UWAGA!

Zarzuty, riposty i pat, czyli emocje wokół polityki prezydenta

 Elbląg, Zarzuty, riposty i pat, czyli emocje wokół polityki prezydenta
(fot. Michał Skroboszewski)

Sprawa absolutorium dla prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego za wykonanie budżetu z 2017 roku pozostała nierozstrzygnięta. Zmasowaną krytykę polityki prezydenta przeprowadzili na sesji radni PiS. - Pana działania to kolesiostwo – zarzucał Rafał Traks. - To widać, słychać i czuć, że za cztery miesiące odbędą się wybory – ripostował Witold Wróblewski. Zobacz zdjęcia z sesji Rady Miejskiej. 

Po raz pierwszy w historii komisja rewizyjna nie przedstawiła swojej opinii na temat wykonania przez prezydenta budżetu miasta za poprzedni rok, bo wynik głosowania sprzed kilkunastu dni był nierozstrzygnięty (dwie osoby były za – Andrzej Tomczyński i Wojciech Karpiński, dwie przeciw – Paweł Kowszyński i Rafał Traks, dwie wstrzymały się od głosu – Paweł Fedorczyk i Michał Missan). Brak opinii spowodował, że swojego ostatecznego stanowiska nie mogła wydać Regionalna Izba Obrachunkowa, a to powoduje, że uchwały w sprawie absolutorium powinny być uznane za niezgodne z ustawą o samorządzie gminnym.
       - Musi być wniosek komisji rewizyjnej do RIO. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, uchwały w sprawie absolutorium są nieważne. To nie tylko moja opinia, ale także poparta orzeczeniami Naczelnego Sądu Administracyjnego – tłumaczył radnym Patryk Ogórek, radca prawny.
       - Brak opinii nie wstrzymuje nam możliwości procedowania w tej sprawie – stwierdził z kolei Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej, który doprowadził do głosowań za i przeciw udzieleniu absolutorium. Ich wynik pozostał nierozstrzygnięty, także dlatego że od głosu w każdym z głosowań wstrzymali się... niektórzy radni PiS, mimo że Janusz Hajdukowski, szef klubu, zapewniał przed głosowaniem, że klub będzie przeciw absolutorium. - Radni PiS przekombinowali – stwierdził po głosowaniach Witold Wróblewski.
       Zanim do głosowań w sprawie wykonania budżetu doszło, poszczególne kluby i radni wyrazili swoje zdanie na temat nie tylko realizacji budżetu, ale także polityki prowadzonej przez prezydenta.
       Najwięcej zarzutów wysunęli radni PiS, najmocniejsze – Rafał Traks.
       - Mam dość takiego zarządzania miastem, które prowadzi pan prezydent Witold Wróblewski. Określę to jednym słowem kolesiostwo – mówił Rafał Traks. - Przykładem konkurs wygrany przez stowarzyszenie, z którym związane są osoby, pomagające prezydentowi w kampanii wyborczej. Na dodatek miasto miało kupić infrastrukturę stoku nie wiadomo za ile i od kogo. Nie mogę się zgodzić się na to, że promuje pan siebie na materiałach promocyjnych miasta np. podczas Biegu Piekarczyka. To nie Pan jest sponsorem imprezy, ale miasto – mówił radny. .
       - Zarządzenie w sprawie patronatów prezydenta Elbląga powstało za czasów prezydenta Jerzego Wilka – ripostował Witold Wróblewski. - A jeśli chodzi o kupno infrastruktury stoku narciarskiego, to przez radnych PiS temat jest zamknięty. Zresztą uchwała, która państwo podjęliście została unieważniona przez wojewodę. Radni PiS nie wytypowali swojego przedstawiciela do zespołu w sprawie Góry Chrobrego, więc nie mają moralnego prawa do krytyki.
       Zarzutów pod adresem prezydenta było więcej: od niezabezpieczenia wystarczającej liczby miejsc w żłobkach poprzez gigantomanię przy budowie wiaduktu na Zatorze, brak pomysłu na kompleksowy i zrównoważony rozwój miasta, autorytarny styl rządzenia czy nieuwzględnianie potrzeb społecznych mieszkańców. Wygłaszał je również w imieniu klubu radnych PO Michał Missan, choć przyznał jednocześnie, że radni PO będą głosowali za absolutorium.
       - To widać, słuchać i czuć, że za cztery miesiące będą wybory – skomentował zarzuty Witold Wróblewski. - to Rada Miejska uchwaliła budżet, a nie prezydent. Bez zgody Rady nie mam prerogatyw do tego, by realizować wielki koncert życzeń. Mówimy dzisiaj o sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2017 rok, a nie o strategii na lata – mówił Witold Wróblewski. - Można różne mrzonki mówić, co należy zrobić w mieście, ale trzeba mieć na to środki. Pokażcie mi, w jaki sposób, bez zaciągania kredytów i oddłużania miasta. Robicie mieszkańcom wodę z mózgów – stwierdził, dodając: - Trzeba zejść na ziemię. Gdyby dzisiaj wykonawca wiaduktu miał złożyć ofertę na tę budowę, byłaby ona droższa o 50 procent.
       Ostatecznie za udzieleniem absolutorium prezydentowi głosowało 8 radnych (Małgorzata Adamowicz, Marek Burkhardt, Antoni Czyżyk, Piotr Derlukiewicz, Wojciech Karpiński, Michał Missan, Irena Sokołowska i Robert Turlej), 12 było przeciw (Paweł Fedorczyk, Janusz Hajdukowski, Jolanta Janowska, Maria Kosecka, Paweł Kowszyński, Teresa Król, Zenon Lecyk, Jolanta Lisewska, Jacek Perliński, Marek Pruszak, Jan Redzimski i Rafał Traks). Wstrzymały się od głosu: Hanna Lewandowska i Halina Sałata.
       W drugim głosowaniu – przeciw udzieleniu absolutorium – wynik był niemalże odwrotny. 12 osób nie chciało udzielić absolutorium, sześć było przeciw, trzy osoby wstrzymały się od głosu (co ciekawe to radni PiS: Paweł Fedorczyk, Halina Sałata i Hanna Lewandowska). Nie głosował Marek Burkhardt. W efekcie oba głosowania pozostały nierozstrzygnięte, bo zgodnie z przepisami potrzeba było 13 głosów, by głosowanie było wiążące.
       Co dalej się z tymi uchwałami stanie? O tym zdecyduje wojewoda.
      

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Pan Traaks jak zwykle uprawia pisowską zdartą płytę, dlaczego czepia się prezydenta skoro nie on decyduje o kupnie Góry tylko rada miasta> Gdzie tu kolesiostwo. Żenada, kolesiostwem można nazwać fakt zatrudnienia pana po linii politycznej do Energa, biorąc pod uwagę brak pana kwalifikacji i poprzednie miejce pracy. Co do dofinansowania stowarzyszenia, chcę nadmienić, że za pisu i pana działalności w klubie sportowym właśnie ten klub otrzymywa dwukrotnie wyższe dofinasowanie. Czy to można nazwać obłudą?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  32
  10
  karmel(2018-06-28)
 • radna Salata to powinna być odsunięta od PISu. pamietam zdarzenie sprzed kilku lat jak atakowała PIS i byla z 1 szego miejsca na liscie na radną i wtedy zrezygnowalem
 • Wróblewski musi oddjść wraz z niewydarzoną ekipą lewaków i peowców.
 • Nie Interesuje mnie jakieś absolutorium . Mi nie podoba się buta , arogancja a wręcz dyktatorskie podejście wróbla do zarządzania miastem . Mi nie podoba się jak i większości mieszkańcom pomysł wykonania sadzawek o max głębokości 130 cm my chcemy basenu a nie wspomagać twoich kolesi w planach kolesiwsko/biznesowych. Będziemy blokować ta budowę na każdym etapie i w każdy możliwy sposób , użyjemy ekologów i inne sposoby do protestowania . My nie jesteśmy wróbel twoimi kolesiami których szantażuje aż i zastraszasz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  14
  Jamaleg(2018-06-28)
 • Pewne jest jedno. Pan Wróblewski absolutorium nie otrzymał i po temacie.
 • PiS - owi w elblagu już dziekujemy, to oni dopiero prezentują kolesiowstwo.
 • Wróblewski całkiem dobrze rządzi, może nie jest za bardzo medialny, ale nie ma w mieście skandali, miasto jest zadbane, pieniądze są pozyskiwane, nowe ronda powstają bez większych problemów komunikacyjnych. Chcę samorządowca, a nie funkcjonariusza partyjnego.
 • Pruszak pewnie poleciał już do spowiedzi. Bo łamie prawo, nawet radcy o tym mówią i jednocześnie taki moherowy. Piwa się brzydzi. A tu na sesji aż kipiało w nim z nienawiści. Grzeszny człowiek z tego Pruszaka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  7
  Klamca(2018-06-28)
 • Ta sesja to kabaret w wykonaniu Pisu. Ja nie chcę takich radnych. Nie chcę Janowskiej, która mało nie pękła byleby tylko przypodobywać się Pruszakowi. Nie cierpię tej kobiety. A pracę rodzinka już ma ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  10
  Kabaret(2018-06-28)
 • a pis cały na halicką
 • Radni PIS mieli dziś jedno zadanie. Lans i autopromocja. Nie przed wyborcami tylko przed Pruszakiem. Bo rozpoczęła się walka o miejsca na listach wyborczych. Janowska chce być jedynką.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  3
  Antypromotor(2018-06-28)
 • Ludzie powinni zmądrzeć i zapamiętać nazwiska obecnych radnych PIS. I jak pojawią się jako kandydaci na kolejne wybory dać im czerwoną kartkę. No i Koseckiej co nie wie gdzie na listy się przykleić. Ciekawe czy Wilk ja weźmie, ha ha.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  9
  Pamietliwy(2018-06-28)
Reklama