UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Lewica dla seniorów

 
Elbląg, Monika Falej przedstawiała propozycje Lewicy dla seniorów
Monika Falej przedstawiała propozycje Lewicy dla seniorów (fot. Michał Skroboszewski)

Lepsza opieka medyczna dla seniorów, zwolnienie emerytury z podatku dochodowego oraz zlikwidowanie odpowiedzialności zbiorowej w tzw. „ustawa dezubekizacyjnej” - m. in. taki jest plan Lewicy dla seniorów. Plany swojego ugrupowania przedstawiała Monika Falej.

- Seniorzy nie mają kompleksowej opieki państwa – mówił Monika Falej, kandydatka Lewicy do Sejmu na dzisiejszym briefingu prasowym.

Lewica w parlamencie następnej kadencji chce zwolnić emerytury z podatku dochodowego.

- To są pieniądze już wypracowane i od nich podatek był już uiszczony – mówiła Monika Falej.

W praktyce oznacza to, że emeryci dostaliby kwotę brutto świadczenia „na rękę”. Od września podatek dochody ma wynosić 17 proc. - i te właśnie 17 proc. otrzymaliby emeryci „extra”. Kolejna sprawa to kwestia „ustawy dezubekizacyjnej”. Zgodnie z nią zostały zmniejszone emerytury osób pełniących służbę na rzecz totalitarnego państwa. Dotyczą one zgodności ustawy ze standardami państwa prawnego, zasadami prawidłowej legislacji, a także nieproporcjonalnego pozbawienia nabytych praw emerytalnych. Po jej wejściu w życie do sądów powszechnych wpłynęła lawina odwołań od decyzji Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) obniżających świadczenia emerytalne. W jej wyniku świadczenia zostały obniżone także ludziom, co do których można mieć uzasadnione wątpliwości czy faktycznie służyli totalitarnemu państwu, czy po prostu pracowali w niewłaściwej instytucji. Obecnie toczą się procesy, w których osoby uznane w myśl ustawy pełniące służbę na rzecz totalitarnego państwa udowadniają przed sądem, że takiej służby nie pełniły i emerytura została im zmniejszona niesłusznie. Zdaniem Moniki Falej powinno być odwrotnie.

- Jeżeli państwo ma zastrzeżenia do jakiegoś funkcjonariusza, to powinno mu to udowodnić przed sądem. Nie może być odpowiedzialności zbiorowej. Kwoty, o które zostały zmniejszone emerytury muszą zostać oddane świadczeniobiorcom – deklarowała kandydatka Lewicy.

Kolejną kwestią poruszoną przez kandydatkę była sprawa niedostatecznej opieki medycznej dla seniorów.

- Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie dawać pieniędzy na diagnostykę, bo wykryje się więcej chorób, jeżeli chodzi o osoby starsze. To jest jakieś kuriozum. Lewica będzie walczyć o więcej pieniędzy na diagnostykę, leczenie oraz o to, aby leki dla seniorów były jak najtańsze. Kolejna rzecz, to są lekarze – geriatrzy, których w naszym regionie nie ma., tak jak oddziałów geriatrycznych – mówiła Monika Falej.

 

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • przecież lewica zajmuje się tylko tęczową zarazą. Na więcej nie ma czasu. Jak widzę towarzyszy Kwaśniewskiego, Millera, Belkę, Balcerowicza i wielu innych to. .. Tak jak tu na forum towarzysza kolińskiego, nie wiem czemu ale chce mi się wymiotować
 • "Pracowali w niewłaściwej instytucji " - w/g tej pani do UB brali na siłę ?
 • Komuna won spadajcie. Tylko głupcy nie rozumieją co robią sobie głosując na was.
 • Monika Falej popiera Monikę Falej, bardzo ładnie. Ale gdzie są pozostali lewicowi kandydaci, którzy tę panią rzekomo popierają? Czyżby jednak olsztynianka Falej nie miała poparcia lokalnej Lewicy w Elblągu? Czy może pani F. po raz kolejny wystawiła samolubnie swój sztab do wiatru, tak jak zrobiła całkiem niedawno temu w Olsztynie, za co tamtejsza lewica nadzwyczaj chętnie pozbyła się jej i z list i z miasta w tych wyborach, zsyłając ją na nasze nieszczęście do Elbląga? Panie Klim, panie Koliński, panie Zielonka, jak to jest?
 • a co zrobiliście dla seniorów gdy rządziliście. Podwyżki emerytur po 4-5 zł. Zrobiliście tyle samo co po was PO-PSL czyli nic a dziura budżetowa, że chroń nas p. Boże przed wami. Nigdy więcej komuchów przy korycie !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29
  12
  xxxyyz(2019-10-07)
 • To idz do kibla i sie wyrzygaj!!!
 • To idz do kibla i sie wyrzygaj!!!
 • no ale dlaczego mam pracować na utrzymywanie bylych ubeków, ktorzy na ruskie rozkazy ciemiężyli i de facto okradali Polaków i co ukradli pakowali ruskim? Lewica powinna digadać się z Putlerem i te ubeki powinny być utrzymywane przez Rosję, tam też leczeni ,operowani itd, no bezsensem jest aby ofiary tych ludzi musiały ich utrzymywać na stare lata, kto komu słuzy na tego niech liczy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  13
  Czeszewo(2019-10-07)
 • Lewica = Polska na kolanach, bieda i ubóstwo społeczeństwa, wymazywanie naszej historii.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29
  12
  nigdy w życiu(2019-10-07)
 • Rzygam lewicą !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  11
  śmiechnasali(2019-10-07)
 • RobertKoliński @elektorat - Drogi Elektoracie, skoro już wiesz, to po co pytasz? Gentlemani o faktach nie dyskutują;) Ad rem: Lewica ogłasza "Pakt dla mundurowych". 1 października minęła druga rocznica wejścia w życie haniebnej ustawy represyjnej. Skutki tej zbrodni parlamentarnej są tragiczne: ⚫ 58 zgonów, bezpośrednio spowodowanych ustawą; ⚫ Blisko 900 osób, które umarły z powodu starości, lub przewlekłych chorób, nie doczekawszy sprawiedliwości; ⚫ Wprowadzenie do obiegu prawnego pojęcia "państwo totalitarne", zdefiniowanego w przedziale czasowym 1944-1990,co może skutkować pozbawianiem świadczeń i praw nabytych kolejnych grup społecznych. Oczekujemy, że pozostałe partie demokratyczne podpiszą się pod tym paktem! Hashtagi: #lewica,#PrawaNabyte,#PaktDlaMundurowych
 • RobertKoliński Tak nawiasem mówiąc, to jestem niezmiernie ciekaw któż to będzie reprezentował elbląską Lewicę w elbląskich sprawach podczas jutrzejszej debaty w PortEl-u? Wprost nie mogę się doczekać - prawie tak samo, jak (również jutrzejszej) debaty Adrian Zandberg vs PiSowskie Zło o godz. 19:25 w stacji tvn24;) Hashtagi: #lewica,#KolaDoSejmu,#ElblagNaSwoich,#basen
Reklama