UWAGA!

Wystrojona do tańca (Opowieści z lasu, odc. 278)

 Elbląg, I, Anevrisme, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons
I, Anevrisme, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Charakteryzuje ją to, że lepiej niż inne gatunki z tej rodziny przystosowuje się do odmiennych warunków. W Polsce występuje powszechnie, preferuje zwłaszcza tereny nizinne, o czym czytamy na ekologia.pl.

Bohaterką dzisiejszego odcinka Opowieści z lasu jest traszka zwyczajna. Zamieszkuje różne części Europy. Żyje nawet 10 lat. Płaz ma „smukłe ciało, którego tułów jest ciemnobrunatny, często czarno nakrapiany" – podaje ekologia.pl. Brzuch w kolorze żółtym, również z kropkami.

U traszki zwyczajnej występuje wyraźny dymorfizm płciowy, samiec jest większy od samicy.

Do menu traszki zwyczajnej należą larwy owadów, nie wzgardzi też pająkami czy... ślimakami (tymi, które nie mają skorupy).

- W czasie godów samiec przybiera specyficzną szatę godową, która charakteryzuje się uwydatnioną i wysoką płetwą grzbietową biegnącą wzdłuż ciała od środka głowy aż do końca ogona – czytamy na portalu. Ogon samca podczas godów ma "błękitne smugi pokryte czarnymi plamami".

Gody traszki zwyczajnej to w ogóle dość złożona kwestia, o czym czytamy na medianauka.pl. Samiec wachluje ogonem, porusza się w różnych kierunkach, wykonuje swego rodzaju taniec.

Masa ciała dzisiejszej bohaterki Opowieści z lasu ma 3-4g, długość ciała sięga 10 cm – czytamy na ekologia.pl.

Latem traszkę spotkamy w okolicy zbiorników wodnych i w wilgotnych zaroślach. Najbardziej aktywna jest w ciepłe, wilgotne noce i w deszczowe, pochmurne dni.

- Zimę spędza na lądzie, zwykle tworząc większe skupiska i zagrzebując się pod ziemią, np. w norach gryzoni - podaje portal.

Gody odbywają się pod koniec marca, sezon rozrodczy jest ściśle związany ze środowiskiem wodnym. Na liściach wodnych roślin płaz składa ok. 300 jaj. Jesienią larwy są już przeobrażone w postać dorosłą.

- Traszkę zwyczajną spotkamy także w lasach Nadleśnictwa Elbląg - mówi Jan Piotrowski. - Przy odrobinie szczęścia zobaczymy ją w leśnym oczku wodnym lub bagnie.

Traszka zwyczajna nie jest zagrożona wyginięciem.

- Jest jednak objęta całkowitą ochroną w kraju - przypomina leśnik.

oprac. TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama