UWAGA!

Zniknął budynek dawnego kina

 Elbląg, Zniknął budynek dawnego kina
fot. Anna Dembińska

Przed wojną mieściła się w nim kawiarnia – Café zur Promenade. W latach powojennych działało tam kino Kolejarz oraz dom kultury, a także klub Fala. Budynek przy al. Grunwaldzkiej 20 właśnie przeszedł do historii. Zobacz więcej zdjęć.

Według informacji zawartych w planie rozbiórek budynków komunalnych ten przy al. Grunwaldzkiej 20 powstał w 1908 r. Powodem jego rozbiórki jest "zły stan techniczny, nieopłacalność remontu". Miał cztery lokale mieszkalne oraz jeden użytkowy. W piątek (1 lutego) został rozebrany.
       Po wojnie w budynku mieściło się m.in. kino Kolejarz. Tak opisywała je prasa – "Dziennik Bałtycki" – w 1963 r.:
       "Spośród siedmiu kin Elbląga najsłabiej jest wyposażone kino „Kolejarz”. Poza tym są tu takie dokuczliwe usterki jak np. fakt, że aparatura kinowa podczas seansu pozostawiona jest „sam na sam” z widzami, a ponieważ nie jest zbyt dobra – często psuje obraz, zacina się. 
       Sytuacja naprawia się wówczas, gdy po głośnych gwizdach i tupaniu, wyrwany z miłej pogawędki w kasie kinooperator biegnie przez podwórze do kabiny. Jeżeli chodzi o kasę, kasjer nie grzeszy zbytnią uprzejmością, szczególnie w stosunku do młodzieży i dzieci. 
       Aby ocenić poziom kina, zwraca się uwagę nie tylko na jakość wyświetlanych filmów i personel, ale i wygląd pomieszczeń. 
       Remont przeprowadzony w roku ub. naprawił chwilowo rozpaczliwą sytuację, ale obecnie odpada już tynk, a otwory tym spowodowane natychmiast zalepia się cementem, który niezbyt przyjemnie kontrastuje z tłem ścian. 
       Przez pewien czas po remoncie przy drzwiach wyjściowych była kotara, po której teraz nie ma ani śladu, a przy stopniach podłogi nie ma żadnych znaków świetlnych, tak że widzowie bardzo często się potykają".
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama