UWAGA!

Metoda na wnuczka

 
Elbląg, Metoda na wnuczka

Oszuści potrafią wykorzystać nasze zaufanie, wprowadzić w błąd i okraść – tak najczęściej kończy się kontakt z nimi. Co więcej, dalej wykorzystywana jest przez nich znana już „metoda na wnuczka”, a więc podawanie się za członka rodziny.

Oszuści na swoją korzyść potrafią również wykorzystać upływ czasu. Swojej ofierze tłumaczą, że wnuczka nie poznaje, bo ten się… postarzał.
       W ten sposób działają oszuści. Przekonała się o tym 81-letnia elblążanka, która straciła w ten sposób 800 złotych. Oszustka, która odwiedziła jej mieszkanie, wykorzystała zdobyte zaufanie i podała się za rodzinę kobiety. Ta miała co prawda wątpliwości, ale nie przeszkodziły one, aby oddała odłożone pieniądze na… wymyśloną naprawę samochodu. Teraz sprawę bada policja.
       Mechanizm działania przestępców jest dość prosty. Zazwyczaj, wertując książkę telefoniczną, wybierają abonentów o imionach „staropolskich”, wskazujących na ich podeszły wiek. Następnie dzwonią do wybranych ofiar i rozmawiają z nimi w taki sposób, aby rozmówca myślał, że rozmawia ze swoim krewnym – najczęściej podają się za wnuczka lub siostrzeńca. W czasie rozmowy proszą „babcię” lub „ciocię” o pożyczkę określonej sumy pieniędzy na okazyjny zakup nieruchomości, samochodu lub innego kosztownego przedmiotu.
       Od oszukanej elblążanki gotówkę odebrała osoba podająca się za znajomego „wnuczka – wyłudzacza”. Po odebraniu pieniędzy „darczyńca” odebrał jeszcze jeden telefon, który miał go utwierdzić w słuszności swojej decyzji oraz potwierdzić, jaką kwotę przekazał znajomemu.
       W każdym przypadku, kiedy spotkamy się z podobną sytuacją, prosimy o powiadomienie policji na numer 997. Ułatwi nam to zatrzymanie sprawców i zapobiegnie kolejnym oszustwom.
      
      
mł. asp. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama