UWAGA!

Zabawa z mundurowymi

 Elbląg, Zabawa z mundurowymi
fot. Anna Dembińska

Pokazy wyszkolenia psów służbowych, walki wręcz, sprzętu bojowego. Można wsiąść do wojskowego transportera, wspiąć się po strażackiej drabinie, sprawdzić autentyczność swoich dokumentów lub zostawić ślad daktyloskopijny. Można również wziąć udział w zawodach, konkursach lub ozdobić twarz motywem - niekoniecznie w barwach maskujących, choć to festyn służb mundurowych. Zobacz zdjęcia.

W maju swoje święto obchodzi Straż Pożarna, Straż Graniczna oraz 16 Batalion Dowodzenia. Stąd też trzy lata temu zrodził się pomysł zorganizowania wspólnej zabawy dla mieszkańców Elbląga i okolic.
       Na terenie Ośrodka Szkolenia Łączności 16 Batalionu Dowodzenia – wejście od ul. Piłsudskiego i ul. Królewieckiej, trwa właśnie festyn mundurowy. Atrakcji wiele – i dla dużych, i dla małych. Służby prezentują swoje pojazdy, wyposażenie, są pokazy wyszkolenia, zabawy, konkursy. Jest i grochówka. Oblężenie przeżywają stanowiska strzeleckie, najmłodszych niezmiennie cieszy możliwość włączenia sygnałów alarmowych w pojazdach służbowych. Prezentują się także: Służba Więzienna i Żandarmeria Wojskowa.
       - Najbardziej podobało nam się malowanie twarzy – przyznały jednak rezolutne siedmiolatki, Weronika i Małgosia. - Fajne też było, jak żołnierze grali na instrumentach. Wsiadaliśmy też do wozu wojskowego, w którym można było patrzeć przez monitory, co się dzieje na dworze.
       Chłopcom też imponowało wojsko.
       - Najbardziej podobają mi się żołnierze – przyznał sześcioletni Maks. - No, bo oni nas ratują nas, pokonują tych złych ludzi, którzy chcą nas zabić.
       Festyn rozpoczęła orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej, która wykonała pokaz musztry paradnej. Dreszczyk emocji wzbudził pokaz wyszkolenia specjalnego oddziału pograniczników z Gdańska.
       - Są to funkcjonariusze do zadań specjalnych – wyjaśnia chor. sztab. Lidia Osik z placówki Straży Granicznej w Elblągu. - Tu zaprezentowali scenkę, w której trzech cudzoziemców nielegalnie przekroczyło granicę podróżując autobusem. Trzeba było do pojazdu wejść, obezwładnić intruzów, a następnie ich wyprowadzić. Dodatkowym elementem emocjonującym było podejrzenie, że osoby, które zabarykadowały się w autobusie, mogły mieć broń. Sytuacja została jednak szybko opanowana – dodaje z uśmiechem Lidia Osik.
       Ale to nie koniec atrakcji przygotowanych przez Straż Graniczną:
       - Mamy pirowóz, czyli specjalny ambulans pirotechniczny wykorzystywany przez placówkę SG w Rębiechowie. Dzieci mogą obejrzeć specjalny kombinezon, którego używają pirotechnicy przy rozbrajaniu ładunków wybuchowych. Mogą też na karcie daktyloskopijnej odbić swoje palce – wylicza chor. sztab. Lidia Osik. - Przyjechała do nas przewoźna jednostka nadzoru z placówki w Krynicy Morskiej, wyposażona w kamerę termowizyjną oraz radar – kontynuuje funkcjonariuszka. - Można wejść do środka, funkcjonariusze wszystko wytłumaczą. Mamy też urządzenie, które bada autentyczność dokumentów, w przypadku naszej służby, dokumentów podróży.
       Pograniczników wspomaga na festynie młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1, gdyż w tej placówce od kilku lat działają klasy z innowacją Straż Graniczna. Uczniowie prowadzą konkursy i zabawy dla najmłodszych, a także stanowisko malowania twarzy.
       Chętni mogą również obejrzeć stanowiska przygotowane przez strażaków.
       - Przyjechaliśmy sprzętem, który na co dzień wykorzystujemy. Jest samochód gaśniczy, samochód ratownictwa technicznego i drabina – wskazuje kpt. Przemysław Siagło, rzecznik prasowy KM PSP w Elblągu. - Wszystko jest do dyspozycji zwiedzających i od ich inwencji zależy, co pokażemy.
       Festyn mundurowy potrwa do godziny 18.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Tak oto duże dzieci bawią się w Indian za pieniądze podatników ! Jakby ruscy chcieli wejść do Polski, to nasi by się ocknęli dopiero na Wiśle i tam dopiero mogliby postawić pierwszy opór, który potrwałby zaledwie 2-3 dni.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  24
  anonimek1(2014-05-30)
 • a nie było można zrobić tego festynu w sobotę albo w niedzielę?
 • Niestety nie. Nikt im nie płaci za pracę w dni wolne :)
 • Przez cały tydzień nic nie robią to w sobotę lub niedzielę " popracować" mogą, a tak biorą pieniądze za to że są- tylko są
 • Ale wiesz, to na 100%, czy zgadujesz, szkalujesz ich oraz wyrażasz w ten sposób dla nich w związku z świętem weterana, które było wczoraj : ) Ja wiem, że najlepiej powiedzieć, ze tylko ja pracuję - znam, to z autopsji : )
 • Pierwsi narzekacie ale jak wojsko coś rozdaje lub organizuje to też pierwsi w kolejce
 • Czy kiedykolwiek informacja ze coś się BĘDZIE działo w mieście, zostanie podana wcześniej na tej stronie? Bo takie rzeczy to w Elblągu ciekawe wydarzenie, biorąc pod uwagę, że w mieście rzadko są jakieś atrakcje dla rodzin z małymi dziećmi. Mam nieodzowne wrażenie że portel sam nie wie ze będą fajne imprezy, gdyż artykuły pokazują się zazwyczaj po fakcie, lub-jak ten artykuł- w dniu wydarzenia. Wczoraj ani słówkiem o tym nigdzie nie było! Co mi po reportażach po imprezie. .. Następnym razem proszę już tydzień wcześniej o tym pisać, lub kilka dni wcześniej z takim natręctwem i natężeniem jak chociażby o " Metamorfozach" . O takich pierdołach-aczkolwiek ciekawych:)- to już od tygodni się pisze.
 • ' ' Ale wiesz, to na 100%, czy zgadujesz, szkalujesz ich oraz wyrażasz w ten sposób' ' -tak wiem to na 100 %-tam jest tylko wylęgarnia ściemniaczy udających że pracują
 • W takim razie jak masz tak mocne dowody, że tam tak jest, to ja proszę zgłoś, to do organów ścigania, rzecznika czy kogoś takiego, telefony można znaleźć w necie :) Ja również nie cierpię jak ktoś bierze pieniądze za nic, czym dłużej będziesz zwlekał ze zgłoszeniem, tym więcej pieniędzy się zmarnuje :) W innym wypadku zamknij. .. .. laptopa; )
 • ostatnio to o breloczki z logiem " WP" prawie się bili. ! i Mundurowi musieli zamieszki uspokajać. !
 • Ruscy by wkroczyli to i tak by nic nie zrobili z rosją trzeba współpracować a nie walczyć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  vinetu(2014-05-31)
 • Coś zorganizować w Elbląg to źle - nie zorganizować też źle tym ludziom to już nic nie pomoże i nic nie zadowoli, tylko na wojsko smęty smarować potrafią w tym to wszyscy są NAJLEPSI
Reklama