UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Złamali prawo, bo nie przyszli na demonstracje?

 
Elbląg, Robert Koliński zgłosił podejrzenie przestępstwa
Robert Koliński zgłosił podejrzenie przestępstwa (fot. nadesłana)

Czy fakt, że organizatorzy sobotnich demonstracji nie przyszli na „swoje” wydarzenia jest złamaniem prawa? Kandydat na posła Robert Koliński uważa, że tak i złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Powołując się na artykuł kodeksu karnego mówiący o sankcjach za fałszywe zawiadomienia o zagrożeniach.

28 września w Elblągu miało się odbyć pięć demonstracji: w obronie rodziny, w obronie dzieci przed pedofilią, wyrażenie protestu przeciwko zajęciom i lekcjom szkolnym, których celem jest deprawacja seksualna dzieci i młodzieży, budowa świadomości wśród mieszkańców Elbląga na temat zjawiska seksualizacji dzieci i młodzieży oraz przeciwko deprawacji seksualnej dzieci. Przynajmniej tyle było zgłoszonych w ratuszu. Przypadkiem nie jest, że taki „wysyp” był spowodowany zapowiedzią organizacji w tym dniu marszu równości. Ostatecznie organizatorzy marszu równości swoją demonstrację zgłosili w terminie 29 września.

Na sobotnie demonstracje przyszli tylko policjanci i dziennikarze. Nie pojawili się na nich uczestnicy i ich organizatorzy. Zdaniem Roberta Kolińskiego, kandydata na posła z list Lewicy jest to złamanie prawa. Dziś (1 października) rano złożył on w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

- W moim przekonaniu zostały złamane przynajmniej dwa artykuły. Pierwszy artykuł, jest to art. 224a kodeksu karnego, który mówi m.in. o fałszywym zawiadomieniu o podłożeniu bomby. Drugim jest art. 52, par. 3 kodeksu wykroczeń – mówił Robert Koliński na dzisiejszym briefingu prasowym.

Wzmiankowany art 224a kodeksu karnego brzmi następująco: „Kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia,podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.”

Art 52, par. 3 kodeksu wykroczeń: „Kto: 1) będąc przewodniczącym lub organizatorem zgromadzenia, umyślnie nie podejmuje środków niezbędnych dla zapewnienia zgodnego z przepisami prawa przebiegu zgromadzenia oraz zapobieżenia powstaniu szkód z winy uczestników zgromadzenia, 2) nie podporządkowuje się żądaniom lub poleceniom przewodniczącego zgromadzenia lub jego organizatora, o których mowa w ustawie z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach, 3) wzbrania się opuścić miejsce zgromadzenia po jego rozwiązaniu – podlega karze grzywny.”

- W moim przekonaniu, oba artykuły odnoszą się dokładnie do tej sytuacji, z którą mieliśmy do czynienia w Elblągu.To, że na tych kontrmanifestacjach nie pojawili się ich organizatorzy jest złamaniem prawa przez tychże organizatorów. Fałszywe zgłaszanie rzekomych wydarzeń publicznych naraża bowiem na straty nie tylko skarb państwa i zobowiązane do ich zabezpieczenia organy publiczne, ale również wystawia na szwank bezpieczeństwo obywateli ze względu na związanie znacznych sił porządkowych nieuzasadnionymi i zbędnymi działaniami – kontynuował Robert Koliński.

O tym, czy w tej sprawie będzie toczyło się postępowanie, zadecyduje prokuratura.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • I tutaj Koliński ma akurat rację.
 • Najśmieszniejsze jest to że ten człowiek działa jeszcze legalnie....naprawdę nie ma silnego, żeby zamknąć w psychiatryku tego pogrobowca po Róży Luksemburg?
 • Ten to się zawsze musi wysilić :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  63
  19
  nigdy w życiu(2019-10-01)
 • Publiczne propagowanie faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa w tym przypadku Postępowego Socjalistycznego − przestępstwo określone w art. 256 k. k. polegające na publicznym przedstawianiu faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa w tym przypadku Postępowego Socjalistycznego w zamiarze przekonania do niego np. za pomocą wydawnictw, wypowiedzi w mediach, ulotek itd. Nie podlega natomiast karaniu propagowanie totalitarnego ustroju państwa np. w prywatnej rozmowie. Eksponowanie symboli reżimów totalitarnych nie stanowi przestępstwa, o ile nie ma na celu rozpowszechniania tych symboli (art. 256 § 2 k. k. ) lub propagowania ustroju. Rozumiem że jutro czy tam po jutrze doniesie na siebie i swoich kolesi i doda do tego jeszcze demoralizację społeczną.
 • RobertKoliński W swoim zawiadomieniu do Prokuratury wskazuję m. in. władzom miejskim Elbląga oraz władzom spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych ścieżkę dochodzenia roszczeń odszkodowawczych dot. aktów wandalizmu, jakich dopuścili się przeciwnicy organizacji I Elbląski Marsz Równości - Przeciw Wykluczeniom w Elblągu w dniach 28-29 września 2019 roku. Zachęcam władze tych podmiotów do podjęcia podobnych czynności prawnych, celem dochodzenia swoich słusznych roszczeń oraz zapobieżenia na przyszłość podobnym aktom wandalizmu oraz aspołecznych i anty-obywatelskich działań i postaw prawicowych fundamentalistów. Hashtagi: #lewica,#LewicaRazem,#prawo,#odpowiedzialnosc
 • I brawo. Można Kolińskiego nie lubić, ale tu akurat ma rację. Warto byłoby powalczyć o poniesienie odpowiedzialności przez nieobecnych organizatorów nieprzeprowadzonych zgromadzeń. Liczona w tysiącach kara grzywny i od razu zniknąłby im z twarzy głupawy uśmieszek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  76
  61
  KibiczProstej(2019-10-01)
 • I bardzo dobrze. Niech ci co organizowali demonstacje, a nie przyszli zapłacą za postawienie na nogi służby prewencji Policji, pogotowia. Słone kary finansowe dla organiatorów powinny dotkliwie trzepnąć po kieszeni to KODziarskie lewactwo wraz z tą Domańską.
 • @JestemZa - Ha ha ha. .. człowieku, jesteś kolejnym spośród "większej połowy" polactwa która bądź to nie potrafi czytać ze zrozumieniem bądź też nie potrafi wyciągać odpowiednich wniosków z przeczytanego tekstu. Współczuję po tysiąckroć :)
 • Łazi po prokuraturach jak Krzysztof Kononowicz.
 • @RobertKoliński - tak to jest, jak się siedzi na zasiłkach i porządną uczciwą praca nie skalałeś sobie rączek, twój idol Bierut wsadził by cię do Kołymy żebyć się mógł klimatycznie podleczyć i poprzewalać kanion amuru z 20 latek, inaczej być spiewał, nie miał ani czasu, ani ochoty bawić się w głupoty
 • Przestępstwa Socjalistów na świecie - Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników - ok 20 mln, Szwedzka Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza - programy eutanazji i eugeniki od lat 30 do 1975 współpraca z NSDAP, Komintern Moskiewski - Włoska Partia Socjalistyczna - Norweska Partia Pracy - Komunistyczna Partia Niemiec, Austrii, Łotwy, Ukrainy, Holandii, Komunistyczna Partia Związku Radzieckiego, Komunistyczna Partia Polski - 20 mln, Międzynarodówka Socjalistyczna Londyn - szkoda gadać, Zbrodnie Socjalistyczne na Kubie, a Ameryce Południowej, Chinach, Wietnamie, Kambodzy, Korei, Afryce. Zbrodnie Socjalistyczne podczas okupacji Polski.
 • @JestemZa - Na niedoszłe demonstrację wysłano po po jednym radiowozie, za to na Marsz Równości przyjechała policja z całego województwa. Więc kto tu postawił służby na nogi??
Reklama