UWAGA!

Zmarł biskup Jan Styrna

 Elbląg, BiskupJan Styrna miał 81 lat
BiskupJan Styrna miał 81 lat (fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)

Dzisiaj (28 września) w godzinach popołudniowych zmarł ks. Jan Styrna, biskup senior Diecezji Elbląskiej, którą kierował w latach 2003-2014. Miał 81 lat... Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek, 3 października, w katedrze św. Mikołaja.

Jan Styrna urodził się 25 stycznia 1941 r. w Przyborowie. Ukończył IV Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie i tamtejsze Wyższe Seminarium Duchowne. Święcenia przyjął w 1965 roku z rąk bp. Jerzego Ablewicza. Był również absolwentem teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, na tej uczelni obronił też doktorat z teologii pastoralnej.

Pracował jako wikariusz w Krynicy Zdroju, Mielcu, był także duszpasterzem polskich robotników w Berlinie. W 1980 r. wrócił do diecezji tarnowskiej, zostając proboszczem parafii w Bieczu, w latach. W latach 1984–1989 był członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Ogólnego. Był również wykładowcą Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

22 czerwca 1991 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej, głównym szafarzem jego święceń był bp Józef Życiński. W kurii diecezjalnej pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego. W jego kompetencjach znajdowały się: duszpasterstwo specjalistyczne, działanie Wydziału Katechetycznego oraz sprawy personalne wikariuszy. Był ponadto przewodniczącym Komisji Kaznodziejskiej, należał do diecezjalnej rady kapłańskiej, a także przewodniczył Komisji II Ogólnopolskiego Synodu Plenarnego w diecezji tarnowskiej.

2 sierpnia 2003 r. decyzją papieża Jana Pawła II został przeniesiony na urząd biskupa diecezjalnego diecezji elbląskiej. Ingres do katedry w Elblągu odbył 23 sierpnia 2003 roku. W październiku 2013 r. ze względu na stan zdrowia złożył rezygnację ze sprawowanego urzędu. Papież Franciszek przyjął ją 10 maja 2014 r.

W ramach Konferencji Episkopatu Polski ks. Jan Styrna w 1997 r. został członkiem Komisji Misyjnej, a w 2001 r. objął funkcję krajowego duszpasterza rolników. Ponadto został członkiem Komisji Rewizyjnej i Rady Ekonomicznej, a także wszedł w skład Komisji Rewizyjnej Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Ksiądz biskup Jan Styrna do końca życia mieszkał w Elblągu. Zmarł w środę (28 września) w godzinach popołudniowych w szpitalu po długotrwałej chorobie. Miał 81 lat.

Msza żałobna odbędzie się w niedzielę 2 października o godz. 16 w katedrze św. Mikołaja. W poniedziałek, 3 października o godz. 12 w katedrze odbędzie się msza pogrzebowa, po której nastąpi złożenie ciała do krypty biskupów.

red. m.in. na podst. informacji ze strony Diecezji Tarnowskiej

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama