UWAGA!

Zabytek niszczeje, ratunkiem sprzedaż

 Elbląg, Czy znajdzie się kupiec, który przywróci willi Ignatza Grunau'a dawnych blask?
Czy znajdzie się kupiec, który przywróci willi Ignatza Grunau'a dawnych blask? (fot. arch. AD)

Zabytek XIX-wiecznej architektury, willa Grunau'a przy ul. Pułaskiego zostanie sprzedana. Taką decyzję podjęli wczoraj (30 września)  elbląscy radni. Obecnie willa to ruina. Wymaga znacznych nakładów finansowych, na które miasta nie stać.

Niegdyś piękna i dostojna, dziś ruina. Willa Grunau'a, zabytek XIX-wiecznej architektury niszczeje przy ul. Pułaskiego. Niszczeje od dziesięcioleci, bo w obiekcie - oprócz drobnych prac naprawczych - nie wykonano właściwego remontu. Willa jest wpisana do rejestru zabytków, należy do zasobów Zarządu Budynków Komunalnych. Miasta nie stać na jej utrzymanie, a pozostawić w ruinie - żal. Powstał więc pomysł jej sprzedaży.
       Lokatorzy willi zostali wykwaterowani kilka miesięcy temu, by zminimalizować koszty utrzymania obiektu odłączono w nim media. Natomiast na wczorajszej sesji elbląscy radni podjęli decyzję - zabytek pójdzie pod młotek. Ale nie od razu.
       - W przybudówce mieszkają jeszcze dwie osoby, które odmówiły przeprowadzki do trzech kolejno proponowanych lokali - informuje Monika Borzdyńska, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. - Jeżeli nadal nie dojdziemy do porozumienia, konieczne będzie skierowanie do sądu wniosku o ich eksmisję.
       Gdy ostatni lokatorzy opuszczą zabytkowy teren, willa będzie mogła zostać wyceniona przez rzeczoznawcę. Dopiero wówczas będzie można wystawić ją na sprzedaż. Pozostaje nadzieja, że znajdzie się kupiec, który wyłoży pieniądze na remont zabytku.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • gdyby włascicielem tej willi była osoba fizyczna konserwator zabytków zapewno dawno by skierował sprawe do prokuratury. .. .ale co innego jak włascicielem jest miasto. .. wilka do prokuratury podac czy derektora zbk . .. czy konserwator by sie odwazył
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  12
  histeryk(2014-10-01)
 • Czy znajdzie sie kupiec i naprawi to co nasze państwo popsuło :) Jak to jest teraz wszechobecne.
 • Tylko w dzikim i barbarzyńskim kraju jak Polska można doprowadzić taki zabytek kultury materialnej do tak daleko posuniętej destrukcji!Smutne to!
 • histeryk, myślisz że to Wilk przez rok doprowadził budynek do takiego stanu?
 • Tylko dzięki tym ostatnim mieszkańcom, willa jeszcze nadaje się do wyceny, gdyby nie oni, wyprute zostałoby tam wszystko włącznie ze stolarką
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  3
  mklm;ml(2014-10-01)
 • Za 2 góra 3 lata miasto będzie sprzedawało działkę pod zabudowę willową (adres identyczny z willą Grunau'a). Inwestor będzie zmuszony do retrowersji, Elbląg zyska kolejny nowy zabytek.
 • a kto ją do ruiny doprowadził????? nie potraficie zadbać o zabytki i miasto, to oddajcie je Niemcom!!!! Całe ZBK i UM pod sąd polowy i do rozstrzelania za takie barbarzyństwo kulturalne!
 • Jak wiekszosc budynkow w dobrej lokalizacji doprowadza sie do ruiny i po jakims czasie sprzedaje sie tak jak na ul.Bema czy tez Krolewieckiej.
 • Pan Wróblewski chwali się wszędzie że załatwił 4 miliony na remont pałacyku na stoczniowej będącego własnością prywatnej spółki a miejskie zabytki popadają w ruinę. Nie ma co świetny prezydent nam się szykuje.
 • Kto to kupi ??? Nie widzicie jakie tam jest sąsiedztwo ??? Budynek na budynku, zero własnego terenu, tylko idiota będzie się tam pakował. Wydać grube miliony na odrestaurowanie i mieszkać w takim skupisku ??? Sorry. .. nie wchodzę w to.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  4
  almodo-varro(2014-10-02)
 • oddać nawet prawie za darmo, temu kto to zechce ratować !!!!
 • do elg. .tylko ten pałacyk na ul. stoczniowej wczesniej oddało miasto za darmo / a moze za kilka dyplomów/ uczelni tak samo jak budynek po bursie na sienkiewicza i potrafił nowaczyk to odebrac
Reklama