UWAGA!

"Kacper" wrócił, ale proces nadal nie mógł ruszyć

 
Elbląg, Proces tzw. gangu Kulawego nadal nie ruszył z miejsca
Proces tzw. gangu Kulawego nadal nie ruszył z miejsca (fot. AD)

Nie udało się zapewnić opieki medycznej Janowi R., ps. "Kulawy", a ten takiej na sali rozpraw wymaga. Z kolei obrońca innego oskarżonego rozchorował się i nie znalazł się nikt na zastępstwo. To powody, dla których zaplanowany na dziś (2 lipca) start procesu tzw. gangu "Kulawego" nie doszedł do skutku. Dodatkową przeszkodą okazał się też ... powrót Marcina K. ps. "Kacper". Mężczyzna oskarżony o zabójstwo stawił się dziś rano, ale nie na sali rozpraw, a w areszcie, by odbyć karę w innej sprawie i zabrakło czasu na jego doprowadzenie do sądu.

Proces gangu, którego domniemanym szefem był Jan R. pseudonim "Kulawy", był najdłuższym i najdroższym proces w historii elbląskiej Temidy. Pochłonął ok. 4 milionów złotych, zgromadzono blisko 300 tomów akt po 200 stron każdy. Lista zarzutów była bardzo długa, m.in. zabójstwa, uprowadzenia, handel narkotykami, przemyt alkoholu i papierosów, wyłudzenia odszkodowań. W październiku 2011 r. zapadł wyrok. 15 członków grupy zostało skazanych – Jan R. na najsurowszą karę dożywotniego więzienia. Inne, wysokie wyroki to 15 lat pozbawienia wolności dla: Marcina K., Radosława H. i Marcina G. Zostali oni uznani za winnych m.in. zabójstwa dwóch biznesmenów (ciał nie odnaleziono).
       Były odwołania więc sprawą zajmował się Sąd Apelacyjny w Gdańsku, który w 2013 r. częściowo uchylił wyrok elbląskiej Temidy. Uchylił karę dożywocia dla Jana R., a większości jego ludzi obniżył wyroki, zawieszając je warunkowo lub zamieniając na karę grzywny. Gdański sąd wykreślił też w akcie oskarżenia zapis, że organizacja, której przewodził Jan R. miała charakter zbrojny. I w ten sposób sprawa "gangu" wróciła do Elbląga.
       Najpierw proces nie mógł ruszyć, bo ... zniknął jeden z głównych oskarżonych. Marcin K. ps. "Kacper" wyszedł na wolność (odbywał karę więzienia w związku z inną sprawą ) ze względu na stan zdrowia i przepadł. Za pośrednictwem adwokata zadeklarował w końcu chęć powrotu, ale w zamian za kaucję (w wysokości 200 tys. zł) i uchylenie decyzji o aresztowaniu.
       "Kacper" miał się dziś (2 lipca) o godz. 9 stawić w elbląskim sądzie. I tu wystąpiły problemy. Mężczyzna stawił się pół godziny wcześniej, ale w areszcie śledczym, by odbyć karę pozbawienia wolności, którą wcześniej przerwał. Zabrakło więc czasu na jego doprowadzenie na salę rozpraw.
       Kolejna przeszkoda, która uniemożliwiła rozpoczęcie przewodu sądowego to brak ratowników medycznych, którzy muszą być obecni na sali, bo monitorują stan zdrowia Jana R. ps. "Kulawy".
       - Dziś nie udało się zabezpieczyć ratowników medycznych, którzy mogliby uczestniczyć w rozprawie - mówił sędzia Tomasz Piechowiak.
       Kolejnym problemem na starcie procesu okazała się nieobecność obrońcy jednego z oskarżonych, Arkadiusza J.
       - 30 czerwca wpłynęło do sądu zwolnienie lekarskie adwokata; nie udało się w tak krótkim czasie znaleźć innego obrońcy z urzędu - ani w Elblągu, ani poza Elblągiem - a takiego oskarżony mieć musi - wskazywał sędzia Piechowiak.
       To powody, dla których proces dziś ruszyć nie mógł. Sędzia wyznaczył więc kolejny termin na 7 lipca.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • hehehehe. .. .
 • ładne zdjęcie. Jaki obiektyw?
 • Ta sprawa to czyste kuriozum. .. .Oskarżony o podwójne morderstwo "kacper" wrócił z wojaży za oceanem i poszedł odsiadywać wyrok w innej sprawie. .? Jak długo jeszcze będzie trwał ten cyrk i naśmiewanie się z nas wszystkich przez osoby żyjące ponad stan ze środków za przestępstwa jak morderstwa, wymuszenia i kradzieże? Inny za chory z alchajmerem za kradzież masła już dawno usłyszałby wyrok.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  48
  0
  c.ieciorka(2015-07-02)
 • sprawa Cignie sie juz pare lat pochlonela 4 mln zl, a dla kogo te 4 mln chyba nie dla szarych ludzi, proces bedą przedłużac a niewinni ludzie w aresztach bo mogą moze wyciągnąć następne 4 mln a miliony na ulicy nie leżą wiec co za problem sie dogadac i ciągnąć sprawe latami dla milionów "świecisz jak miliony monet zgaśniesz nim odpale ląd"dowodów nie ma 100 ton akt jak by to mialo znaczenie duże ile to ton akt mają jak winy nie mogą udowodnić jeszcze prokut=ratura im bedzie odszkodowania płacić bo sie prawo zmieni. powodzenia
 • to są poszlaki ze to Oni zamordowali w bestialski sposób. .to są w dalszym ciągu podejrzani więc nie ma co oskarżac może niewinnych ludzi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  22
  czlowiek(2015-07-02)
 • Że na takiego bandytę, jak ten psychopata kacper, nie ma cyngla. Już dawno powinien ponieść karę, za to wszystkie zło, jakie wyrządził !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  6
  Abcdefghijklmnop(2015-07-02)
 • jakbym wydał 200 000 PLN to już bym miał na głowie elbląski urząd skarbowy skąd mam taka kwotę. Jakbym nie wykazał że zarobiłem to już by było po mnie. Jak bym pożyczył to musiałbym odprowadzić podatek o tych pożyczonych lub darowanych pieniędzy. Ale to tyczy zwykłych obywateli, nie bandytów.
 • Czysta kpina z podatników. Zobaczcie na co idą nasze podatki. ile przedszkoli i szkół można by za te pieniądze wybudować.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  2
  annaanulka(2015-07-02)
 • A za gwałt wyrok w zawieszeniu !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  0
  zawiesicielWyroków(2015-07-02)
 • podziwiam oskarżonych tyle lat prześladowań to jakaś paranoja, niekompetentne osoby w Wymiarze Sprawiedliwości?, ile lat to sie bedzie Ciągnąć?, podziwiam Ich za wytrwałość, ja to raczej jakiś sznur zarzucił przez ten czas okupacji. Ale maskara, Pamiętajcie PAn BóG jest jedynym Sędzią Sprawiedliwym. bo nie bierze W łape :)Ciekawe Co by zrobili jakby CBA sie zainteresowało tą sprawą hahahahha mniejsza o większość.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  1
  człowiek(2015-07-02)
 • Tymi ratownikami medycznymi byli ci dwaj, co zostali ostatnio wykopani za gwałt. Nie ma ratowników, nie ma sprawy - koleś ma natychmiast wyjść na wolność, należy mu oddać te 200 tyś. i przeprosić za stracony i zmarnowane wakacje w Meksyku!
 • Patrzac na te manewry to zaluje ze uczciwa prace podjelem i biedę klepie
Reklama