UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Koalicja chce Małego Ruchu Granicznego

 
Elbląg, Kandydaci KO do parlamentu przedstawili swój program
Kandydaci KO do parlamentu przedstawili swój program (fot. Michał Skroboszewski)

Przywrócenie i rozszerzenie Małego Ruchu Granicznego na granicy z obwodem kaliningradzkim – to jeden z postulatów Koalicji Obywatelskiej w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Zdaniem ugrupowania jest to szansa dla naszego regionu. Zobacz zdjęcia z konwencji programowej w Elblągu.

Mały Ruch Graniczny pomiędzy Polską, a obwodem kaliningradzkim zawieszono 4 lipca 2016 r z powodu odbywających się wówczas w Polsce szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży. Nie przywrócono go do tej pory, mimo tego, że MRG na granicy polsko-ukraińskiej tak się stało. Najbardziej na tym traci powiat braniewski. 

- Braniewo zmieniło się bardzo i odniosło wiele korzyści z Małego Ruchu Granicznego. Nie jest tajemnicą, że swego czasu braniewska Biedronka miała najwyższe obroty w Polsce. Właściciel warsztatu, w którym serwisuję samochód twierdził, że co trzeci klient był Rosjaninem. Wiele osób w Braniewie zainwestowało w handel i usługi pod kątem Rosjan. Komu to przeszkadzało? – pytał Leszek Dziąg, były starosta braniewski i kandydat Koalicji Obywatelskiej do Sejmu na konwencji programowej, która odbyła się dziś w hotelu Elbląg.

Jednym z postulatów programowych Koalicji jest przywrócenie Małego Ruchu Granicznego w przyszłej kadencji parlamentu. - Rosjanie teraz wyrabiają sobie wizy schengeńskie i robią zakupy w Gdańsku, Warszawie, Berlinie. Zniknęły autobusy, którymi przyjeżdżali klienci, robili zakupy i wracali na stronę rosyjską. Ci ludzie, żyjący skromnie, jeżeli mają zapłacić za wizę schengeńską, to im się opłacalność zakupów w Polsce wywraca – mówił Leszek Dziąg, który mówił też o konieczności zwiększenia liczby przejść granicznych na granicy z obwodem kaliningradzkim.

Kolejną sprawą jest konieczność rozbudowy węzła kolejowego w Braniewie. Obecnie można na nim przeładować z rosyjskich na polskie wagony tylko cztery składy pociągów na dobę. Próby zwiększenia ich liczby do sześciu zakończyły się porażką. - Do Braniewa zaczęły przychodzić składy z „Jedwabnego Szlaku”, z Chin. Jeden ze składów wiózł elektronikę do Hawlett-Packarda do Holandii. Problemem są zbyt krótkie bocznice, składy trzeba rozpinać, nośność torów jest za niska dla wagonów rosyjskich – zwrócił uwagę kandydat KO do parlamentu.

Kandydaci Koalicji przedstawili też najważniejsze punkty swojego programu dla Polski. Mówiono o m. in. obronie demokracji, edukacji i kulturze, seniorach, ochronie zdrowia i gospodarce.

 

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama