. Choć jest bezpartyjna, to od kilku lat swoją polityczną działalność wiąże z SLD. Bezskutecznie kandydowała z list Sojuszu do Sejmu w 2011 r.
       Janusz Palikot – 51 lat, pochodzi z Biłgoraja. Z wykształcenia filozof. Jest przedsiębiorcą i politykiem. Poseł trzech ostatnich kadencji Sejmu. Działał w PO, z której wystąpił, zakładając własną partię.
       Paweł Tanajno – 40 lat, pochodzi z Warszawy. Jest przedsiębiorcą, w latach 1995-2004 prowadził sieć sklepów komputerowych. Ma wyższe wykształcenie z zakresu zarządzania. Należy do partii Demokracja Bezpośrednia.
       Jacek Wilk - 41 lat, pochodzi spod Krakowa. Jest adwokatem i ekonomistą, wiceprezesem Kongresu Nowej Prawicy. Ma własną kancelarię prawną.
      
       Na każdego z kandydatów na prezydenta RP można głosować też w naszej sondzie, która potrwa do 7 maja do godz. 23.59. Wyniki głosowania Czytelników podamy 8 maja. 
      
       Sprawdź, czy jesteś w spisie wyborców
      
Od 20 kwietnia do 4 maja każdy wyborca może sprawdzić, czy został uwzględniony w spisie wyborców sporządzonym w celu przeprowadzenia głosowania w wyborach na prezydenta RP. W Elblągu spis wyborców na pisemny wniosek udziela: Departament Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Elblągu, ul. Łączności 1, 82 – 300 Elbląg (budynek B – Ewidencja Ludności - stanowiska 1 – 4). Jeśli nie ma Cię na liście, możesz się do niej dopisać, ale wniosek w tej sprawie trzeba złożyć do wybranego urzędu gminy najpóźniej do 5 maja.
      
       Możesz zagłosować korespondencyjnie
      
W wyborach prezydenckich po raz pierwszy będzie można zagłosować za pośrednictwem poczty. Aby móc to zrobić, do 27 kwietnia trzeba zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w Urzędzie Gminy lub Urzędzie Miasta. Zgłoszenie może być dokonany ustnie, pisemnie, faksem lub w formie elektronicznej. Musi zawierać: nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL wyborcy, oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenie, a także adres, na który ma być wysłany pakiet wyborczy lub deklarację osobistego odbioru. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o wpisaniu wyborcy do rejestru wyborców w danej gminie (nie dotyczy to wyborców mieszkających na stałe za granicą i nieposiadających meldunku w Polsce). Wyborca wnioskujący o możliwość głosowania korespondencyjnego umieszczany jest w spisie wyborców w obwodzie głosowania dostosowanym do potrzeb wyborców niepełnosprawnych.
       Jeśli wniosek o głosowanie korespondencyjne nie spełni tych wymogów, to wyborca zostanie wezwany do uzupełnienia zgłoszenia w terminie 3 dni od dnia doręczenia wezwania. Jeśli wniosek będzie spełniał wymogi, wyborca otrzyma pakiet wyborczy w ciągu 7 dni, nie później jednak niż do 4 maja 2015 r. Jeśli wyborca zadeklarował we wniosku odbiór osobisty, musi taki pakiet odebrać samodzielnie.
      
       Głosowanie przez pełnomocnika
      
Takie prawo mają osoby, które w dniu głosowania mają 75 lat i więcej oraz osoby posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, orzeczenie organu rentowego lub osoby o stałej lub długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. Pełnomocnikiem może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie,
       co udzielający pełnomocnictwa do głosowania. Wniosek o sporządzenie pełnomocnictwa należy zgłosić do danego urzędu gminy do 4 maja.
      
       Głosowanie w lokalach przystosowanych do osób niepełnosprawnych
      
Osoba niepełnosprawna może wybrać, że chce głosować w lokalu przystosowanym do potrzeb niepełnosprawnych. Musi jednak do 5 maja złożyć odpowiedni wniosek do urzędu gminy, w której mieszka.
      
