UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zmarł Józef Olejniczak

 
Elbląg, Józef Olejniczak, skazany w tzw. Sprawie Elbląskiej
Józef Olejniczak, skazany w tzw. Sprawie Elbląskiej (fot. Anna Dembińska, arch. portEl)

Dziś (19 września) rano zmarł Józef Olejniczak, ostatni skazany w tzw. Sprawie Elbląskiej. Miał 92 lata.

W nocy z 16 na 17 lipca 1949 r. spłonęła hala produkcyjna nr 20 zakładów mechanicznych Zamech w Elblągu. Po pożarze, pod zarzutem sabotażu Urząd Bezpieczeństwa aresztował ponad 100 osób. Część aresztowanych nie miała żadnych związków z Zamechem, ich areszt miał charakter polityczny, między innymi reemigranci z Francji zostali oskarżeni o tworzenie siatki szpiegowskiej. Troje z aresztowanych skazano na śmierć, sześcioro na długoletnie więzienia. Józefa Olejniczaka na 11 lat pozbawienia wolności (odsiedział 6). W chwili aresztowania miał 23 lata. W nocy, gdy wybuchł pożar, grał w zespole na perkusji podczas zabawy związków zawodowych kolejarzy.

Wiele osób zmarło podczas śledztwa lub krótko po nim. Był to najbardziej odczuwalny w Elblągu akt stalinowskiego terroru.

W 1956 roku wszystkich skazanych uniewinniono. Wydarzenie to jest upamiętnione w Elblągu skwerem im. Ofiar Sprawy Elbląskiej oraz tablicą pamiątkową. Elbląska dziennikarka Grażyna Wosińska poświęciła Sprawie Elbląskiej książkę "Pożar i szpiedzy", a elbląski teatr wystawił sztukę autorstwa Mirosława Dymczaka "Matnia", w której głównym bohaterem jest Józef Olejniczak.

Józef Olejniczak zmarł dziś rano. Miał 92 lata.

Rada Miejska w Elblągu podczas dzisiejszej sesji uczciła jego pamięć minutą ciszy.

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Piekny wiek!Spoczywaj w spokoju. ..
 • Jego śp. żona uczyła mnie w szkole języka polskiego. Wiedza ta bardzo mnie pomogła potem w liceum.
 • rip
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  z Braniewa(2019-09-19)
 • Straszne dzieje tego człowieka. Współczuję.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  Jamess(2019-09-19)
 • no ale towarzysze tak sie ustawili po 89 że nawet włos z głowy im nie spadł, pomogli im panowie z Pis, Po, SLD itd itd tzn sami swoi, bo to przecież towarzysze tworzyli te partie tak cięzko to zrozumieć ? no oficerowie prowadzący wiedzieli co robią tacy głupi to oni nie są, to gdzie ta dobra zmiana ? gdzie ta transformacja ? aaaa no taka że z łady kolesie się przesiedli do audi i zdjęli sowieckie mundurki i załozyli drogie garnitury i fajnie a ci co walczyli z ub i kc to właśnie byli mordowani albo wiezieni i są poniżani do dziś bo przecież w ramach demokracji można, no to macie bandytów z ak i nsz, towarzyszy kolińskich i róznych rakich. .. ..
 • a jak zmarł towarzysz płk andrzej kempiński szef wydziału politycznego, złote dziecko kc pzpr, to się rekacja porteliku obserała i cedzą komentarze noooo nooo bo wiadomo UB czuwa ! jak ma być ! a jak ! dobrze ma być ! i jest dobrze ! no to dobrze ! wiecie rozumiecie i oni wiedzą i rozumieją !
Reklama