UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wyższe kary za nękanie

Uporczywe nękanie telefonami, wysyłanie sms-ów, śledzenie do tej pory traktowane było jako wykroczenie. Ofiara była zdenerwowana, traciła apetyt, cierpiała na bezsenność, nierzadko pod taką presją myślała o samobójstwie, a sprawcy groziła jedynie grzywna. Teraz to się zmieni. Posłowie zdecydowali o nowelizacji Kodeksu Karnego i stalking (bo tak określa się takie dręczenie) będzie przestępstwem zagrożonym karą do 3 lat więzienia. W szczególnych przypadkach kara może być wyższa.

Telefon komórkowy jest ogólnodostępny i stwarza to wiele możliwości jego wykorzystania. Niekoniecznie legalnego. Niektóre osoby wykorzystują swój aparat do nękania innych – obcych bądź znajomych. Wykonują dziesiątki, a nawet setki połączeń. Wysyłają też sms-y o treści obraźliwej, niepokojącej, po prostu dręczą swoje ofiary.
       - Do tej pory złośliwe niepokojenie, dokuczanie regulował Kodeks Wykroczeń – mówi mł. asp. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu. – Sprawcy groziła kara grzywny. Policjanci wszczynali postępowanie na wniosek ofiary, ustalali jej prześladowcę i sprawa była zamknięta.
       W piątek (25 lutego) posłowie zadecydowali o nowelizacji Kodeksu Karnego i stalking, czyli uporczywe, złośliwe nękanie mogące wywołać poczucie zagrożenia będzie karany jako przestępstwo, za które grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności (śródło: tvn24). W przypadku, gdy osoba nękana targnie się na swe życie, kara może wzrosnąć do 10 lat. Oprócz tego sąd będzie mógł także orzec zakaz kontaktowania się i zakaz zbliżania się do nękanych osób.
       Kara będzie grozić również osobom wykorzystującym wizerunek pokrzywdzonego lub inne jego dane osobowe w celu wyrządzenia mu szkody.
       Za pomocą telefonów, sms-ów sprawcy dokonują także innych przestępstw np. stosują groźby karalne.
       - W ubiegłym roku elbląscy policjanci prowadzili 139 postępowań w sprawach o groźby – mówi mł. asp. Krzysztof Nowacki. – 55 zakończyło się skierowaniem do sądu aktu oskarżenia.
       Sms-em można też dokonać …wymuszenia rozbójniczego. W lutym taka sprawa trafiła do elbląskich policjantów. 48-letni Andrzej W. wysyłał wiadomości do nieznanej mu bliżej kobiety i groził jej, że jeśli nie zapłaci mu 6 tysięcy złotych to zabije jej dzieci. Przerażona elblążanka powiadomiła policję. Pokrzywdzona była w kontakcie z funkcjonariuszami, co pozwoliło na szybkie i sprawne działanie oraz zapewnienie jej rodzinie skutecznej ochrony. Policjanci zatrzymali Andrzeja W. Z jego relacji wynikało, że przez przypadek wszedł w posiadanie numeru telefonu do swojej ofiary. Mieszkał w tej samej dzielnicy co zastraszana kobieta, ułatwiło mu to obserwowanie ofiary. Mężczyzna najbliższe trzy miesiące spędzi w tymczasowy areszcie. Za wymuszenie rozbójnicze Kodeks Karny przewiduje karę nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
       Telefon komórkowy może być naszym sprzymierzeńcem, ale jak każda zdobycz techniki w nieodpowiednich rękach, może również stanowić zagrożenie. Nie warto czekać na to, że „sprawa sama się rozwiąże”. Lepiej poinformować policję, bo nikt inny za nas tego zrobić nie może. Powiadomienie o nękaniu, groźbach, wymuszeniach zgłosić musi ofiara.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • banki i firmy windykacyjne wydzwaniaja do ludzi i strasza
 • oddałbyc dług a nie płaczesz ze cie ktos straszy, to ze dowiesz sie ile ci zadłużenia przyrasta codziennie to nazywasz straszeniem, albo ze sprawa trafi na postępowanie sądowe, śmiechu warte! Dostajesz informacje co moze byc jak nie spłacisz a nie straszenie. A i tak zadzwonisz z podkulonym ogonem. .. hehehe
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  windykator(2011-02-28)
 • iiiiitam
 • A co z osobami, które fałszywie oskarżają, że są przez kogoś nękane smsami czy mailami? Ty się tłumacz i udowadniaj, że nie jesteś winny, a osoba fałszywie oskarżająca ma satysfakcję, że ci dokuczyła. Żadna kara jej nie spotka, bo wg policji to zbyt mała szkodliwość czynu. Doświadczyłam tego na własnej skórze, kiedy była konkubina męża chciała mi dokuczyć. Złożyła doniesienie nie mając nawet pół dowodu. Ale to ja musiałam się tłumaczyć, że jestem niewinna. Podniesienie kary za nękanie - super, jestem za! Ale za fałszywe oskarżanie o taki czyn kara powinna być i nie tylko na papierze. Za czyjeś nerwy i zabieranie czasu policji.
 • Dobra robota, na pierwszy ogień powinny pójść wszelkie call centra nękające spokojnych ludzi po kilka razy dziennie mimo absolutnego braku zainteresowania ich ofertą.
 • Do sigma. .. .nawiazujac do twojej opinii to jestem ZA!!! Mnie tez dotkneła pewna historia za nekanie i fałszywe pomówienia, ile nerwów mnie to kosztowało i zdrowia by udowodnić swoją niewinność. Ale ten się śmieje, kto sie smieje ostatni, i tak jest rzeczywiście. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ostatni się śmieje(2011-02-28)
 • Oswiadczam, ze jestem nękany przez urząd skarbowy i zus, POZAMYKAĆ ICH
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  nękany(2011-02-28)
 • Hieny cmentarne Cię nękają?
 • A wiecie, że prawo w Polsce nie działa?Jest tylko jedno-prawo silniejszego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Antek Rewolwer(2011-02-28)
 • tak tak tak. .. .. tylko ze ta osoba musi bys debilem ze straszyc kogos wysyla lub zdzwoni z tego telofonu co do wszystkich. .. np. .kupisz karte za 10zl tele za 30 pln z lombardu i jak taka osobe znajdziecie ????? jak ona bedzie wlanczac tele na 2 minuty jak bedzie wysylac smsy. .. .. a mobibng
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  latino(2011-03-01)
 • jeżeli BEST kupił przedawniony dług w wielkiej transzy za 100zł i chce go sprzedać za 1-2 tys złotych to tylko dureń by z nimi szedł na ugodę i dlatego ich działalność to nękanie biednych ludzi bez wiedzy prawnej
 • Z firm windykacyjnych powinni dzwonić w niedziele albo sobotę o piątej rano.
Reklama