UWAGA!

Fałszywy bratanek próbował wyłudzić 35 tys. zł

 Elbląg, Fałszywy bratanek próbował wyłudzić 35 tys. zł
fot. (arch. portEl.pl)

Policjanci z Komendy Powiatowy Policji w Braniewie zwracają się z apelem do wszystkich mieszkańców, szczególnie do osób starszych, o zwiększenie czujności w kontaktach z nieznajomymi.

Wczoraj (4 sierpnia) w Braniewie 65-letnia kobieta mogła stracić 35 tys. zł. Nieznany mężczyzna zadzwonił do starszej osoby i podając się za jej bratanka poprosił o dużą sumę pieniędzy. Prośbę tłumaczył faktem, że spowodował wypadek i tylko ta kwota może go uchronić od odpowiedzialności karnej. Co więcej, ''bratanek'' twierdził, że pieniądze mają być łapówką dla funkcjonariusza, który zatuszuje całą sprawę. Niczego nie podejrzewająca kobieta zgodziła się i z pomocą osoby najbliższej zebrała całą sumę. Mężczyzna poinformował ją, że pieniądze musi dostarczyć do Elbląga, skąd przesyłka zostanie odebrana. Chwilę później kobieta była już w samochodzie, w drodze do wskazanego miejsca. Fałszywy bratanek ciągle wydzwaniał, przekazywał słuchawkę także drugiemu mężczyźnie podającemu się za funkcjonariusza. Na szczęście kobieta odebrała telefon od rodziny, która poinformowała ją, że prawdziwemu krewnemu nic nie jest i żeby nie dawała nikomu żadnych pieniędzy. 65-latka wróciła do Braniewa i chwilę później poinformowała o wszystkim policjantów.
      
       Jak rozpoznać oszusta?
       Twierdzi, że z powodu choroby ma zachrypnięty, nieco zmieniony głos. Opowiada historię o nieszczęściu, które go spotkało. Twierdzi, że brał udział w wypadku drogowym, w którym są ranni, został zatrzymany przez policję i potrzebuje pomocy finansowej żeby uniknąć kary czy też może stracić pracę. Oszust swoją opowieścią stara się wzbudzić u rozmówcy litość, współczucie i chęć pomocy. Taka osoba przez cały czas pozostaje w telefonicznym kontakcie ze starszą osobą, stara się uniemożliwić jej kontakt z prawdziwymi bliskimi. Często mu się udaje i starsi ludzie tracą oszczędności swojego życia.
      
       Funkcjonariusze po raz kolejny przestrzegają przed oszustami. Jeżeli tylko w słuchawce telefonu usłyszycie Państwo taką lub podobnie brzmiącą historię, natychmiast powiadomcie Policję.
       Jak ustrzec się przed oszustami?
       - Nie spiesz się, daj sobie czas do namysłu;
       - Rozmawiaj z osobą podającą się za członka Twojej rodziny spokojnie, wypytując ją o szczegóły zdarzenia i nie podejmij natychmiastowej decyzji o pomocy i przekazaniu pieniędzy. Daj sobie czas. Poproś, żeby rzekomy wnuczek/ bratanek zadzwonił za pół godziny;
       - Sprawdź, kto naprawdę dzwonił;
       - Po zakończeniu rozmowy natychmiast skontaktuj się z kimś bliskim, najlepiej z rodziną wnuczka i sprawdź, czy osoba telefonująca jest tą, za którą się podaję. Takie działanie, oprócz uzyskania pewności, że mamy do czynienia z oszustem, pozwoli wspólnie zastanowić się co dalej zrobić;
       - Jak najszybciej poinformuj Policję;
       - Jeżeli będziecie mieli Państwo wrażenie, że ktoś próbuje Was oszukać, natychmiast powiadomcie o tym Policję. Zadzwońcie do nas na bezpłatny numer alarmowy 997, albo - jeżeli korzystacie z telefonów komórkowych na numer 112. Przekażcie oficerowi dyżurnemu informacje o swoich podejrzeniach -  pozwoli policjantom szybko działać. Dodatkowo, jeśli powiadomicie Państwo o próbie oszustwa przed spotkaniem z odbiorcą pieniędzy, pozwoli to zatrzymać podejrzanego i na pewno uchroni często oszczędności całego życia przed utratą.
      
      
      
      
      
      
ASZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Jaka starsza pani ? Jak można dać się tak oszukać w tym wieku ? Przecież według PO ta kobieta jest w sile wieku, zdrowa na ciele i umyśle która dopiero co ma możliwość ubiegać się o emeryturę a taki pan to jeszcze będzie 2 lata zaiwaniał nie rzadko w pracy fizycznej przy kopaniu rowów czy noszeniu ciężkich pralek i lodówek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  Anty-pełowiec(2015-08-05)
 • Nie wierzę że jeszcze tacy naiwniacy istnieją. Jakim trzeba być ograniczonym umysłowo żeby nabrać się na taki tekst????!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  receopadaja(2015-08-05)
 • Ja bym tego tak nie zostawił. Może i chcieli ją oszukać, ale. .. ta kobieta przecież jechała dać łapówkę funkcjonariuszowi za zatuszowanie wypadku. Powinna dostać nauczkę!
 • Widocznie przekupienie policjanta jest bardzo wiarygodnym argumentem w społeczeństwie jak widać i z powietrza się to raczej nie bierze jak sądzę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  2
  Vivifi(2015-08-05)
 • Zastanawiające jest skąd "bratankowie" czerpią wiedzę o osobach posiadających oszczędności. Dlaczego zazwyczaj dzwonią do osób mających lokaty bankowe? Czyżby "cynk"dawali nieczciwi pracownicy banków?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  babunia(2015-08-05)
 • wielka szkoda, że wobec takich przestępców nie stosuje się lania po gołym tyłku oprócz wyroku.
Reklama