UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Z wizytą w koszarach

Elbląg, Z wizyty w 16 Batalionie Dowodzenia najbardziej zadowoleni byli rzecz jasna najmłodsi
Z wizyty w 16 Batalionie Dowodzenia najbardziej zadowoleni byli rzecz jasna najmłodsi (fot. st. chor. S. Tessar)

Dzieci oraz ich rodzice, a także wszyscy zainteresowani wojskiem elblążanie, mieli okazję w piątek (9 maja) zwiedzić bazę 16 Batalionu Dowodzenia. Można było obejrzeć sprzęt, wsiąść do wojskowych pojazdów, jak również postrzelać pod okiem fachowców. Wszystko z okazji dorocznego święta 16 Batalionu Dowodzenia.

Jednostkę odwiedziły przedszkolaki, uczniowie elbląskich szkół, a także rodzice ze swoimi pociechami.
     - Zobaczyć można było sprzęt i uzbrojenie występujące na wyposażeniu batalionu, zwiedzić Salę Tradycji oraz miejsca zakwaterowania żołnierzy – wymienia mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. - Instruktorzy omówili przeznaczenie i dane taktyczno - techniczne uzbrojenia i jednostek sprzętowych, zapoznali zainteresowanych z historią i współczesnością batalionu. Zorganizowano także wiele konkursów i zawodów sprawnościowych zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, a wygrać można było bardzo cenne nagrody.
     

 


     Geneza 16 Batalionu Dowodzenia wywodzi się z 43 Batalionu Łączności, który utworzono w 1949 roku. Od 1 stycznia 1995 roku na bazie 43 Batalionu Łączności, Kompanii Ochrony i Regulacji Ruchu 16 DZ, 32 Kompanii Dowodzenia Szefa OPL 16 DZ, 48 Baterii Dowodzenia Szefa Artylerii 16 DZ - rozpoczął funkcjonowanie 16 Batalion Dowodzenia. W 2001 roku dla podkreślenia więzi żołnierzy 16 Batalionu Dowodzenia ze społeczeństwem Elbląga i Ziemi Elbląskiej, Minister Obrony Narodowej polecił 16 Batalionowi Dowodzenia przyjąć nazwę wyróżniającą „Ziemi Elbląskiej".
     W swej historii batalion niejednokrotnie uzyskiwał najlepsze wyniki w szkoleniu wojsk i działalności szkoleniowo - wychowawczej. W roku 2006 został wyróżniony przez Dowódcę Wojsk Lądowych, jako Wzorowy Pododdział Wojsk Lądowych oraz zajął pierwsze miejsce w szkoleniu w grupie samodzielnych batalionów w ramach 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.
     16 bdow kilkakrotnie brał udział w ćwiczeniach międzynarodowych, podczas których m. in. przeprowadzano testy sprzętu łączności nowej generacji ze sprzętem wojsk NATO. W 2001 roku batalion odwiedziła delegacja żołnierzy z Wielkiej Brytanii. Od 2005 roku dowódcą 16 Batalionu Dowodzenia jest ppłk Ireneusz Szkolniak.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Moje dziecko też chętnie by sobie obejrzało, ale o 13 było w szkole, a ja w pracy. :-(
  • a co tam oglądać, następne przedsięwzięcie ku uciesze pana generała M. żeby pokazać jaką to super ma dywizję, tylko niech sobie zasług dywizji nie przypisuje bo to nie on stoi za jej sukcesami tylko ludzie !!!!! ( bo on tylko tewa umie sprawdzać )
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    poborowy(2008-05-13)
Reklama