Sobota 20-04-2019, imieniny Czesława, Agnieszki
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Z kart historii

Elbląg, Z kart historii
Bruno Ehrlich ("Elbinger Jahrbuch" 1938)

7 lutego 1945 r. podczas oblężenia miasta przez Armię Czerwoną na jednej z elbląskich ulic zginął niemiecki archeolog Bruno Ehrlich. Był kierownikiem Muzeum Miejskiego, ale jego domeną była archeologia. Przebadał m.in. zespół cmentarzysk i osad przy ulicy Moniuszki, prusko-skandynawskie cmentarzysko (Pole Nowomiejskie), a także osady kultury rzucewskiej w Suchaczu i Tolkmicku.

Bruno Ehrlich (ur. 28 maja 1868 w Gdańsku, zm. 7 lutego 1945 w Elblągu), niemiecki archeolog, historyk i kierownik Muzeum Miejskiego działający w Elblągu, przewodniczący Elbląskiego Towarzystwa Starożytności. Do roku 1905 pracował jako nauczyciel pomocniczy w Elblągu, Gdańsku, Starogardzie Gdańskim, Grudziądzu, Malborku i Chojnicach. Później został zatrudniony w elbląskim Gimnazjum Państwowym - najpierw jako starszy nauczyciel, a od roku 1910 jako profesor i radca naukowy, gdzie pracował aż do przejścia na emeryturę w roku 1932.
     Bruno Ehrlich był współtwórcą, wydawcą i nieprzerwanie od roku 1920 współredaktorem periodyku Elbinger Jahrbuch (1920–1941). Na kartach historii Elbląga zapisał się jako kierownik Muzeum Miejskiego, które rozbudował i w efekcie pod koniec lat 30. zajmowało już trzy zabytkowe kamienice na Starym Mieście i posiadało 12 działów oraz 30 sal wystawowych. Jednak największą pasją Ehrlicha była archeologia. Przebadał m.in. cmentarzysko pruskie w Kamionce-Żytnie, osadę w Myślęcinie, zespół cmentarzysk i osad przy ulicy Moniuszki w Elblągu, prusko-skandynawskie cmentarzysko w Elblągu (Pole Nowomiejskie), a także osady kultury rzucewskiej w Św. Kamieniu-Przylesiu, Suchaczu i Tolkmicku.
     Zginął 7 lutego 1945 na jednej z ulic Elbląga podczas oblężenia miasta przez Armię Czerwoną.
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Domena .pl
Konto poczty elektronicznej