UWAGA!

Zabrzmiał pierwszy dzwonek

 
Elbląg, Zabrzmiał pierwszy dzwonek
fot. AD

Żegnajcie wakacje, witaj szkoło...Ponad 15 tysięcy uczniów elbląskich szkół przywitało nowy rok szkolny 2012/2013. Pierwszy dzwonek w województwie warmińsko- mazurskim zabrzmiał w Elblągu, gdzie w Zespole Szkół Gospodarczych odbyła się wojewódzka inauguracja roku szkolnego. Zobacz fotoreportaż.

Na dzisiejszej (3 września) uroczystości, wśród zaproszonych gości znalazł się m.in. wojewoda województwa warmińsko- mazurskiego Marian Podziewski, marszałek województwa warmińsko- mazurskiego Jacek Protas, prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk, warmińsko- mazurski kurator oświaty Grażyna Przasnyska oraz wiceprezydent Elbląga Grażyna Kluge.
       – Po raz pierwszy od wielu lat inaugurujemy rok szkolny w Elblągu, w Zespole Szkół Gospodarczych. Niespełna miesiąc temu odwiedziłem tę placówkę i byłem zaskoczony jej rozmiarem. Gratuluję faktu skorzystania ze środków unijnych, które tę szkołę wyposażyły we wspaniały sprzęt do praktyki zawodowej. Niejeden zakład gastronomiczny czy hotelarski nie ma takiego wyposażenia jak ta szkoła – wyjaśniał wojewoda Marian Podziewski podczas inauguracji, nawiązując tym samym do faktu, iż elbląska placówka jest jedną z czterech szkół tego typu w województwie, które zostały dofinansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007- 2013. – Skończył się czas, w którym kształcono we wszystkich zawodach. Mam nadzieję, że szkoła gimnazjalna przy swoim doradztwie zawodowym tak ukierunkuje młodych ludzi, aby traktowali swój zawód jako pasję oraz przyszłość. Chodzi także o to, aby dać ludziom młodym pracę w tych zawodach, które mają rację bytu szczególnie w naszym województwie, choć to młodzi ludzie sami będą wybierali swoją przyszłość – dodał wojewoda Podziewski.
       – Czas wrócić do ciężkiej pracy, do walki o jak najlepsze wykształcenie, o to, aby posiąść jak najwięcej umiejętności. Tylko ci, którzy będą wykształceni, dobrze przygotowani do konkurowania na rynkach pracy będą tę pracę mieli, nie tylko tutaj w Elblągu, nie tylko w regionie, ale w całej Europie i na świecie – mówił marszałek Jacek Protas, zwracając się przede wszystkim do uczniów obcenych na inauguracji. – Zauważcie, że w dobie kryzysu ludzie dobrze wykształceni nie stracili pracy. Dobrze wykształcony pracownik to skarb. Dlatego wykorzystajcie ten czas jak najlepiej, oczywiście nie tylko do nawiązywania cennych znajomości, ale również do tego, aby zdobyć wiedzę. Ten projekt, którego częścią była wasza szkoła ma na celu wsparcie branży turystycznej, która jest jedną z podstawowych gałęzi gospodarki naszego regionu. Nie wystarczy zbudować wspaniałej infrastruktury turystycznej, trzeba mieć jeszcze ludzi, którzy w sposób profesjonalny będą tam pracować.

 


       Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej ponad 50 proc. absolwentów gimnazjów wybiera szkoły kształcące w zawodach.
       – Myślę, że to sami pracodawcy dobrze promują szkoły kształcące zawodowo, ponieważ potrzebują wykwalifikowanych pracowników. To dobrze, że tego typu szkoły zaczynają cieszyć się większym zainteresowaniem wśród gimnazjalistów, ponieważ jest to dla nich szansa, aby wejść na rynek pracy – wyjaśnia Maria Dobosz, dyrektor Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu.
       Nowy rok szkolny to wiele zmian, m.in. fakt, iż uczniowie techników i szkół zawodowych, tak jak uczniowie liceów, w pierwszych klasach będą kontynuować kształcenie ogólne, natomiast właściwe kształcenie zawodowe rozpoczną dopiero w drugiej klasie. Najistotniejszą zmianą w szkolnictwie zawodowym będzie takie nauczanie, w wyniku którego uczeń będzie zdobywał odrębne kwalifikacje konieczne do wykonywania danego zawodu. Zdobycie każdej zostanie potwierdzone egzaminem, w rezultacie złożą się one na konkretne uprawnienia zawodowe. Ponadto będzie obowiązywała nowa klasyfikacja zawodów szkolnictwa zawodowego oraz nowa podstawa programowa kształcenia w zawodach. Zlikwidowane zostaną licea profilowane, licea uzupełniające oraz technika uzupełniające.
       Również w liceach pojawią się zmiany. Uczniowie klas pierwszych liceów ogólnokształcących będą kontynuować naukę wszystkich przedmiotów na poziomie ogólnym w zakresie podstawowym, w tym obowiązkowych przedmiotów maturalnych – języka polskiego, matematyki oraz języków obcych, W trakcie rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych uczniowie deklarowali wstępny wybór przedmiotów, których będą uczyć się na poziomie rozszerzonym. Licealiści muszą wybrać od dwóch do czterech przedmiotów, natomiast uczniowie techników dwa. O konkretnym, zobowiązującym wyborze zdecydują dopiero w marcu 2013 roku. Ponadto m.in. pojawią się także obowiązkowe przedmioty uzupełniające, które będą dobierane w myśl zasady – gdy uczeń nie wybierze zajęć rozszerzonych z historii, przez dwa lata będzie musiał uczestniczyć w zajęciach pn. historia i społeczeństwo, natomiast ten, który nie wybierze biologii, chemii, fizyki lub geografii w zakresie rozszerzonym na swoim planie znajdzie taki przedmiot jak przyroda.
       Obecny rok szkolny to także pilotaż rządowego programu Cyfrowa Szkoła, który obejmie ponad 400 szkół w Polsce, w tym 16 w województwie warmińsko- mazurskim, wśród których znajduje się elbląska SP nr 19.
       Nowy rok szkolny to także podwyżki dla nauczycieli. Nauczyciel stażysta otrzyma podwyżkę w wys. 83 zł brutto, nauczyciel kontraktowy 85 zł brutto, nauczyciel mianowany 97 zł brutto, natomiast nauczyciel dyplomowany 114 zł brutto. Będzie to jedyna podwyżka wynagrodzeń nauczycieli w 2012 r. Nie wszyscy nauczyciele dostaną podwyżkę, wrzesień oznacza dla części nauczycieli wszystkich typów szkół utratę pracy. Z informacji MEN wynika, że pracę może stracić ponad 7 tysięcy nauczycieli, co według ministerstwa związane jest z niżem demograficznym.
      

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • I co, nikt nie wyżywa sie na n-lach? A, bo mysleliscie moze, ze kokosy dostaną i łyso teraz?
 • zwolnienia wcale nie są związane z niżem tylko idiotyczna polityką PO. Jedni mają po ok 30 godzin a inni maja zdechnąć na zasiłku!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  antyPO(2012-09-03)
 • Szanowni Państwo Fotografowie, którzy robiliście te zdjęcia w szkole, a potem zamieszczacie je na portalach, czy posiadacie PISEMNĄ ZGODĘ owych uczniów na publikowanie zdjęć z ich wizerunkiem? MEN wymaga takowej zgody od uczniów, więc jakim prawem robicie im zdjęcia? Co na to MEN w osobie Elbląskiego Kuratorium uczyni teraz? Czy będzie to martwy prykaz, czy będzie obowiązywał wyłącznie nauczycieli, a nie portale i innych fotografów?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  w poszukiwaniu sprawiedliwości(2012-09-03)
 • Dla Elbląga to godne i sprawiedliwe, że taka inauguracja się odbyła właśnie u nas. Ja jestem górnik z kopalni Bytom i ja się pytom : a gdzie Biskup?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Dołowy(2012-09-04)
 • Do " w poszukiwaniu sprawiedliwości ". Warto najpierw poczytać prawo dotyczace możliwości publikacji zdjęć, a potem pisać. A tak na powaznie. Czy kontrolujecie Państwo swoje dzieci i znajomych zamieszczających baaardzo rózne zdjęcia z wakacji i imprez na portalach społecznościowych typu Nasza Klasa, Facebook. .. .itp. To może być dopiero problem.
 • Polecam lekturę www.obiektywni.pl . Tylko proszę czytać ze zrozumieniem :)
 • Górniku kochany po co pytasz ? Brakuje ci kogo ? Zobacz jak władze kościelne przyjęły naszego prezydenta w Częstochowie na dożynkach ogólnopolskich w ostatnią niedzielę witając Go jako ósmego z kolei. To przecież afront. Uroczystość w Elblągu wielce udana. Brawo Nowaczyk i władze oświatowe !
 • tu nie chodzi o prawo czy ustawy, lecz o to co dyrektorom nakazuje Wydział edukacji, a nakazuje zebranie od wszystkich rodziców dzieci pisemnej zgody na pozwolenie publikowania zdjęć z imprez szkolnych, więc dlaczego nie wolno tego robić szkołom a inni spoza szkoły mogą fotografować dzieci bez ich zgody??? Nie piszcie zatem o ustawach bo nie o nie tu chodzi, i niestety to Wy musicie doczytać, dowiedzieć się co i jak.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  w poszukiwaniu sprawiedliwości(2012-09-04)
 • ło la boga, Żelichowski zmartwychwstał!!!!!coś niesłychanego. .. .. a na maile i listy nie odpowiada, a tu się lansuje!!!!
 • demolka Elblągowa czy władcy, ,much, ,. .. .a może władcy warmińsko-, ,murzyńskiego, ,. .. .?????
 • mam złe wspomnienia z tej szkoły!
Reklama