UWAGA!

Z drewnianych prefabrykatów i z mikroklimatem. Takie ma być przedszkole na Zatorzu

 Elbląg, Michał Skroboszewski
Michał Skroboszewski

Mimo kłopotów finansowych związanych m.in. z pandemią, miasto nie rezygnuje z projektu budowy nowego przedszkola na Zatorzu. Za 18 tysięcy złotych firmie z Gdańska zlecono opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego dla tego obiektu. Budynek planowany jest do wykonania w systemie prefabrykowanym, drewnianym, charakteryzującym się niskimi kosztami eksploatacji oraz ekologicznym mikroklimatem panującym wewnątrz.

Sprawa budowy przedszkola na ulicy Mielczarskiego była jednym z tematów ostatniego posiedzenia Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych. Jakie działania podjęło już miasto w tym kierunku, dopytywała między innymi radna Jolanta Lisewska.

- Są przygotowane koncepcje wybudowania na Zatorzu budynku modułowego dla przedszkola oraz żłobka, który jest tańszy, niż remont szkoły - wyjaśniał Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu.

Przypomnijmy, że w 2017 r. pojawił się pomysł, żeby budynek przy ul. Lotniczej po dawnym Gimnazjum nr 7 przekształcić w żłobek oraz przedszkole (więcej w artykule). Miały się do niego przenieść m.in. dzieci z placówki przy ul. Mielczarskiego. Ta koncepcja obowiązywała przez kilka lat, potem zmieniono ją i prezydent Elbląga zapowiedział, że przy Mielczarskiego powstanie nowy budynek żłobka oraz przedszkola.

Jak podkreśla Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu, mimo gorszej kondycji finansowej spowodowanej m.in. pandemią, miasto nie rezygnuje z planów budowy przedszkola na Zatorzu.

- Zlecono opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego dla przedszkola przy ul. Mielczarskiego. Na jego podstawie w kolejnym etapie zlecone zostanie wykonanie obiektu w trybie zaprojektuj-zbuduj, tzn. wykonawca zobowiązany zostanie do wykonania dokumentacji projektowej i wybudowania obiektu - informuje Łukasz Mierzejewski.

Program funkcjonalno-użytkowy przygotowała firma z Gdańska, jego koszt to 18 tys. zł.

- Opracowanie zaplanowane zostało dla sześciu oddziałów przedszkolnych po 25 dzieci oraz 2 oddziałów żłobka po 20-25 dzieci, przy założeniu wykonania obiektu usytuowanego na tej samej działce, obok istniejącego przedszkola. Budynek planowany jest do wykonania w systemie prefabrykowanym, drewnianym, charakteryzującym się niskimi kosztami eksploatacji oraz ekologicznym mikroklimatem panującym wewnątrz. W trakcie wykonywania programu stwierdzono, że aby możliwe było wykonanie obiektu obok istniejącego przedszkola, zgodnie z obowiązującymi warunkami w zakresie nasłonecznienia sal przedszkolnych i żłobkowych w budynku, konieczne byłoby wykonanie obiektu dwukondygnacyjnego. Przyjęcie takiego rozwiązania skutkowałoby zwiększeniem kosztów realizacji oraz pogorszeniem rozwiązań funkcjonalnych: konieczne byłoby zapewnienie dostępu dla niepełnosprawnych (winda), przemieszczanie się dzieci po schodach, znaczące utrudnienia w rozwożeniu posiłków do sal żłobkowych itp – informuje Łukasz Mierzejewski.

Z uwagi na fakt, że głównymi użytkownikami obiektu będą małe dzieci, w wyniku analizy planowanych rozwiązań funkcjonalno-użytkowych ustalono ostatecznie, że nowo powstały obiekt będzie parterowy,

- Przeznaczony ma być dla sześciu oddziałów przedszkolnych po 25 dzieci oraz 3 oddziałów żłobka po 20 dzieci, z bezpośrednimi wyjściami z sal, w których będą przebywały dzieci na teren z placami zabaw – informuje Łukasz Mierzejewski.

Inwestycja zaplanowana jest do realizacji w latach 2021-2022.

 

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama