UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kąpielisko wyborcze

 
Elbląg, Tak ma wyglądać pierwszy etap rewitalizacji kąpieliska
Tak ma wyglądać pierwszy etap rewitalizacji kąpieliska (fot. materiały UM Elbląg)

Przyszłość kąpieliska przy ul. Spacerowej może stać się jednym z głównych tematów kampanii wyborczej na prezydenta Elbląga. Jerzy Wilk ogłasza, że ma własną koncepcję zagospodarowania przestrzennego tego terenu. A Witold Wróblewski przypomina, że podczas jego kadencji powstały i koncepcje, i projekt, a teraz miasto czeka na dofinansowanie unijne, by w przyszłym roku ruszyć z budową.

- Ku mojemu zaskoczeniu odżył temat rewitalizacji basenu, który rozpocząłem na początku kadencji – powiedział Witold Wróblewski na specjalnie w tym celu zwołanej konferencji prasowej. - Jeden z kandydatów (chodzi o Jerzego Wilka – red.) mówi o tym, że ma nową koncepcję rewitalizacji kąpieliska. Chciałbym podkreślić, że koncepcje już dawno były prezentowane w ramach ogłoszonego przeze mnie konkursu. Praca, która decyzją sądu konkursowego wygrała, stała się podstawą do przygotowania projektu, który zgłosiliśmy do konkursu o dofinansowanie unijne. Nasz wniosek jest w ocenie merytorycznej i wkrótce (w listopadzie – red.) powinniśmy poznać decyzję w tej sprawie.
       Przypomnijmy, że o nowej koncepcji rewitalizacji kąpieliska przy ul. Spacerowej Jerzy Wilk, kontrkandydat Witolda Wróblewskiego, mówił podczas piątkowej konwencji wyborczej PiS.
       - Obecna koncepcja miasta ma kosztować 50 mln złotych, to jakieś wariactwo. Elbląg ma na co wydawać pieniądze. Można to zrobić taniej – stwierdził na konwencji Jerzy Wilk, podkreślając swoją rolę w powstaniu CRW Dolinka i dodając że za jego prezydentury w latach 2013-2014 przygotowano koncepcję rozbudowy Dolinki o wodną rekreację na powietrzu opiewającą na kwotę 20 mln złotych i to do niej chciałby wrócić, jeśli wygra wybory. Basen miałby być dostępny dla mieszkańców bezpłatnie.
       - Gdy objąłem urząd prezydenta, sprawdziłem, co jest w dyspozycji urzędu. Żadnych koncepcji pana Wilka, poza CRW Dolinka jako basenu zamkniętego, nie znalazłem – odpowiada z kolei Witold Wróblewski. - Na dodatek koncepcja, o której teraz mówi w kampanii kandydat (Wilk – red.) jest własnością miasta, a nie danego kandydata, bo w ramach konkursu zapłaciliśmy za prawa autorskie wszystkim wykonawcom. Nie można posługiwać się materiałami miasta jako swoimi w kampanii wyborczej. Mamy gotowy projekt, na który wcześniej wpływały uwagi. Nie można wprowadzać mieszkańców w błąd, że jest jakaś otwarta dyskusja na ten temat – twierdzi Witold Wróblewski.
       Projekt, który miasto złożyło w konkursie na rewitalizację opiewa na kwotę 49,4 mln złotych, z czego 34 mln złotych ma stanowić unijne dofinansowanie. Zakłada, że na części zamkniętego kąpieliska przy ul. Spacerowej (tzw. wojskowej) powstaną baseny o łącznej powierzchni 3 tys. metrów kwadratowych ze zjeżdżalniami, rwącą rzeką, plażą, kompleksem boisk i bulwarami spacerowymi. Wokół mają powstać budynki z szatniami, natryskami, sanitariatami, pomieszczeniami dla pracowników i częścią kasową dla mieszkańców.
       - Jeśli uzyskamy dofinansowanie - a mamy nadzieję, że tak - to w maju 2019 roku mają się rozpocząć prace, choć procedura przetargowa może spowodować przesunięcia terminu. Budowa ma potrwać do końca maja 2023 roku. Chciałbym też dodać, że na etapie rozstrzygania konkursu na koncepcję rewitalizacji kąpieliska zwycięski projekt był najtańszy – przekonywał na konferencji prasowej wiceprezydent Janusz Nowak.
       Pozostaje pytanie, co stanie się z drugą częścią nieczynnego kąpieliska?
       - Nie stać miasta na tak dużą inwestycję z własnych pieniędzy. Pierwszy etap chcemy zrealizować z funduszy unijnych, w drugim jest możliwe skorzystanie z partnerstwa publiczno-prywatnego, jeśli znajdzie się prywatny inwestor zainteresowany takim przedsięwzięciem. Mogłyby tu powstać usługi związane z wodą i rekreacją, np. SPA – stwierdził Witold Wróblewski.
       - Żadne decyzje w sprawie drugiego etapu nie zapadły, najpierw zakończmy pierwszy etap. Ważne jest to, że to co było w granicach wody na byłym kąpielisku, nadal pozostanie wodą. Prezydent ma na myśli teren wokół niecki – uspokajał Janusz Nowak.
       Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu nowy pomysł na modernizację kąpieliska przygotowała grupa elblążan, która złożyła swoje poprawki do Lokalnego Programu Rewitalizacji. Jej przedstawiciel wystąpił także na sesji Rady Miejskiej, apelując o zmianę projektu forsowanego przez prezydenta i urzędników na bardziej naturalny, zakładający również wykorzystanie basenu jako zbiornika retencyjnego. Bezskutecznie, bo wnioski mieszkańców przepadły w głosowaniu Rady Miejskiej. 
       Urzędnicy odpowiadają, że teren przy ul. Spacerowej nigdy nie pełnił funkcji retencyjnej, a zbiorniki retencyjne mają być budowane na Kumieli w rejonie ul. Kościuszki oraz w Bażantarni, bo takie rozwiązania przewidują projekty, jakimi dysponuje spółka skarbu państwa Wody Polskie, administrator rzeki.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Moim zdaniem kąpielisko powinno pozostać w niezmienionym kształcie, tylko pełna rewitalizacja. Jest to jak by nie było zabytek! Nieudolność władz w utrzymaniu tego, co dostaliśmy po poprzednich mieszkańcach urąga przyzwoitości.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  66 8
  zbik48(2018-09-25)
 • Panie Wróblewski lepiej będzie jak już pan nic z infrastruktury sportowo-rekreacyjnej nie zbuduje. Przykład toru Kalbar jest tego ostatnim przykładem. Już pan miałeś dość czasu /łącznie z piastowaniem stanowiska vice za pana Słoniny/, by teraz na czas wyborów stwierdzić. .. że ma pan nadzieję na dofinansowanie z funduszy unijnych. .. .Chyba pan wiesz że nadzieja to. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  32 23
  wist(2018-09-25)
 • Wilki stronią od wody. Jeśli w ogóle to chcą się tylko napić. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  20 17
  (2018-09-25)
 • @zbik48 - Także jestem za takim rozwiązaniem. Historycznie uzasadnione, najtańsze - wystarczy dobra oczyszczalnie Dzikuski, zima lodowisko, a latem dodatkowo zawody motorowodne jak kiedyś za czasów Marszałka - motorowodniaka itp.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  25 4
  (2018-09-25)
 • Ten projekt to pomylka. Wyremontowac starą niecke i stworzyć warunki do trenowania triathlonu. Nasze miasto ma wielu utalentowanych i utytuowanych zawodnikow. Na wyremontowanym basenie organizowac zawody. Nie bedzie potrzeby plywania w rzece. Te kaluze, ktore sa ww. projekcie sa nieporozumieniem. Z gigantycznego basenu z tak wielkim potencjalem checie zrobic brodzik... Żal
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  57 4
  Mundos(2018-09-25)
 • Wróblewski to ty wybrałeś te paskudne sadzawki, nie pytając nikogo, zwłaszcza mieszkańców o zdanie. Obyśmy Ciebie i tego nie musieli już oglądać. Rewitalizacja tego co było, plus mała architektura, ewentualnie jeziorko jak chcą tego mieszkańcy i będzie dobrze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  45 5
  (2018-09-25)
 • A Wilk chce budować basen żeby pływać po nim kajakami, i tylko o wszystkim mówi a jak był prezydentem to NIC nie zbudował. Zenada !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  26 21
  pływak(2018-09-25)
 • Wody POlskie i ten cały dyrektorTerech od komitetu poparcie Wróblewskiego to niech się wezmą do roboty za uprzątnięcie koryta Kumieli w Bażantarni i przy Zwiazku Jaszczurczego, gdzie w zeszłym roku doszło do powodzi przez zarośla, korych nikt nie wykasza. Terech, do roboru a nie pierdzieć w stołek!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29 1
  wodamorska(2018-09-25)
 • Czy były jakiekolwiek konsultacje czy Wróblewski sam sobie to coś wybrał. Jeżeli tak to niech to robi u siebie na swojej działce za swoje pieniądze. Elblążanie tego nie chcą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  39 3
  (2018-09-25)
 • Pytam się ile czasu może to trwać? Przecież wam kadencji nie starczy by to wybudować. Won papraki wszelkiej maści. Jeśli zbudujecie byle co to lepiej wcale bo szkoda pieniędzy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25 0
  Wrr(2018-09-25)
 • Nie zrobiłbym Basenu za 20 milionów dla użytkowania za darmo, na płatnej dolince trafiłem na kupę w przebieralni a co dopiero na darmowej części . Nie dla darmowych basenów!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 6
  (2018-09-25)
 • @pływak - Wilk był prezydentem tylko ponad rok i zbudował basen dolinka, mówiąc ze to nic jest kłamstwem. Więc nie gadaj bzdur. Trzymam kciuki i wierzę ze jak wygra odnowi basen jakim chcą by wyglądał mieszkańcy, a nie sadzawki jakies.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  21 18
  (2018-09-25)
Reklama