UWAGA!

KO w Radzie będzie rządzić samodzielnie

 Elbląg, KO w Radzie będzie rządzić samodzielnie
(fot. Mikołaj Sobczak)

Z 91 procent danych z komisji wyborczych w Elblągu wynika, że wybory do Rady Miejskiej wygrała Koalicja Obywatelska, uzyskując prawie 46 procent głosów. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 30,69 proc. głosów, a komitet Pawła Rodziewicza - 10,14 proc. Jeśli te wyniki się potwierdzą, KO będzie mogła rządzić w mieście samodzielnie.

Miejska Komisja Wyborcza nie ma jeszcze zatwierdzonych protokołów z pięciu komisji wyborczych w Elblągu. Z danych, które już są dostępne wynika, że w Radzie Miejskiej mogą zasiadać przedstawiciele trzech komitetów: Koalicji Obywatelskiej. Prawa i Sprawiedliwości oraz obywatelskiego komitetu Pawła Rodziewicza Nowy Elbląg. Porażką zakończył się start Ruchu Samorządowego Tak dla Elbląga, który popierał dotychczasowy prezydent Witold Wróblewski. Przekroczył co prawda próg wyborczy, ale uzyskał za mało głosów, by być brany pod uwagę w rozdziale mandatów.

Wyniki z 91 procent komisji wyborczych przedstawiają się następująco:

Koalicja Obywatelska - 45,82 procent

Prawo i Sprawiedliwość - 30,69 proc.

KWW Pawła Rodziewicza Nowy Elbląg - 10,14 proc.

Ruch Samorządowy Tak dla Elbląga - 7,09 proc.

KWW Razem dla Elbląga - 3,73 proc.

KWW Stefana Rembelskiego MEGA Elbląg - 2,50 proc.

Z naszych obliczeń wynika, że Koalicja Obywatelska może liczyć na 15 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość na 10 mandatów, a komitet Pawła Rodziewicza Nowy Elbląg, mimo znacznego przekroczenia progu wyborczego, nie otrzyma mandatu. Po raz pierwszy w historii Rada Miejska będzie tak spolaryzowana.

 

Oficjalne wyniki wyborów do Rady Miejskiej znajdziesz tutaj.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Wybory 2024

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • II tura Sliwka!!! Wszystkie rece na poklad
 • Elblazanie chcecie zmian czy chcecie dalej tego samego?! Co sie z wami dzieje! Glosujcie na Sliwke w 2 turze!
 • Szok i niedowierzanie czym kierowali się wyborcy? Pewnie ogólnopolskimi słupkami sondażowymi? No niech tylko któryś tylko terasz narzeka przez 5 lat a nie był na wyborach albo oddał głos w syndromie sztokholmskim.... !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  58
  36
  Wyborca_Świadomy(2024-04-08)
 • Jakim zwyrodnialcem trzeba być żeby dalej popierać PIS. Nic nie dociera?
 • PIS juz nas nie nabierze, teraz niech odpowiadają za 8 lat !!!!
 • Dur... Elblążanie dali władze tym którzy rządzom tym miastem od 30 lat. Ręce opadają.
 • Co za ludzie, co za miasto. Jak mozna glosowac na PO! To jest nie do wiary. Tu glosuje sie na czlowieka nie na partie! Tylko sliwka
 • Zwyciężyła mądrość elblążanek i elblążan. A gdzie ulokuje pan Śliwka swoje centrum życia ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  57
  39
  okkj(2024-04-08)
 • Widzę to tak ? Pierwsze wybory wygra Missan ale drugi będzie Rodziewicz bo PIS nikt myślący już nie chce ! Z kolei PiS w drugiej turze nie poprze PO a wiec prezydentem będzie Rodziewicz ! Jeśli PiS będzie drugi to podobnie zachowa się Rodziewicz który nie ma po co wracać do urzędu miasta a więc wszystko wskazuje że jak Missan nie wygra w pierwszej turze 51 % to w drugiej przegra bo pakt PiS/ Rodziewicz podpisany ! Od Nas zależy kto ? TAK PISAŁEM PRZED WYBORAMI, CZAS POKAŻE ?
 • A komu mieliśmy dać władzę ? PiS-owi jeżeli nie rządzi w kraju ? Czy Panu Rodziewiczowi który złożył swój komitet z, ,wybitnych” Elblążan? Wystąpił na debacie nie odpowiadając na pytania, z brakiem wiedzy merytorycznej i dodatkowo jego, ,promotor” w socjal mediach to Pan z Zawady z którym lepiej było się nie pokazywać bo chyba ta promocja odniosła odwrotny skutek. z przykrością stwierdzam nie było na kogo głosować więc znowu trzeba było wybrać na logikę kogoś kto może przynieść dla naszego miasta najwięcej dobrego.
 • Teraz Padelek do zwolnienia, a jego ludzie z rady rozejda sie posrod moznych sponsorow. To sie nazywa miec leb na karku.
 • No i brawo, elblazanie oczekują parkingu dla tirów z koparką, stadionu lekkoatletycznego z boiskiem dla Konkordii w 4 lidze, komunikacji miejskiej z samymi krótkimi klekotami, pracą w biedronkach, lidlach i aldim, rachunkami wyższymi o 50%, brawo
Reklama