UWAGA!

Zagraj i ty!

 
Elbląg, Nauka historii przez zabawę
Nauka historii przez zabawę (fot. AD)

Grali starożytni, grali Wikingowie, średniowieczni też nie stronili od tego typu rozrywek. Gry gościły pod strzechami i na królewskich dworach. Współcześni zasiadają przed monitorami komputerów, ale renesans przeżywają planszówki. W najbliższą niedzielę 26 czerwca na Starym Rynku odbędzie się pierwsza wakacyjna impreza związana właśnie z grami planszowymi.

Planszówkowe Lato to impreza skierowana do wszystkich zainteresowanych grami i zabawami toczącymi się przy stolikowych planszach. Czerwcowe spotkanie organizowane jest w ramach Coolturalnej Starówki. Podczas imprezy, odbywającej się przed Nowym Ratuszem, na Starym Rynku w Elblągu (lub, w razie niepogody, na parterze Ratusza), będzie możliwość zapoznania się z historycznymi grami planszowymi takimi, jak: Królewska gra z Ur, Senet, Alwuerque, Tic Tac Toe, Hnefatafl, Madelinette. Do zabawy zaprasza Muzeum Archeologiczno-Historyczne.
       - Rozpoczynamy wakacyjne spotkania z grami – zapowiada Piotr Adamczyk z elbląskiego muzeum. – Proponujemy gry historyczne, ale i współczesne. IPN przekazał nam edukacyjną grę pn. „Kolejka”, będzie też nowa gra autorstwa Adama Kałuży, nosząca nazwę Qubix. W nią rozegramy mini-turniej. W sumie do wykorzystania będzie 35 gier współczesnych oraz kilkanaście historycznych.
       Impreza Planszówkowe Lato skierowana jest do całych rodzin. Do wszystkich, którzy chętnie pobawią się przy stolikach rzucając kostką, choć nie tylko.
       - Będą gry zręcznościowe w tym nowość, Cuponk – mówi Piotr Adamczyk. – Zainteresowanie grami zwiększa się. Taki zagłębiem rozrywkowym są Niemcy – kontynuuje. – Imprez planszówkowych jest coraz więcej. To rozrywka intelektualna znana od wieków. I znowu okazuje się, że to, co jest współczesne miało swój początek w przeszłości.
       Tak jak Gąska, jedna z pierwszych gier planszowych, pochodząca z XVI wieku. Gościła m.in. na dworze króla Jana III Sobieskiego. Na jej zasadach oparta jest elbląska gra historyczna.
       - To prototyp – mówi Piotr Adamczyk. – Gra składa się z 63 pól, a każde z nich przedstawia ważne wydarzenie w dziejach naszego miasta. Podróżujemy przez erę Gotów, Wikingów, założenie Elbląga i inne wydarzenia m.in. wizytę Kopernika, budowę galeony „Smok”. Grę kończymy na czasach współczesnych – są więc Wypadki Grudniowe, powstanie województwa elbląskiego, a także jego utrata.
       - Gra jest prosta, mogą do niej zasiadać dzieci w wieku 7-10 lat – dodaje Piotr Adamczyk. – Wykorzystujemy ją podczas lekcji muzealnych. W ten sposób dzieci uczą się historii, dat, wydarzeń. Zawsze coś w pamięci zostanie.
       Być może kiedyś gra o historii Elbląga trafi do sprzedaży?
       Podczas niedzielnej imprezy na Starym Rynku czynna będzie specjalna Wypożyczalnia, tj. miejsce, gdzie będzie można wypożyczyć i zagrać na miejscu w jedną ze współczesnych gier planszowych.
       Warto wybrać się z rodziną w niedzielę na Stary Rynek, gdzie od godz. 12 do 15 będzie można wspólnie pobawić się. To ciekawa forma wypoczynku. Kolejne spotkania z grami planszowymi planowane są na każdy tydzień wakacji.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama