UWAGA!

Zmarł Mirosław Dymczak

Elbląg, Mirosław Dymczak na zdjęciu z 2013 roku
Mirosław Dymczak na zdjęciu z 2013 roku (Fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)

W wieku 83 lat zmarł Mirosław Dymczak, współtwórca życia kulturalnego Elbląga, znany dziennikarz, wieloletni rzecznik prezydenta miasta. Jest m.in. autorem dramatu „Matnia” o Sprawie Elbląskiej, wystawianego na deskach Teatru im. Sewruka.

Mirosław Dymczak urodził się 11 sierpnia 1935 r. na Nowogrodczyźnie. Po repatriacji w 1946 r. zamieszkał w Elblągu. Tutaj w 1952 r. ukończył II Liceum Ogólnokształcące, a następnie rozpoczął studia na Politechnice Warszawskiej na kierunku spawalnictwo. Studia inżynierskie ukończył w Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie – podaje Leksykon Kultury Warmii i Mazur.
       W 1957 r. podjął pracę w elbląskich Zakładach Mechanicznych „Zamech” – najpierw w dziale głównego spawalnika, po roku został kierownikiem spawalni w wytwórni turbin a w 1965 r. nowego działu reklamy zakładu. W tym czasie współpracował z gdańską rozgłośnią Polskiego Radia i z redakcją „Dziennika Bałtyckiego”. W 1971 r. został kierownikiem elbląskiego oddziału „Głosu Wybrzeża”, a po utworzeniu województwa także Polskiej Agencji Prasowej. Od 1994 r. do przejścia na emeryturę był rzecznikiem prasowym prezydenta Elbląga.
       W 1958 r. zainicjował utworzenie Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Czerwona Oberża”. W 1965 r. uczestniczył w organizacji Biennale Form Przestrzennych w Elblągu, a w kolejnych latach przewodniczył ich komitetowi organizacyjnemu. Czynnie uczestniczył też w pracach Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego, którego był przewodniczącym w latach 1978-1983.
       Jest autorem dramatu „Matnia”, poświęconego Sprawie Elbląskiej (czyli wydarzeniom związanym z pożarem hali Zamechu w 1949 r.), wydanego w 2007 r. w antologii literackiej Fundacji Elbląg „Rękopisy nie płoną….”. Sztuka została wystawiona na deskach Teatru im. Aleksandra Sewruka.
       Mirosław Dymczak zmarł w środę.
       - To bardzo smutna wiadomość. Mirek był człowiekiem pełnym pasji, życia, pomysłów i energii. Dużo pisał, nawet w ostatnim czasie nad czymś pracował – wspomina Witold Gintowt-Dziewałtowski, były parlamentarzysta i prezydent Elbląga w latach 1994-98, kiedy Mirosław Dymczak był jego rzecznikiem prasowym. - Był zawodowcem, bardzo dobrym rzecznikiem. Życzyłbym takiego rzecznika wszystkim swoim następcom na stanowisku prezydenta Elbląga.
       - Był człowiekiem bardzo otwartym, a przy tym skromnym. Nie oczekiwał chwały dla siebie, starał się trzymać w cieniu, mimo że miał wiele świetnych pomysłów, które zrealizował. Był współtwórcą Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego, Dyskusyjnego Klubu Filmowego Czerwona Oberża, aktywnie włączał się w działalność Biennale Form Przestrzennych. Bardzo szkoda, że go z nami nie ma, bo tacy ludzie są nie do zastąpienia – mówi Teresa Wojcinowicz, obecna prezes Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego.
       Dziennikarze, którzy pracowali w zawodzie w latach 90., z pewnością do dzisiaj pamiętają, że Mirosław Dymczak nie uznawał pisania na maszynie czy komputerze. Informacje do redakcji pisał ręcznie i wysyłał faksem...
       Nie znamy jeszcze terminu uroczystości pogrzebowych Mirosława Dymczaka.
      
       Biogram Mirosława Dymczaka pochodzi z „Leksykonu Kultury Warmii i Mazur”
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Niezwykle aktywny, pełen pomysłów i sił, a przy tym skromny. Mobilizowal młodszych do działania. Skarbnica wiedzy o mieście. Cześć Jego pamięci.
 • Osobiscie kojarzę pana M. Dymczaka jako dziennikarza sportowego. W latach 70 i 80 nie było praktycznie meczu Olimpii bez jego udziału i komentarzy. Spoczywaj w Pokoju.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  32
  1
  M.J.B(2019-05-30)
 • Wujku, odszedłeś tak nagle że ani uwierzyć ani się pogodzić. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  2
  Maciek-Siostrzeniec(2019-05-30)
 • To jest czy był autorem...?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  11
  Milejewiak Maliniewiak(2019-05-30)
 • Jego największą miłością był Elbląg. Życie przemija, pamięć pozostanie. .. PS. Wzruszający wpisz Siostrzeńca
 • Widywalem się z Panem dość często mimo różnicy wieku prawie 40 lat zawsze znaleźliśmy wspólny język czy to o mieście czy o Olimpii czy o Eb Start Elblag, niewspomne ile razy o zagranicy i o dzieciach rozmawialiśmy. Był człowiekiem gdzie zawsze można było na Pana liczyć. Zawsze zazdroscilem zdrowia, energii do zycia i Tych gęstych włosów. Kurczę podaliśmy sobie rękę 3 tygodnie temu ...zapamiętam te słowa i uścisk dloni na dowidzenia. Spoczywaj w Spokoju
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26
  1
  Berol(2019-05-30)
 • Znane elblaskie nazwisko. Wybitny człowiek. Razem z nim odchodzi pewna epoka. Niech spoczywa w pokoju.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  1
  BEZ ŚCIEM proszę(2019-05-30)
 • Autorem jest się zawsze ! Cześć jego pamięci.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  0
  smutnyelblązanin(2019-05-30)
 • Szanuję pomimo że nie znam. Ale codziennie w naszym mieście umierają dziesiątki ludzi i każdy przeżywa to w najbliższym gronie. Nie rozumiem takich artykułów czyżby człowiek miałby być ponad człowiekiem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  17
  Wojtaseg(2019-05-30)
 • wspaniały człowiek, całe życie marzył o pięknym mieście Elblągu , a gdy przyszlo odchodzić miasto wygląda jak pipidówka, wieczne odpoczywanie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  5
  Stanisław .(2019-05-30)
 • Cześć pamięci! Miasto jest piękne, Stanisław nie marudz, wstydz się, ,krytykować łatwo, jak ci się coś nie podoba, wez się do roboty!
 • redakcja zgadza sie ze miasto wyglada jak pipidowka?
Reklama