UWAGA!

Żołnierze Niezłomni, Żołnierze „Wyklęci”

 
Elbląg, Żołnierze Niezłomni, Żołnierze „Wyklęci”
fot. nadesłane

Kolejne posiedzenie Rady Kombatantów z udziałem prezydenta Jerzego Wilka odbyło się dziś w Ratuszu Staromiejskim. Główny temat spotkania dotyczył nadania rondu u zbiegu ulic Kościuszki i Agrykola imienia bohaterów walk o niepodległość po 1944 roku. Przedstawiciele Rady dyskutowali, jaką dokładnie nazwę powinno nosić rondo.

W pierwszej kolejności sprawozdanie z działań członków Rady, pomiędzy jej spotkaniami, przedstawił Jerzy Julian Szewczyński prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koło w Elblągu. Pan Szewczyński uczestniczył wspólnie z dowódcą 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w tworzeniu kalendarza imprez okolicznościowych, rocznic i świąt państwowych na rok 2014. Ponadto 19 stycznia br. środowisko elbląskich kombatantów gościło Polaków z Kaliningradu, którzy z okazji wizyty otrzymali paczki przygotowane przez jeden z elbląskich supermarketów.
      
       Najbliższe uroczystości
       Prezes Związku Żołnierzy Armii Krajowej zaprosił również na najbliższe uroczystości patriotyczne - 14 lutego pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego, Żołnierzy Armii Krajowej na obchody 72. rocznicy utworzenia Armii Krajowej i 1 marca pod ten sam pomnik, gdzie z okazji obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica z zapisem: „Żołnierzom Niezłomnym Polskiego Podziemia Niepodległościowego wyklętym i skazanym na zapomnienie przez reżim komunistyczny 1944-1956”.
      
       Niezłomni przed „Wyklęci”

       Drugim sposobem upamiętnienia żołnierzy jest nadanie ich imieniem ronda u zbiegu ulic Kościuszki i Agrykola. W pierwotnej wersji Rada Kombatantów rozważała nadanie rondu imienia Żołnierzy Wyklętych. Po argumentacji ks. infułata Mieczysława Józefczyka, że żołnierze byli wyklęci przez narzucone siłą i nieakceptowane przez społeczeństwo władze komunistyczne, trafniejszym sposobem upamiętnienia będzie wskazywanie niezłomności ich walki o niepodległość. Stąd pomysł adekwatniejszej historycznie nazwy: Rondo Żołnierzy Niezłomnych „Wyklętych”. O przyjęcie takiej nazwy apelować będą na najbliższej sesji Rady Miejskiej przedstawiciele Rady Kombatantów.
      
Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Jestem za.
 • Cześc i chwała Bohaterom!
 • Ale kombinują " jak koń pod górę" . .. nazwijcie od razu " Rondo UPA" i będzie bez kontekstów. Czy ktoś może powiedzieć czego i jakim kombatantem jest widniejący na zdjęciu Pan Szewczyński ?
 • Zrehabilitowano Kuklińskiego i chcą mu nadać order Orła Białego więc zrehabilitujcie wszystkich sprzedawczyków którzy szpiegowali na rzecz obcego wywiadu i którzy dostali czapę to też bohaterzy bo walczyli z komuną nie róbcie ludziom wody z mózgu
 • żenada, w kólko to samo ble, ble, ble, w końcu wymrą Ci kombatanci i znowu zapanuje spokój
 • nazwać rondo im. Myszki Miki !
 • Jak już jesteśmy przy tym temacie i w tamtej okolicy, to może warto byłoby zająć się kwestią usunięcia symboli " sierpa i młota" z pomników przy cmentarzu na ul. Agrikola? Jak radni tego nie uchwalą proponuję aby obywatele wzięli sprawy we własne ręce (i brzeszczoty i przecinaki) i samodzielnie pozbyli się symboli komunizmu. Kto jest za?. .(r. T. m).
 • Rondo Żołnierzy Niezłomnych „ Wyklętych” to niezbyt trafiona nazwa. Powinno być " Rondo Żołnierzy Wyklętych" . Albo ewentualnie Rondo Rotmistrza Witolda Pileckiego. Proponuję przeczytać książkę o nim. To był dopiero bohater. .(r. T. m).
 • Te zołnierze wyklęte to z Legii Cudzoziemskiej czy jak?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  Kapitano(2014-02-06)
 • Powtórka z komunizmu - oni też mieli bohaterów z krwią na rękach, a my zamieńmy tylko nazwiska, ale krew pozostanie i kiedys ktoś się w historii o tym upomni!
 • Obatel od usunięcia sierpa i młota, niema sumienia by się podpisać ??!!
 • Jakoś samych, ,zawodowych, kombatantów widze. .. .jakoś przetrwali wojne, okupacje, SS, Bandere, Siemiersz, UB, PRL, . .. widać los im sprzyja i chyba zdrowie. .. tylko tym wyrżnietym 200 000 POLAKÓW nikt nie postawił nawet Krzyża na cmentarzu, nawet tablicy okok wielkich Krzyży katyńskich. .. .bo co bo nie byli oficerami, żołnierzami tylko bezbronnymi kobietami, dziecmi na morzu bandyckiego ukraińskiego bezprawia i mordu?
Reklama