UWAGA!

Zatrzymanie na żądanie? (Opinia)

 Elbląg, Zatrzymanie na żądanie? (Opinia)

Zatrzymanie byłego prezesa Lotosu wywołało w Elblągu sporą sensację. Paweł Olechnowicz, to człowiek mocno związany z naszym miastem i nie bójmy się tego powiedzieć bardzo dla niego zasłużony. Nigdy nie zapomniał o mieście, w którym dorastał i piął się od zera po stopniach zawodowej kariery. Można oczywiście różnie oceniać sposób redystrybucji funduszy reklamowych państwowych spółek, ale faktem jest, że Elbląg był beneficjentem tych środków. Wiele imprez i przedsięwzięć kulturalnych nie miałoby szans na realizację, gdyby nie przychylność prezesa Olechnowicza.

Niczyje największe nawet zasługi nie usprawiedliwiają rzecz jasna ewentualnych przewinień i naruszeń prawa. Nie nam oceniać czy zarzuty jakie postawiono panu Olechnowiczowi są zasadne. Od tego mamy niezawisłe sądy i możemy mieć tylko nadzieję, że w trakcie procesu obroni swoje dobre imię. Choć to truizm, to warto pamiętać, że  do czasu wydania prawomocnego wyroku obowiązuje zasada domniemania niewinności.
       To co mnie zaskakuje, to tryb postępowania jaki prokuratura i CBA przyjęły w stosunku do byłego prezesa Lotosu. Jak dowiadujemy się z prasy, śledztwo w sprawie zarzucanych mu nieprawidłowości toczy się od 2011 roku. Przez cały czas był on do dyspozycji śledczych, nie było ryzyka, że zbiegnie za granicę. Kwota dwustu tysięcy, o którą toczy się sprawa, to dla każdego z nas duże pieniądze, ale nie na tyle żeby z jej powodu uciekać na Bermudy.
       Tak często podnoszona przez prokuraturę w podobnych przypadkach obawa o mataczenie, po tylu latach nie ma większego sensu. Zastanawia więc to, dlaczego zamiast wysłać panu Olechnowiczowi zwykłe wezwanie do stawienia się w prokuraturze, wysłano na południe Polski ekipę oficerów CBA. Wydawałoby się, że znaczek pocztowy wychodzi znacznie taniej i jest równie skuteczny. Panowie oficerowie jednak pojechali i zapewne zgodnie ze swoim zwyczajem wyrwali prezesa o świcie z łóżka i powiedli niczym zwykłego zbója, nie wiem czy nie w kajdanach, na drugi koniec kraju, przed oblicze prokuratora w Gdańsku.
       Chciałbym wierzyć, że takie środki mają mocne umocowanie w materiale dowodowym i stoi za nimi wyłącznie decyzja prokuratora prowadzącego śledztwo, który nagle doszedł do wniosku, że bez wcześniejszego osadzenia w areszcie śledczym nie da się sprawiedliwie osądzić byłego prezesa Lotosu. Prokuratura, to jak wiadomo organizacja hierarchiczna, a na jej szczycie stoi człowiek, którego formacja polityczna ostatnio grzęźnie w kolejnych aferach. Dlatego trudno uciec od przypuszczeń, że była to zwykła „pokazucha” przeprowadzona na polecenie z góry, dzięki której nasi sympatyczni koledzy z TVP Info mogli bez trudu udowodnić jak bardzo skuteczna jest nasza władza w ściganiu „groźnych przestępców” i odwrócić choć na chwilę uwagę telewidzów od bieżących problemów rządzącej partii.
       Stawiam dolary przeciwko orzechom, że sąd wkrótce pozwoli Pawłowi Olechnowiczowi odpowiadać z wolnej stopy. Jakiś rzecznik prokuratury rozłoży w telewizorze ręce i znacząco mrugnie do kamery – takie mamy sądy. Cel został osiągnięty – pokazaliśmy suwerenowi jak skutecznie walczymy z przestępczością i jak wielkiej reformy wymagają sądy. A że ucierpiała przy tym godność jakiegoś człowieka, to nie ma dla nikogo żadnego znaczenia. Przecież nas to nie dotyczy, my nigdy nie znajdziemy się w podobnej sytuacji...
      
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Facet tyle lat na stołki i przypisują mu jakieś marne 200 tys? Hahahaha słaby politycznie wkręt
 • wręcz genialne i poetyckie sformułowanie redaktora " Piął się od zera. .. ."hahahaha - jak u Kinga w książkach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  28
  siesta777(2019-01-31)
 • ja i tak czytam o spółce Srebrna
 • " Znajdźcie mi człowieka, a paragraf się jakiś znajdzie. " Józef W. S ( rodo ). ..
 • Naczelny pokazuje że ma jaja i zawodowe podejście. Tak trzymać !
 • Nie ma świętych krów i nigdy już nie powinny być !!!!! Chcesz się czegoś dorobić, to uczciwie i tyle w temacie !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  36
  uczciwydoszpiku(2019-01-31)
 • Predzej bym pomyslal o cpn-ie w Krzewsku niz o marnych 200 tys. Ta sprawa ma drugie dno. Poczekamy i po latach sie dowiemy.
 • Od kiedy prokuratura straciła niezależność, to można się spodziewać wszystkiego. Szczególnie jeśli na jej czele stoi człowiek o tak nieposzlakowanej opinii jak minister Ziobro. Może kazać prokuratorowi co tylko zechce.
 • Gość - jeśli masz dowody na nieprawidłowości o tym co piszesz w swoim komentarzu to zgłoś to właściwym organom. W przeciwnym razie jest to pomówienie i za to możesz ponieść konsekwencje prawne. Pomyśl zanim coś chlapniesz, chyba że zżera cię zawiść, albo straciłeś zdolność rozumowania.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  10
  Ccppnn(2019-01-31)
 • Cpn w Krzewsku już dawno nieczynny.
 • @alfik45 - Stacja Lotosu w Krzewsku miała być przyczółkiem ekspansji firmy Lotos na gminę Markusy i przejęcie jej rynku paliwowego co dałoby niebagatelne dochody fimie Lotos pozwajające na przejęcie firmy Shell i jej złóz na morzu Północnym, niestety z przyczyn absolutnie obiektywnych ten sprytny zamysł nie powiódł się, a szkoda,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12
  3
  analitykrynkupaliw(2019-01-31)
 • Pan redaktor chciał wyrazić swoje opinie i uczynił to, co nie zmienia faktu, że rzeczywistość, a i historia jest (delikatnie mówiąc) bardzo złożona, a kto żyje długo, ten rozumie. Redaktor nie jest pierwszym w swoim fachu, który 'nie wytrzymał' i daje swoją opinię, gdzie póki co wskazana jest wobec zaistniałej sytuacji, wstrzemiężliwość. To co przeczytałem w pierwszych zdaniach artykułu to dla czysty relatywizm moralny pana redaktora i to nie jest na miejscu. Cel nie uświęca środków. A przynajmniej nie powinien.
Reklama