UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zniknął budynek dawnego kina

 
Elbląg, Zniknął budynek dawnego kina
fot. Anna Dembińska

Przed wojną mieściła się w nim kawiarnia – Café zur Promenade. W latach powojennych działało tam kino Kolejarz oraz dom kultury, a także klub Fala. Budynek przy al. Grunwaldzkiej 20 właśnie przeszedł do historii. Zobacz więcej zdjęć.

Według informacji zawartych w planie rozbiórek budynków komunalnych ten przy al. Grunwaldzkiej 20 powstał w 1908 r. Powodem jego rozbiórki jest "zły stan techniczny, nieopłacalność remontu". Miał cztery lokale mieszkalne oraz jeden użytkowy. W piątek (1 lutego) został rozebrany.
       Po wojnie w budynku mieściło się m.in. kino Kolejarz. Tak opisywała je prasa – "Dziennik Bałtycki" – w 1963 r.:
       "Spośród siedmiu kin Elbląga najsłabiej jest wyposażone kino „Kolejarz”. Poza tym są tu takie dokuczliwe usterki jak np. fakt, że aparatura kinowa podczas seansu pozostawiona jest „sam na sam” z widzami, a ponieważ nie jest zbyt dobra – często psuje obraz, zacina się. 
       Sytuacja naprawia się wówczas, gdy po głośnych gwizdach i tupaniu, wyrwany z miłej pogawędki w kasie kinooperator biegnie przez podwórze do kabiny. Jeżeli chodzi o kasę, kasjer nie grzeszy zbytnią uprzejmością, szczególnie w stosunku do młodzieży i dzieci. 
       Aby ocenić poziom kina, zwraca się uwagę nie tylko na jakość wyświetlanych filmów i personel, ale i wygląd pomieszczeń. 
       Remont przeprowadzony w roku ub. naprawił chwilowo rozpaczliwą sytuację, ale obecnie odpada już tynk, a otwory tym spowodowane natychmiast zalepia się cementem, który niezbyt przyjemnie kontrastuje z tłem ścian. 
       Przez pewien czas po remoncie przy drzwiach wyjściowych była kotara, po której teraz nie ma ani śladu, a przy stopniach podłogi nie ma żadnych znaków świetlnych, tak że widzowie bardzo często się potykają".
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama