UWAGA!

Nieletni za kierownicą

 
Elbląg, Nieletni za kierownicą

Policjanci drogówki zatrzymali wczoraj w Braniewie nieletniego ,,kierowcę’’. 16-latek odpowie teraz za jazdę bez wymaganych uprawnień. Nie on jedyny poniesie jednak konsekwencje. Matka chłopca już została ukarana trzystuzłotowym mandatem za to, że wbrew obowiązującym przepisom pozwoliła wsiąść ,,za kółko’’ synowi.

W minioną środę funkcjonariusze drogówki zauważyli na ul.Botanicznej w Braniewie osobowego golfa, którego kierowca właśnie parkował w miejscu, gdzie zatrzymywanie się jest zabronione znakiem. Policjanci postanowili zainterweniować. Na widok patrolu kierujący opuścił swój pojazd i schował się w budynku Urzędu Gminy. Po chwili jednak był już w rękach funkcjonariuszy. Okazało się, że ,,kierowcą’’ był 16-latek beż uprawnień. Dodatkowo, w trakcie kontroli policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu, za jego zły stan techniczny. Nieletni odpowie teraz przed sądem rodzinnym. Jednak nie tylko on nie uniknął odpowiedzialności. Chwilę po tym, jak został doprowadzony przez patrol do komendy, odebrała go matka, którą także ukarano. Kobieta otrzymała trzystuzłotowym mandat za to, że pozwoliła prowadzić swoje auto synowi, który nie ma do tego uprawnień.
       Często wśród młodych ludzi panuje przekonanie, że nie mogą ponieść żadnych konsekwencji prowadząc samochód bez prawa jazdy, bo przecież nie mogą dostać punktów karnych. Takie myślenie jest jak najbardziej błędne. Przepisy mówią wprost, że każdy kto prowadzi pojazd nie mając do tego uprawnień, podlega karze grzywny. W sytuacji, gdy za kierownicą znajduje się nieletni to sprawa trafia do sądu rodzinnego. W takich przypadkach sędzi może orzec zakaz prowadzenia pojazdów do 21 roku życia.
      
       Przypominamy, że konsekwencje ponosi także osoba, która pozwala na to, by za kierownicą usiadł nieletni,czy też osoba, która nie posiada uprawnień. Za to wykroczenie grozi mandat do 300 zł.
      
      
st. post. J.Ciszewska, KPP w Braniewie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama