UWAGA!

Zabytkowe kościoły z dotacją na renowację

 Elbląg, Kościół w Kwietniewie,
Kościół w Kwietniewie, fot. Wikipedia

Sanktuarium św. Wojciecha w Świętym Gaju oraz kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Kwietniewie otrzymały dotację na remont. Oba zabytki pilnie go potrzebują: podczas burzy w 2019 roku uszkodzony został dach kościoła, natomiast na murach sanktuarium są liczne pęknięcia.

W ubiegłym tygodniu gmina Rychliki przyznała dotację na remont dwóch położonych na jej terenie zabytków: kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża w Kwietniewie oraz Sanktuarium św. Wojciecha w Świętym Gaju. Obie świątynie pilnie go potrzebują.

- 22 kwietnia pomiędzy gminą a parafią pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Kwietniewie została zawarta umowa w sprawie udzielenia dotacji celowych na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków. Trzydzieści tys. zł pomoże w remoncie dachu wieży kościoła w Kwietniewie, natomiast dwadzieścia tys. zł zostanie przeznaczone na konserwację i remont gotyckiej elewacji północnej korpusu i kruchty Sanktuarium św. Wojciecha w Świętym Gaju - informuje Urząd Gminy Rychliki.

Pokrycie dachu kościoła w Kwietniewie uszkodziła w 2019 roku gwałtowna burza. Wykonano wówczas prowizoryczną naprawę, a podczas tych prac okazało się, że drewniana konstrukcja dachu świątyni wymaga pilnej naprawy. Remont potrzebny jest też w sanktuarium w Świętym Gaju, na którego północnej elewacji pojawiły się liczne spękania.

Kościół w Świętym Gaju wybudowano w 1399 roku. W 1861 roku w wyniku uderzenia pioruna spłonął. W latach 1864-1865 został odbudowany w stylu gotyckim. Po drugiej wojnie kościół był zdewastowany. W 1980 roku zorganizowano konsultację historyczną, która łączyła Święty Gaj z miejscem męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Jego relikwie sprowadzono z Gniezna w 1989, umieszczono w ołtarzu głównym, a sam kościół uznano za sanktuarium. 

Pierwsze wzmianki na temat kościoła w Kwietniewie pochodzą z 1299 roku, budowla istniejąca obecnie wzniesiona została w latach 1330-1350. Gotycki kościół wybudowano przy użyciu polnych kamieni i cegieł. Po zachodniej stronie znajduje się wysoka na 25 metrów wieża, posadowiona na kamiennej podmurówce. Wnętrze kościoła skrywa barokowy ołtarz główny datowany na 1685 rok.

 

 

daw

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama