UWAGA!

Zbierają podpisy za ratowaniem stoku

 Elbląg, Zbierają podpisy za ratowaniem stoku
(fot. AD, archiwum portEl.pl)

Sondaż portElu

Czy miasto powinno przejąć inwestycję na Górze Chrobrego?
tak 65.3%
nie 27.9%
nie mam zdania 6.9%
Liczba głosów: 1048. Sondaż został zakończony.

Przedsiębiorstwo Turystyczne Góra Chrobrego planuje zakończyć działalność. W mieście zbierane są podpisy pod apelem do władz Elbląga, by utrzymały stok w kolejnych sezonach. Decyzja o tym, czy tak się stanie, będzie należeć do radnych.

Od kilku tygodni Elbląskie Stowarzyszenie Miłośników Sportów Zimowych zbiera podpisy pod apelem do prezydenta i Rady Miejskiej. „W związku z planowanym zakończeniem działalności przez Przedsiębiorstwo Góra Chrobrego zwracamy się z gorącym apelem do prezydenta i radnych o podjęcie wszelkich starań zmierzających do utrzymania stoku narciarskiego w Elblągu” - można przeczytać na listach z podpisami kolportowanymi między innymi pod stokiem Góry Chrobrego.
       Jak się dowiedzieliśmy, apel podpisało już ponad 1,5 tysiąca osób, a to nie koniec, bo podpisy mają być zbierane do końca sezonu.
       Co potem? PT Góra Chrobrego chce zakończyć działalność po tym sezonie zimowym, więc wkrótce umowa dzierżawy stoku z miastem przestanie obowiązywać.
       - Były prowadzone rozmowy z potencjalnymi inwestorami, ale nie przyniosły oczekiwanych efektów. Już w ubiegłym roku do Urzędu Miejskiego została przekazana cała dokumentacja dotycząca infrastruktury i naśnieżania, by miasto mogło podjąć decyzję w sprawie dalszego funkcjonowania stoku. W umowie jest zapis, że dzierżawca po rozwiązaniu umowy musi przywrócić stok do stanu poprzedniego, na górze więc pozostałby jedynie łąka. Chyba że władze miasta zgodzą się infrastrukturę przejąć. Decyzja należy do Rady Miejskiej – mówi Piotr Macutkiewicz, członek Rady Nadzorczej PT Góra Chrobrego.
       Propozycja przejęcia przez miasto infrastruktury stoku padła już w maju ubiegłego roku. Od tego czasu niewiele się w tej sprawie wydarzyło. Z naszych informacji wynika, że miejscy urzędnicy wycenili majątek, jaki zainwestowała PT Góra Chrobrego w stok na kwotę ok. 3 mln zł. Nie zapadła jednak decyzja, czy miasto go przejmie. Na taki ruch ze względu na wysoką kwotę inwestycji prezydent musi uzyskać zgodę radnych.
       - Cały czas trwają rozmowy (z PT Góra Chrobrego – red.), rozważamy różne scenariusze na temat dalszego funkcjonowania stoku narciarskiego. Korzystają z niego nie tylko elblążanie, ale mieszkańcy z całego regionu. Podejmuję wszelkie starania, aby narciarstwo w naszym mieście nie zostało zlikwidowane – zapowiadał w listopadzie Witold Wróblewski. 
       - Nie dotarł do mnie jeszcze ani projekt uchwały w tej sprawie, ani pismo w sprawie apelu. Zanim podejmiemy decyzję, trzeba to dokładnie przemyśleć z panem prezydentem, poznać szczegółów koszty utrzymania stoku, zastanowić się nad formą organizacyjną, czy przejmie to na przykład MOSiR. Na pewno poprosimy o opinię na ten temat Radę Sportu, trzeba będzie też zabezpieczyć odpowiednie środki w budżecie. Na razie nie chcę się wypowiadać, czy będę w tej sprawie głosował za, czy przeciw – powiedział nam dzisiaj Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej. I dodał: - Najpierw musimy wyjaśnić do końca sprawę dotacji dla Elbląskie Stowarzyszenia Miłośników Sportów Zimowych. Ile środków ostatecznie dostało, na co je wydało, co dalej z tą sprawą zrobi CBA.
       Przypomnijmy, że 200 tysięcy złotych dotacji, którą prezydent przyznał Elbląskiemu Stowarzyszeniu Miłośników Sportów Zimowych, wzbudziło wiele kontrowersji. Organizacja, jak wynika z naszych informacji, w efekcie otrzymała tylko część środków. Ile dokładnie? O to zapytaliśmy w ratuszu, czekamy na odpowiedź.
      
