[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Koalicja chce Małego Ruchu Granicznego

 
Elbląg, Kandydaci KO do parlamentu przedstawili swój program
Kandydaci KO do parlamentu przedstawili swój program (fot. Michał Skroboszewski)

Przywrócenie i rozszerzenie Małego Ruchu Granicznego na granicy z obwodem kaliningradzkim – to jeden z postulatów Koalicji Obywatelskiej w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Zdaniem ugrupowania jest to szansa dla naszego regionu. Zobacz zdjęcia z konwencji programowej w Elblągu.

Mały Ruch Graniczny pomiędzy Polską, a obwodem kaliningradzkim zawieszono 4 lipca 2016 r z powodu odbywających się wówczas w Polsce szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży. Nie przywrócono go do tej pory, mimo tego, że MRG na granicy polsko-ukraińskiej tak się stało. Najbardziej na tym traci powiat braniewski. 

- Braniewo zmieniło się bardzo i odniosło wiele korzyści z Małego Ruchu Granicznego. Nie jest tajemnicą, że swego czasu braniewska Biedronka miała najwyższe obroty w Polsce. Właściciel warsztatu, w którym serwisuję samochód twierdził, że co trzeci klient był Rosjaninem. Wiele osób w Braniewie zainwestowało w handel i usługi pod kątem Rosjan. Komu to przeszkadzało? – pytał Leszek Dziąg, były starosta braniewski i kandydat Koalicji Obywatelskiej do Sejmu na konwencji programowej, która odbyła się dziś w hotelu Elbląg.

Jednym z postulatów programowych Koalicji jest przywrócenie Małego Ruchu Granicznego w przyszłej kadencji parlamentu. - Rosjanie teraz wyrabiają sobie wizy schengeńskie i robią zakupy w Gdańsku, Warszawie, Berlinie. Zniknęły autobusy, którymi przyjeżdżali klienci, robili zakupy i wracali na stronę rosyjską. Ci ludzie, żyjący skromnie, jeżeli mają zapłacić za wizę schengeńską, to im się opłacalność zakupów w Polsce wywraca – mówił Leszek Dziąg, który mówił też o konieczności zwiększenia liczby przejść granicznych na granicy z obwodem kaliningradzkim.

Kolejną sprawą jest konieczność rozbudowy węzła kolejowego w Braniewie. Obecnie można na nim przeładować z rosyjskich na polskie wagony tylko cztery składy pociągów na dobę. Próby zwiększenia ich liczby do sześciu zakończyły się porażką. - Do Braniewa zaczęły przychodzić składy z „Jedwabnego Szlaku”, z Chin. Jeden ze składów wiózł elektronikę do Hawlett-Packarda do Holandii. Problemem są zbyt krótkie bocznice, składy trzeba rozpinać, nośność torów jest za niska dla wagonów rosyjskich – zwrócił uwagę kandydat KO do parlamentu.

Kandydaci Koalicji przedstawili też najważniejsze punkty swojego programu dla Polski. Mówiono o m. in. obronie demokracji, edukacji i kulturze, seniorach, ochronie zdrowia i gospodarce.

 

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama