UWAGA!

Wyspa nie wystarczy

 Elbląg, Wyspa nie wystarczy
fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl.pl

4 października w Elblągu podpisano umowę w sprawie budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję. Jednak jak mówi Enrico Brivio, rzecznik Komisji Europejskiej ds. środowiska, pomimo widocznych posunięć w projekcie, polskie władze wciąż nie zastosowały się do zaleceń Komisji Europejskiej dotyczących działań jakie należy podjąć, aby wszystko odbywało się zgodnie z poprawną drogą proceduralną.

Jak podaje portal polsatnews.pl, Komisja Europejska powtarza swoje zalecenia, że Polska nie powinna podejmować prac przy przekopie do czasu wyjaśnienia wątpliwości środowiskowych, które ma Bruksela. Unijni urzędnicy są zdania, że mogą być potrzebne większe środki tzw. kompensacyjne, aby złagodzić negatywny wpływ inwestycji na środowisko.

Sztuczna wyspa, która ma powstać na Zalewie Wiślanym - według Komisji Europejskiej - może nie być wystarczającym działaniem. 

- Zostaliśmy poproszeni o zaktualizowanie naszego stanowiska, w związku z tym, że rząd podpisał w Elblągu umowę na budowę kanału żeglugowego z firmą Besic-NDI. W czasie licznych eksperckich spotkań Komisja Europejska zalecała polskim władzom, by poprawne proceduralne i prawne wymogi zostały wypełnione - poinformował Brivio korespondentkę Polsat News Dorotę Bawołek.

- Pomimo widocznych posunięć w projekcie, polskie władze wciąż nie zastosowały się do zaleceń Komisji Europejskiej dotyczących działań, jakie należy podjąć, by wszystko odbywało się zgodnie z poprawną drogą proceduralną - dodał Brivio. 

Według resortu gospodarki morskiej, budowa nowej drogi ma poprawić dostęp do portu w Elblągu oraz zagwarantować Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego do Bałtyku, z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć około 1 km długości i 5 metrów głębokości. Umożliwi wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości - 20 m. Budowa nowej drogi wodnej ma potrwać do 2022 roku.

 

źródło: www.polsatnews.pl

 

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Co jest z naszymi Władcami ?!!! Prawo należy przestrzegać jestem za przekopem lecz jak są jakieś ustalenia należy je respektować
 • Przekop dla wypasionych jachtów Bogatych Polaków, Niemców, Kiedy to się spłaci 200 lat.
 • Dobre komisja chce zatrzymać rozwój Polski. Wszytko im się nie podoba :D ciekawe jakie działania kompensacyjne Rosja i Niemcy muszą robić ws Nord Stream.
 • Tak, Wielka Brytania już wyczuła szczere intencje Unii Europejskiej, czyli porozumieniu niemiecko - francuskiemu, dlatego z niej występuje. Prędzej czy później nic z niej nie zostanie ale kanał. .tak. " Róbmy swoje ", jak śpiewał Młynarski. Róbmy swoje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  117
  24
  Wodnik Szuwarek(2019-10-08)
 • RobertKoliński Komisja Europejska działa tu, łagodnie mówiąc, bardzo nieroztropnie, bo tylko podbija w ten sposób poparcie PiSowi, który tę inwestycję może medialnie potem przedstawiać jako "polską rację stanu" realizowaną wbrew "Unii brukselskiej, śmiercionośnej, nierządnicy europejskiej" - czysta głupota. Tym bardziej, że akurat tam naprawdę wiele zostało zrobione, żeby marudy z KE zadowolić. Przypomnę: "Warto tu też zauważyć rzecz cokolwiek dla niektórych niepojętą, że planowany przekop to projekt w istocie pro-ekologiczny (tak!). Powracamy dzięki niemu do natury, która kilka takich „przekopów” wykonała sobie na Mierzei w ostatnim tysiącu lat sama – znamy co najmniej sześć takich miejsc, wykorzystywanych później przez całe wieki m. in. do żeglugi handlowej; jednym z nich jest istniejąca do dziś Cieśnina Piławska. W dodatku umożliwiamy natlenienie wód Zalewu Wiślanego, które od dopływu tlenu do zbiornika zostały odcięte po wybudowaniu jazu i śluzy oraz przekierowaniu wód Wisły/Nogatu do Gdańska na początku ubiegłego wieku. (. .. ) Hashtagi: #PrzekopMierzei,#MierzejaWislana,#OknoNaSwiat
 • Kanał nie umożliwi wpływania do Elbląga, tylko przedostatnie się na drugą stronę Mierzei. Jakby komuś było to potrzebne oprócz żeglarzy. Do Elbląga nic nie będzie przez niego płynąć bo nie ma po co. Może ktoś by mi podał przykład, choćby jednego statku, który nie dopłynął do Elbląga przez Rosjan? Tak przez ostatnie 20 lat. No chociaż jeden? Bo statki, nawet dosyć spore wpłynąć do nas potrafią
 • RobertKoliński (. .. ) Do tego ruch statków, zwłaszcza w zachodniej, najbardziej poddanej antropopresji części zbiornika, spowoduje spowolnienie (być może nawet cofnięcie) procesu zarastania i wypłycania zbiornika – zjawiska, które obserwowaliśmy całkiem niedawno na zarastającym Jeziorze Drużno, części historycznego Zalewu Wiślanego, które zaczęło się wypłycać i zamulać dużo szybciej, kiedy remontowane były pochylnie Kanału Elbląskiego (lata 2011-2015) i w związku z tym ustał wtedy zupełnie ruch na jeziorze. Przekop i zwiększenie ruchu na Zalewie Wiślanym, zwłaszcza w jego zachodniej, odciętej od wód Wisły i Nogatu części, może wyjść zbiornikowi i przyrodzie tam tylko na dobre. Warto również zaznaczyć, że w przypadku tej inwestycji przewidziana jest kompensacja środowiskowa w stosunku 1:10 (za 1 ha terenu budowy 10 ha terenu przekazanego na poszerzenie rezerwatu przyrodniczego ), podczas gdy normy unijne mówią o kompensacji w stosunku zaledwie 1:3 – świadczy to więc raczej o wrażliwości przyrodniczej twórców projektu, niż o ich niszczycielskiej pasji i chęci budowy „po trupach” braci naszych mniejszych. " - całość artykułu w sieci. Hashtagi: #lewica,#przekop,#rozum,#postep
 • @Wodnik Szuwarek - Wielka Brytania nigdy z Unii Europejskiej nie wyjdzie. Widza to teraz PiSowcy jakie to bagno tam spowodowalo i juz dzis ponad 60 % mieszkancow wyspy chce powrotu do Unii ale skoro w referendum powiedzieli TAK to teraz trudno jest to odkrecic i z Wielkiej Brytanii zrobila sie Mikro Wyspa pograzona w chaosie.
 • Tylko że żadnego ruchu wody przez ten przekop nie będzie. Tam będzie śluza przeciez
 • Nasza Polska, Nasza mierzeja, Nasz przekop.. wybory już w niedzielę! taśmy Neumanna polecam hehe
 • RobertKoliński Oczywiście, że będzie - raz, że wymuszony przez przepływające jednostki, a dwa, że ta śluza to nie jest gumowy, szczelny korek do wanny;) Woda będzie się mieszać (to nie jest żaden problem, w obu akwenach żyją i rozmnażają się dokładnie te same gatunki) i dzięki działalności człowieka będzie znacznie lepiej natleniona, z korzyścią dla wszystkich żyjących w Zalewie Wiślanym organizmów. Hashtagi: #lewica,#przekop,#rozum,#nauka,#postep
 • "Nasz przekop. .wybory już w niedzielę!" - i przekop zacznie cichnąć.
Reklama