UWAGA!

Zmarł projektant odbudowy elbląskiej starówki

 Elbląg, Profesor Ryszard Semka
Profesor Ryszard Semka (fot. ASP w Gdańsku)

Nie żyje profesor Ryszard Semka, polski architekt, przez lata związany z Gdańskiem i Akademią Sztuk Pięknych - informuje Telewizja Elbląska. Był współautorem pomnika Ofiar Grudnia '70 w Elblągu i współautorem projektu odbudowy elbląskiej starówki.

W wyniku działań wojennych w styczniu i lutym 1945 roku elbląskie Stare Miasto zostało zniszczone w 90 procentach. Decyzję o rozebraniu pozostałych ruin podjęto w 1947 roku. Cegły przewieziono do odbudowywanej po powstaniu Warszawy oraz Trójmiasta.
       W 1975 roku do Elbląga z Trójmiasta przyjechała Maria Lubocka-Hoffmann. Było to tuż po obronie dyplomu z historii sztuki. W tym też roku Elbląg został miastem wojewódzkim. Marii Lubockiej-Hoffmann nieobce były starania o odbudowę starówki. To ona zadecydowała, że kamienice nie będą wiernie rekonstruowane.
       W tym samym roku zorganizowano seminarium, na które zaproszono specjalistów z Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (prof. Ryszard Semka), z Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej (prof. Wiesław Anders) i z Miastoprojektu (dr Szczepan Baum). Na seminarium SARP-u postanowiono stworzyć nowy plan szczegółowego zagospodarowania Starego Miasta. Realizacja projektu trwała trzy lata.
       Generalnymi projektantami Starego Miasta zostali Szczepan Baum i prof. Semka. Pod ich okiem nad planami kamienic pracował Zespół Autorskich Pracowni Architektonicznych w Gdańsku. W czasie prac projektanci dbali o zachowanie historycznego układu ulic, historycznej zabudowy frontowej z przedprożami i podziałem na kamienice, liczby kondygnacji, ceramicznego pokrycia dachów, funkcji mieszkalno-usługowej.
       Odbudowa Starego Miasta w Elblągu rozpoczęła się w latach 80. Baum i Semka zaprojektowali ponad 140 elewacji elbląskich kamieniczek.
       Ryszard Semka studiował na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Dyplom obronił w Katedrze Architektury Monumentalnej. Był dziekanem Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie Akademia Sztuk Pięknych). Zmarł 11 września, miał 91 lat.
      

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Czyli zrobili sobie prywatny folwark z odbudowy starówki, tak jak im sie podobało, a nie mieszkańcom. Prawie wszystkie te kamienice z przełomu 80/90 lat są przebudowy jak dla mnie.
  • jest jeszcze w księgarniach elbląskich piękny ogromny album "Elbląg i elblążanie w fotografii własnej-lata czterdzieste, lata pięćdziesiąte". Tam widać jak Elbląg jeszcze w ruinach wyglądał w tych latach. Są też pokazani ludzie, uroczystości różnego rodzaju. To jedyny taki dokument z tych lat.
  • "W wyniku walk Armii Czerwonej z Niemieckim okupantem" co za niełuk to pisał Niemcy nie byli okupantem Elbinga to bylo ich miasto....
  • O jakiej niemieckiej okupacji na tych terenach mowa? Chyba że chodzi o zbyt powolne uciekanie ze swoich domów.
  • Na samym początku art. jest karygodny błąd. "W wyniku walk Armii Czerwonej z Niemcami w lutym 1945 roku elbląskie Stare Miasto zostało zniszczone w 90 procentach". Jakich walk? Ruscy zniszczyli celowo Elbląg waląc w Stare Miasto armatami m.in. spod Tolkmicka, kiedy Niemcy już dawno opuścili miasto. Nie fałszujcie historii.
  • Kiedyś co drugi był lekarzem, teraz historykiem. Wojsko niemieckie biło się tu jeszcze 12 lutego, a więc dwa dni po oficjalnym zdobyciu Elbląga.
  • FA - walili armatami w ramach pokazów, festynu czy w ramach walk?
  • Nie Maria Lubocka tylko Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Elbląskiej " Jaszczur " i jego Trzech Muszkieterów - Bagiński < Fedyk < Mielnicki - oto twórcy odbudowy Starego Miasta w Elblągu. O tym fakcie wiedzą już w Polsce i uczą na odpowiednich wydziałach Uniwersytetów. Elbląg nadal w głębokiej pomroczności. Tak bywa.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    0
    studentkaUMKwToruniu.(2016-09-13)
  • Nie okupowali Elblaga co nie zmienia faktu ze dla Polakow byli okupnatem w czasie Drugiej Wojny Swiatowej. I zarówno my jak i inne podbite narody walczyly z tym okupantem u siebie jak i ina jego ziemiach
  • Szacunek dla niego i jego Pamięci, wiele poświecił odbudowie starówki.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    0
    Augustus(2016-09-13)
  • trzeba też wspomnieć o jego studiach na Harvardzie w Stanach.
  • Byli tu też Prusowie, Polacy przez kilkaset lat. Krzyżacy i Niemcy. Teraz miasto wróciło do Polaków.
Reklama