UWAGA!

„Mecenas” z zarzutami

 
Elbląg, „Mecenas” z zarzutami
fot. (arch. portEl.pl)

Elbląski „mecenas”, który przygotowywał do sądu pisma oraz działał na zlecenie osób „pomagając” w załatwianiu spraw natury prawnej – jak ustalili policjanci… nie miał nawet wykształcenia prawniczego. Mężczyzna kazał się co prawda tytułować „mecenasem”, ale na tym kończyły się jego prawnicze tytuły. Od funkcjonariuszy usłyszał zarzuty oszustwa.

Zawsze schludnie i elegancko ubrany, biała koszula, marynarka wyprasowane spodnie i wrażenie jakie stwarzał ten 66-letni mężczyzna było pozytywne. Tak mówiły osoby, które korzystały z jego usług i tytułowały go „mecenasie”. Pomoc prawna świadczona przez 66-latka dotyczyła m.in. sporządzania do sądu pism. Jego klienci byli przekonani, że mecenas to emerytowany prokurator lub były prawnik. Nie niepokoili się nawet, gdy mężczyzna prosił o pozostawienie podpisanej na dole czystej kartki papieru, na którym miało później powstać procesowe pismo. Sprawy dotyczyły zwykle podziału majątku lub prawa cywilnego. „Mecenas” nie działał jednak charytatywnie. Za swoje usługi pobierał od „klientów” wynagrodzenie. Wyceniał je zwykle na kwoty kilkuset złotych. W przypadku kilkukrotnego korzystania z usług „mecenasa” mogła się uzbierać kwota nawet kilku tysięcy złotych. Jak ustalili policjanci w jednym z przypadków za prawniczą usługę „mecenas” przyjął w rozliczeniu biżuterię wartą około 1000 złotych.
       Policjanci przedstawili 66-letniemu mężczyźnie dwa zarzuty. Może on zatem odpowiadać przed sądem za oszustwo. Kodeks Karny przewiduje za taki czyn karę do 8 lat pozbawienia wolności.
      
podkom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Ciekawe, czy weźmie do obrony mecenasa?
 • Polska język, trudna język. ..
 • Jeżeli dobrze to robil wiec w czym problem ?
 • ttt MARIAN. D. -SPOŁECZNE BIURO PRAWNE{ -chce ale mu nie wychodzi}, pobierał dobrowolne datki. PG-policja na tropie. Był w tym naprawdę dobry, lepszy niż nie jeden pseudo legalny MECENAS, ma do tego dar i ludzi nie oszukiwał A co z datkami dobrowolnymi na KOŚCIUŁ-legalni złodzieje MARIAN jedziesz do puchy jak za dawnych lat-przykro mi-Sruba
 • Mam kolegę, który ma ksywę "inżynier" a skończył tylko ogólniak. Czy jemu też grozi kara więzienia?
 • Jak był dobry i tani to tym lepiej bo prawnicy to hieny które zdzierają skórę z biednych. Brawo gościu i nie daj się temu pokręconemu systemowi prawnemu. Biedni są z Tobą !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  przyszłyklient(2015-10-20)
 • Nie miał uprawnień. .a ci co maja uprawnienia to już z tego tytułu to anioły?. .. .. Zawiłości prawa, systemu i zwykłego pisania podań prawniczych to dopiero zasługuje na karę. .. .Nie znam człowieka, jeżeli nie wymuszał pieniędzy i robił dobra robotę bo, ,uniwersytetem, ,jego było życie to cześć i chwała, a że nie miał kasy fiskalnej i zgłoszonej działalności gospodarczej. .. .to jest to do naprawienia. Gorzej z zasiedziałymi prawnikami drącymi skórę z klientów.
 • Pozdrowienia dla pana Rafała, a może dla Pana Piotra?? i Beatki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  taki@jeden.pl(2015-10-21)
 • Rafałek ???? :D
 • myślałem że chodzi o tego mecenasa cogo CBŚ wiozło z kancelarii czas jakis temu.
 • Krzysztof???to Ty
 • a już myślałem że któryś z Borzdyniaków. Starego Borzdyniaka ciągle CBŚ wozi a młodszy synuś pędzi go ratować.
Reklama