       Co o tym sądzicie? Zapraszamy do dyskusji i udziału w naszej sondzie, którą zamieszczamy przy artykule. 
      

RG

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Nie powinno miasto przejmować. Biznes to biznes. Nie wypalił więc trudno. Niech posprzątają po sobie i udostępnią górę ludziom jak było kiedyś. Przynajmniej będzie gdzie na sankach zjeżdżać.
  • Najpierw rozwiązują umowę by obniżyć koszty dzierżawy, następnie członkowie spółki zakładają stowarzyszenie i biorą mega kasę od miasta a teraz ci członkowie jako stowarzyszenie zbierają podpisy i jeśli miasto przejmie to oni dalej zostaną i będą ciągnąć kasę. Jeśli miasto to odkupi to wpakuje się w jeszcze większe długi.
  • Scenariusz 1: miasto nie chce przejąć i nie przejmuje tego co zainstalowało PT Góra Chrobrego, przedsiębiorcy wygasa umowa dzierżawy i ma obowiązek zdemontować na swój koszt i we własnym zakresie z nielegalnie zajmowanego (po wygaśnięciu umowy) terenu, po uprzątnięciu terenu miasto aplikuje o dofinansowanie i na sezon zimowy 2018/2019 mamy nowiusieńką infrastrukturę o kilka klas lepszą od tego co jest obecnie. Górką zarządza MOSiR. A PT Góra Chrobrego jak każdy prywatny przedsiębiorca niech samodzielnie się zajmie sprzątaniem po nieudanym biznesie - niech szuka chętnego na odkupienie tego co zdemontowali. To co w tej chwili się dzieje czyli lista, podpisy to nic innego niż wywieranie nacisku na samorząd aby odkupując wyposażenie udzieliło kolejnej pomocy publicznej tej firmie. Dopiero co dostali przecież 200 00zł i może już wystarczy
  • A niedawno ktoś napisał komentarz, że na górze jest masą ludzi, a Kalbar świeci pustką.
  • Gdyby taka anomalia pogodowa wydarzyła się po raz pierwszy nikt by nie zrezygnował, ale niestety prognozy na lata przyszłe są nie zbyt obiecujące. Ładowanie kasy w coś co przynosi straty ?? podciągnąłbym to pod marnotrawstwo. To nie kopalnia, która mimo strat daje jakiś produkt, a tu nic oprócz frajdy dla garstki ludzi. W czasach mojego dzieciństwa, wykorzystana była każda górka, Z góry chrobrego korzystało się bez wyciągu, po wejściu na szczyt i zjechaniu, tak po czwartym razie miało się pełną satysfakcję. Chciałbym przypomnieć że miasto ma wciąż długi.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    40
    21
    gmol(2018-02-19)
  • Oba obiekty należy wynająć bobsleistom z Jamajki.
  • Szkoda. Zabrać wszystko z Elbląga i zrobić wioskę z biedronkami i niczym wiecej
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    60
    24
    Jsjs(2018-02-19)
  • Panowie radni proponuje zacisnąć zwieracze bo to ostatnia kolejka a na jesień wybory.
  • Wynająć im za symboliczną złotówkę pod warunkiem,że wjazdy nie mogą być droższe jak 1,50 zł. Wszyscy beda zadowoleni.
  • Miasto jak najbardziej może przejąć infrastrukturę ale tylko okazyjnie za połowę ceny. Jak firemka się nie zgodzi, to niech spada na drzewo. Z jakiej racji mamy finansować nieudany biznes kumpla Wróblewskiego i odkupywać sprzęt po cenach zakupu?
  • Najlepiej zaorać całe to miasteczko, zostaną tylko zakłady pogrzebowe i tanie dyskonty bo tam sie zawsze bedzie krecił interes.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    32
    21
    elbl(2018-02-19)
  • WTF ? Dlaczego moja kasa ma iśc na prywatny interes ?
Reklama