UWAGA!

Znaków na jezdni nie ma, ale płacić trzeba

 Elbląg, Na starówce nie ma linii oznaczających poszczególne miejsca parkingowe w strefie
Na starówce nie ma linii oznaczających poszczególne miejsca parkingowe w strefie (fot. Anna Dembińska)

Czy pobieranie opłat za postój w strefie płatnego parkowania na starówce jest legalne? Takie miejsca muszą być oznaczone nie tylko znakami pionowymi, ale i poziomymi, których na starówce nie ma – zastanawia się nasz Czytelnik. Jak się okazuje, na znaki poziome nie zgodził się wojewódzki konserwator zabytków.

- W Elblągu miejsca w strefie płatnego parkowania wyznaczone są oznakowaniem pionowym i poziomym zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury – wyjaśnia Michał Górecki, specjalista ds. marketingu i komunikacji społecznej w Zarządzie Komunikacji Miejskiej w Elblągu, który administruje SPP. - Wyjątek w tym zakresie stanowi obszar podlegający ochronie konserwatorskiej, gdzie miejsca postojowe są oznakowane jedynie znakami pionowymi z uwagi na brak akceptacji wykonania oznakowania poziomego przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków.
       Jak się okazuje, przepisy dotyczące oznakowania SPP nie uwzględniają sytuacji, w których strefą objęte są obszary podlegające ochronie konserwatorskiej.
       - Taką właśnie sytuację mamy na elbląskim Starym Mieście – dodaje Michał Górecki. - Wprowadzenie oznakowania poziomego w tej części miasta wymaga zgody Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Wystosowaliśmy wniosek w tej sprawie do WUOZ i otrzymaliśmy odpowiedź negatywną.
       Jak dodaje Michał Górecki, ZKM w Elblągu kilkukrotnie występował do Ministerstwa Infrastruktury w sprawie problemów związanych z oznakowaniem poziomym.
       - Niestety obszerne odpowiedzi nie pozwoliły rozwiać wszelkich wątpliwości w tym temacie – twierdzi Michał Górecki. - Główną intencją wprowadzenia opłat za parkowanie jest zmotywowanie kierowców do bardziej racjonalnego korzystania z ograniczonej liczby miejsc postojowych w centrum miasta, co z kolei zwiększa rotację samochodów na parkingach objętych strefą – wyjaśnia Michał Górecki. - Krótko mówiąc, głównym zadaniem Strefy nie jest generowanie przychodów, a zapewnienie kierowcom możliwości zaparkowania samochodów.
       Opłaty w strefie na starówce nadal więc będą pobierane. Osobom, które się z tym nie zgadzają, pozostaje droga sądowa.
      
      
Karolina Król
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ale w przepisach nie ma wyjątków. Skoro musi być oznakowanie pionowe i poziome, to musi. .. Rozporządzenie min. transportu dotyczy SPP. Konserwator nie ma wpływu na przepisy. Cierpliwi będą się sądzić, najprawdopodobniej wygrają, a zapłacimy my, podatnicy. Bo przecież nie zarządzający ZKM-em. Rozumiem p. Góreckiego, bo taką ma pracę. Ale prawo jest prawem.
 • Jeżeli nie spełniają norm oznakowania zgodnie z przepisami to nie są miejscami parkingowymi, więc nie można za za korzystanie z nich pobierać opłat. To czy brak zgody, konserwatora, czy za droga farba, czy też ktoś ukradł namalowane oznaczenia nie jest istotne. Jeżeli się pan z tym nie zgadza Panie Górecki to pozostaje panu droga sądowa.
 • Znow Olsztyn miesza w EB. .. ., są maista z historycznymi oryginalnymi starówkami z XVI - XiX wieku np. Torun gdzie sa pasy wymalowane i nikomu to nie przeszkadza. .. .. ale u nas jak zawsze musi byc inaczej. .. .wiecej normalności i miasta dla ludzi, mieszkańców, znow ktos z UW decydane o nas i za nas !!!!! dośc PO u koryta !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  4
  kuki2345(2015-05-19)
 • Z igły widły. Nie chcesz płacić, parkuj gdzie indziej. Na Starym Mieście jest wiele darmowych miejsc do parkowania. Jako mieszkaniec tej dzielnicy miasta jestem zadowolony, że są pobierane opłaty, ponieważ mam gdzie zaparkować. A mieszkańcom przysługuje darmowy abonament. Ponadto nie wyobrażam sobie malowania białych linii na bruku, tragedia, Konserwator ma rację. Kolejny przepis niedostosowany do rzeczywistości, pewnie niedługo go zmienią. Poza tym jak mnie uczono, podstawą są znaki pionowe a malowanie to oznakowanie uzupełniające, które mają mniejszą rangę niż znaki "stojące". A opłaty za parkowanie w Elblągu, chyba są jedne z najmniejszych w Polsce. Te dwa złote to nie majątek. Przynajmniej starówka nie jest wielkim parkingiem jak kiedyś przed wprowadzeniem opłąt.
 • Tak samo jak 50 km/h w mieście, (teraz na czasie), żadne tłumaczenie im nie wystarczy bo?? przepis to przepis.
 • Opłaty są najmniejsze w Polsce?? Są mniejsze gdzie można parkować już od 10 gr, a u nas ?? potrzebujesz 5 minut musisz wrzucić 1 zł.
 • Czyli ZKM wie, że nie ma PRAWA pobierać opłat a pobiera! Przepis jest przepis. Przecież to to samo co "metoda na wnuczka", też wyłudzenie. Jest prokuratura w tym mieście, czy rządzą prowincjonalne układziki.
 • Przepis jest taki, że muszą być oznaczenia pionowe więc muszą być !!! Nie podoba Ci się drogi Jędrku50 taki przepis więc przeprowadź się do innej dzielnicy gdzie miejsca parkingowe wyznaczone są zgodnie z przepisami i tam sobie mieszkaj !
 • Jest znak "P" wiec jest parking. Stare miasto jest "strefą zamieszkania" wiec tylko w miejscach wyznaczonych można parkować. Chodnik nie jest miejscem do parkowania (tak jak na zdjęciu widać samochody właściciela restauracji "Pod Aniołami" łamią prawo) a policja mimo tego, że zgłasza się to nic nie robi. Dodatkowo na ul. Mostowej miejsca parkingowe po lewej stronie wyznaczone są kamieniami w innym kolorze, a cwaniaczki by wymigać się od płacenia zostawiają auta po prawej stronie, na chodniku. GDZIE JEST STRAŻ MIEJSKA??? GDZIE JEST POLICJA??? Jak ma być dobrze w naszym mieście skoro miasto traci podwójnie, nie dość że nie ma w takich przypadkach dochodów z opłat za parkowanie to dodatkowo nie wystawia mandatów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  4
  hulkhogan(2015-05-19)
 • ~okoniowaty: Ja się nie znasz to się nie wypowiadaj i nie wprowadzaj ludzi w błąd. 15min - 50gr. zkm.elblag.com.pl
 • dobrze masz rację 0,50 gr, za to w innych miastach masz cennik od 0,10 gr. Czasem potrzeba stanąć na krócej niż 15 minut.
 • Pomijając fakt, że jeśli chcę stanąć na 20 minut muszę wrzucić 1 zł.
Reklama