       Korzystanie z pomocy
      
Wyborcy niepełnosprawnemu, na jego prośbę, może pomagać w głosowaniu w lokalu wyborczym inna osoba, w tym także niepełnoletnia. Pomoc ta może mieć tylko techniczny
       charakter; nie może ona polegać na sugerowaniu wyborcy sposobu głosowania lub na głosowaniu w zastępstwie tego wyborcy. Dopuszczalne jest, aby na życzenie wyborcy niepełnosprawnego w pomieszczeniu za zasłoną przebywała osoba udzielająca pomocy. Osobą tą nie może być członek komisji ani mąż zaufania.
      
       Głosowanie przez nakładkę
      
Osoby niewidome lub niedowidzące mogą głosować przy użyciu nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille'a. Nakładkę otrzymają w lokalu wyborczym, po głosowaniu należy ją zwrócić.
oprac. RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Precz z Komorem ! ! !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  65
  13
  Wyborca(2015-04-17)
 • Obecny prezydent nie ma szans na reelekcje za podpisanie ustawy pracy praktycznie do śmierci, gdy jeszcze tej pracy nie ma. Także za GMO, 6 latki do szkół i gender. Co mu PO podsunie to podpisuje bez zastanowienia. W Europie obniża się wiek emerytalny (np. Francja z 62 na 60 lat), a u nas podnosi
 • Wałęsie zarzucano że podpisał akt łaski dla jakiegoś mafioza który mu podsunęli ale Komorowski podpisuje wszystko co mu położą na biurko przeciwko całemu Narodowi Polskiemu. Wiek emerytalny, podatki, GMO, zaostrzanie przepisów niszczących przedsiebiorców i wiele, wiele innych do tego wstyd go gdzies wysłać bo albo gafę strzeli albo na krzesło wlezie. To najgorszy prezydent w powojennej Polsce.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  43
  6
  Bezpartyjny(2015-04-17)
 • heh a kto pojdzie na fałszwkę :)
 • Bezpartyjny@_masz całkowitą rację. Aż dziwne, że ma jeszcze prawie 30% poparcia. .. Najgorsze, że bardziej przejmuje się losem Ukrainy i Ukraińców niż własnym Narodem. Ukraina i tak przy najbliższej okazji wypnie się na Polaków. Embargo na nasze mięso zdaje się dalej utrzymują?
 • w tym ciemnym Elblągu tylko polityczny beton ma poparcie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  2
  zlodziej(2015-04-17)
 • Trzeba głosować na kogoś spoza układu. Mam nadzieję, że poparcie dla antysystemowych kandydatów będzie wyższe niż dla tych Bandy Czworga. Sam oddam głos na Korwina, bo ma największe szanse i zasłużył na to swoją wieloletnią pracą, ale życzę dobrze również pozostałym kandydatom spoza bandy kolesi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  8
  TylkoKORWIN(2015-04-17)
 • Tu też jakieś manipulacje z glosami :) Było ponad 200 głosujących, teraz 150,że o wynikach procentowych nie wspomnę :)))
 • Głosując na PO PIS wybierasz się na III wojnę światową
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  2
  tylkokorwin(2015-04-17)
 • Kurcze nie spodziewałem się że Korwin ma aż 41,4% poparcia elblążan. Najwidoczniej ludzie przestali wierzyć reżimowej tv i zaglądają do internetu :-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  2
  mialemnieiscnawybory(2015-04-17)
 • admin Musieliśmy niestety zacząć głosowanie od nowa. Teraz niestety tylko dla Czytelników zarejestrowanych przed 1 kwietnia 2015 roku. Bez tego zabezpieczenia niektórzy wyborcy głosowali przesadnie entuzjastycznie :)
 • A czemu głosowanie nie jest OTWARTE tylko UKRYTE i trzeba się logowac ?????, co Komorowski ma tylko 5 % poparcia, boicie się ujawnic PRAWDZIWYCH wyników. Bo sondaze są SFAŁSZOWANE.
Reklama