UWAGA!

Kasacji nie będzie

 Elbląg, Sąd Najwyższy odrzucił kasację w sprawie wyroku wydanego przez sąd w Elblągu
Sąd Najwyższy odrzucił kasację w sprawie wyroku wydanego przez sąd w Elblągu (fot. AD, arch. portEl)

Sąd Najwyższy oddalił jako bezzasadną kasację od wyroku Sądu Okręgowego w Elblągu wydanego w sprawie gwałtu na tłumaczce. Oznacza to, że poprzednie rozstrzygnięcie - jeden z byłych ratowników medycznych, Jarosław G. został uniewinniony, drugi zaś, Mariusz C., skazany na 2 lata bezwzględnego więzienia - zostało utrzymane.

Pierwszy wyrok w tej sprawie zapadł w maju 2015 roku. Sąd Rejonowy w Elblągu skazał Mariusza C. na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat (za gwałt i inne czynności seksualne), a Jarosława G. - na 8 miesięcy w zawieszeniu na 3 lata (za inne czynności seksualne).
      Sąd Okręgowy, po apelacji obu stron, wyroki uchylił i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Oskarżeni przed sądem twierdzili, że są niewinni, prokuratura i pokrzywdzona, pani Aleksandra - domagali się kar bezwzględnego więzienia.
      W listopadzie 2017 r. zapadł kolejny wyrok: 2 lata bezwzględnego więzienia dla Mariusza C. oraz nakaz wypłaty zadośćuczynienia pokrzywdzonej w wysokości 10 tys. zł; Jarosław G. został uniewinniony.
      I znowu brak satysfakcji, strony złożyły apelację. Wyznaczono termin rozprawy odwoławczej. Za zamkniętymi drzwiami.

W czerwcu 2018 r. Sąd Okręgowy w Elblągu utrzymał w mocy poprzedni wyrok. Podtrzymane zostały kary zasądzone w poprzednim postępowaniu, jedyna zmiana dotyczyła wysokości zadośćuczynienia, jakie Mariusz C. ma zapłacić pokrzywdzonej kobiecie - z 10 tys. zł na 30 tys. zł. Już wtedy obrońca Mariusza C. już zapowiedział złożenie do Sądu Najwyższego wniosku o kasację.

Jak informuje sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu, wyrokiem z 2 października Sąd Najwyższy oddalił kasację jako bezzasadną.

 

  ***
      Przypomnijmy, że sprawa dotyczyła wydarzeń z września 2013 roku. Na szkoleniu w Kaliningradzie przebywała wówczas grupa ratowników ze szpitala wojewódzkiego w Elblągu, pokrzywdzona w tej sprawie kobieta była ich tłumaczką. Podczas integracyjnej imprezy w hotelu w Kaliningradzie miało dojść do gwałtu i innych czynności seksualnych, o które pani Aleksandra oskarżyła dwóch ratowników. Prokuratura postawiła im zarzuty. Później przed sądem zapadały kolejne orzeczenia. Ostatecznie odrzucenie przez Sąd Najwyższy kasacji zamyka sprawę.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Pani Gelert i panu Missanowi powinno być co najmniej wstyd, że kiedyś bronili tych przestępców: "Jednocześnie dyrektor szpitala Elżbieta Gelert zaczęła mówić w mediach, że wina leży po obu stronach, ratownicy zachowali się niestosownie, ale będą pracować do chwili wyroku. A przecież oni przyznali się do winy, zgadzając się na wyrok w zawieszeniu. "
 • Wow, tylko 6 lat i już wyrok zapadł. .. niesamowicie szybkie są te sądy. Żenua
 • wolne sądy!
 • Nie wiesz jak działa prokuratura sądy więc zamilcz. Poddanie się karze nie oznacza przyznania się do winy. W moim (młody wystraszony wtedy) prokurator zaproponowała bym poddał się karze w zawieszeniu (nie przyznając się), lub zabiorą mi prawo jazdy i kara bezwzględnego więzienia i itak uznają mnie za winnego. Teraz jestem o 11 lat starszy i wiem, że była to bajka i nie trzeba było poddawać się karze tylko ciągnąć to dalej.
 • września 2013,czyli facet 6 lat sobie chodzi po ziemi i nic mu nie zrobili, gdyby sprawę załatwiono w 2013 to juz dawno wyszedłby na wolność, a tak mamy zacofane opóźnione w rozwoju sądy, sprawca jeszcze sobie pracowal bo pani Gelert nie widziala powodu zeby go zwolnic, no bo trzeba czekać 6 lat na wyrok
 • w niedziele będziecie mogli zdecydować jakie sady chcecie mieć
 • baba pijana to cnota sprzedana
 • Hahahaha brawo. Polskie Sądy!!!!! Auuu. Szkoda dziewczyny a kasacji chyba było wiadome że nie będzie. Podważyć decyzje kolegów z kasty hahaha.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  Nic nowego(2019-10-13)
 • Zamknąć Ciure do paki tam się nim zaopiekuja chłopaki!
Reklama