UWAGA!

Zamów i odbierz

 Elbląg, Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej i książkomat
Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej i książkomat (fot. Anna Dembińska)

- Osoby, które mówiły, że nie korzystają z usług biblioteki, ponieważ nie mają czasu do niej iść, właśnie straciły to alibi - mówi Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej. Przy Cyberiadzie przy ul. Hetmańskiej stanął książkomat, z którego można korzystać 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.

- To jest przedłużenie wypożyczalni. Ktoś zamawia książkę z odpowiedniej filii, książka zostanie dostarczona do książkomatu i można ją odebrać w dowolnym czasie - mówi Adam Przesław z Biblioteki Elbląskiej.

Do książkomatu będą dostarczane książki z Biblioteki Głównej oraz z filii Bulaj [przy św. Ducha] i Cyberiady [przy ul. Hetmańskiej]. Książkę zamawia się za pośrednictwem systemu internetowego Biblioteki Elbląskiej i za kilka godzin można można je odebrać w książkomacie. istnieje też funkcja zwrotu książek. Zgodnie z regulaminem każdy czytelnik może mieć jednocześnie 10 pozycji na swoim koncie bibliotecznym.

- Czytelnik przychodzi do książkomatu ze swoją kartą biblioteczną, za pomocą której otwiera odpowiednią przegródkę i wyjmuje zamówione książki. Można też oddawać książki wypożyczone z Biblioteki Głównej, Bulaja i Cyberiady - kontynuuje Adam Przesław.

Książkomat został sfinansowany z Budżetu Obywatelskiego. W głosowaniu w ubiegłym roku projekt zdobył poparcie 266 głosujących w okręgu nr 4. Kosztował 157 tys. zł.

- Zeszłoroczny COVID 19 pokazał nam, że książki są potrzebne. Był taki okres, że książki wydawaliśmy za drzwi biblioteki - przypomniał Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej. - Teraz mamy książkomat i zapraszamy do korzystania. Producent oprogramowania obiecuje stworzenie aplikacji, która bardziej ułatwi korzystanie z książkomatu.

- W naszym województwie jest to pierwsza tego typu inicjatywa - mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. - Usprawni to korzystanie z biblioteki.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Elbląg to miasto wytrawnych intelektualistów. Z pewnością zdwoją swoje przyrodzone fascynacje Książką. Wieczorem, po spożyciu 5 tanich piw, pobiegną do Książkomatu 24h i już w drodze powrotnej - rozpoczną lekturę tekstów. I tak każdego dnia.
 • Głupi komentarz, nikomu i niczemu nie służący. Jak sie nie ma co napisać, to zawsze mozna coś mądrego przeczytać.
 • Tak. Elbląg to aglomeracja pełna miłośników Biedronki, Zabki. .. i co oczywiste - Książkomatów 24h.
 • Ten ktos kto napisał "Elbląg to. .. "obraża nas wszystkich. Zatem proponuję pozew zbiorowy przeciw temu komuś.
 • Elbląg to miasto mądrych ludzi, z pewnością Ci czytający książki nie piszą tych wszystkich durnych komentarzy, jakie można znaleźć pod wieloma artykułami nie tylko na tym portalu. Warto przeczytać coś mądrego w książkach, zanim się swoje pseudomądrości upublicznia. Do biblioteki!
 • A ja się nie obrażam. Z czytelnictwem w naszym mieście jest naprawdę kiepsko. Proszę pytać w Księgarniach ile to książek kupujemy, ale prawdziwych książek.
 • Które to "prawdziwe"książki a które "sztuczne"?
 • A co to sa prawdziwe książki ? W kwsięgarniach ludzie nie kupują, bo taniej przez internet. Poza tym nie każdy kto czyta, korzysta z bibliotek.
 • Tilt - Mówię Ci że - SŁUCHAĆ i wyciągnąć wnioski!
 • Księgarnia nie jest opiniotwórcza w zakresie liczby kupowanych ksiażek jak ktos tutaj napisał. Przede wszystkim w obecnych czasach duzo ksiązek zamawia sie online, bardzo dużo kupuje się ebooków. Moja zona osobiscie ma czytnik, do tego abonament w wysokosci 40 zlotych miesiecznie na jakiejs stronie z ktorej to ma mnostwo ksiazek i sama czyta kilka w miesiacu.
 • Następny gadżet i to nieopodal biblioteki, a SP nr 23 dalej w odstawce na boisko szkolne. Ot i władzuchna że ho ho. .. , bogate miasto?
 • Komu od dziecka czytali Rodzice i Kto od dziecka sam czytał, ten będzie czytał przez całe życie. Później już się nie pokocha książek. Wzrost czytelnictwa w przyszłości tkwi w najmłodszych. Są prywatne domy bez żadnej książki.