UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Sposób na biznes - szybki, ale i nielegalny

Elbląg, Para wydawała "lewe" zaświadczenie o zatrudnieniu i w ten sposób podstawione osoby wyłudzały kredyty na zakup sprzętu elektronicznego
Para wydawała "lewe" zaświadczenie o zatrudnieniu i w ten sposób podstawione osoby wyłudzały kredyty na zakup sprzętu elektronicznego (fot. KMP Elbląg)

32-letnia Barbara M. i 39-letni Wojciech K. znaleźli sposób na łatwe i szybkie (jak im się wydawało) zarobienie pieniędzy. Wystarczyło tylko wyrobić pieczątki i druki zaświadczeń o zatrudnieniu. Biznes skończył się jednak szybciej niż myśleli i to w policyjnym areszcie.

Działalność gospodarczą założyła Barbara M. i to samo uczynił jej 39-letni konkubent. Para postanowiła, że będzie pomagać potrzebującym osobom, szczególnie tym potrzebującym zaświadczeń o zatrudnieniu oraz pieniędzy. Oboje wystawiali więc zaświadczenia lub potwierdzali telefonicznie zatrudnienie w ich firmach różnych osób. Byli to zazwyczaj „pracownicy gospodarczy” lub „pracownicy ogólnobudowlani”. Problem był tylko w tym, że osoby te, nigdy nie pracowały tak naprawdę w powyższych firmach i nie były zarejestrowane. Ich zarobki w wysokości 1300 lub 2000 złotych funkcjonowały jedynie na zaświadczeniu wystawionym przez Barbarę M. Mechanizm działania firm był dość prosty, ale i rokujący na szybkie zatrzymanie przez policję. Tego nie przewidzieli „biznesmeni”. Osoba z fałszywym zaświadczeniem udawała się do sklepu z elektroniką i na "lewe" zaświadczenie otrzymywała kredyt np. na laptop o wartości 3500 złotych deklarując, że raty będzie spłacać… raz w miesiącu. Laptop lądował zazwyczaj w lombardzie, gdzie był sprzedawany np. za kwotę 1200-1500 złotych. Ta z kolei była dzielona po połowie 600 złotych dla osoby wystawiającej zaświadczenie i 600 dla „pracownika ogólnobudowlanego”.
       Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej wpadli na trop dwóch podejrzanych firm, które od 2 miesięcy wystawiały fałszywą dokumentację. Po przysłowiowej nitce doszli do ich właścicieli i osób, które wyłudziły kredyty na zakup sprzętu. Podczas przeszukania mieszkań funkcjonariusze znaleźli pieczątki oraz jeszcze niewykorzystane fałszywe zaświadczenia. Na chwilę obecną policjanci zatrzymali 7 osób powiązanych z tym procederem. Każdej z nich grozi kara za oszustwo. Kodeks Karny przewiduje za ten czyn nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą przyjrzą się teraz dokładnie zaświadczeniom wystawianym dla sklepów z elektroniką. Nie wykluczają też dalszych zatrzymań w tej i w podobnych sprawach.
      
mł. asp. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • mhm. .. po 600 zł na głowę za laptopa o wartości 3500 zł? :) chyba jakieś nieporozumienie widać że alkoholicy się tym zajmowali! zutylizować patologie! złodzieje do pracy się weźcie obsrańcy!!
 • A nie lepiej było uczciwą prace znaleźć?Fakt, grosze płacą, ale da się przeżyć i jak sie mądrze gospodaruje gotówką i na laptopa za 3500zł można odłożyć, nie?Pazerność nie popłaca.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ROBO-CHŁOP(2011-02-17)
 • Mało inteligentni przedsiębiorcy :) Jestem ciekawy czy ZUS opłacali :) Przy takich zyskach chyba nie :(
 • *Łyżeczką trzeba, po woli. *A oni od razu chcieli*hochlą*
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zupa pomidorowa(2011-02-17)
 • Bi3iT----- czy jak cię tam zwał wyzywasz po kolei wszystkich ale DEB---LU na taki pomysł byś nie wpadł. Bo twój iloraz int. jest cieniutki. Więczawrzyj dziób.
 • Bi3iT----- czy jak cię tam zwał wyzywasz po kolei wszystkich ale DEB---LU na taki pomysł byś nie wpadł. Bo twój iloraz int. jest cieniutki. Więc zawrzyj dziób.
 • oczywiście sprawa mojej obrazy na tle publicznym zostanie zgłoszona do administracji portel. pl a następnie na policje jak zapłacisz 5000,- na dom dziecka i za publiczne przeprosiny mojej osoby to nauczysz się szacunku do ludzi :)
 • B3IT. .. a ty to ludzi nie obrażasz swoim pierwszym komentarzem???stwierdzam, że tak, więc najpierw sam naucz się szacunku do ludzi, a potem pouczaj innych. ..
 • A kto ty jesteś chłopulku. Ja też jestem Bi3it i wcale się nie gniewam. A może ta ksywka jest tylko twoja. Jeśli tak to też to zgłoś. Wyrwiesz trochę kasiory na szczytny cel np. Klub AA. ŻAŁOSNY JESTEŚ.
 • oczywiście sprawa mojej obrazy na tle publicznym zostanie zgłoszona do administracji portel. pl a następnie na policje jak zapłacisz 5000,- na dom dziecka i za publiczne przeprosiny mojej osoby to nauczysz się szacunku do ludzi :)
 • Jakbyś nie zrozumiał to komentarz był do Ciebie (Bi3iT) a nie że to moja ksywka. .. :)
 • Panie mł. asp. Krzysztof Nowacki, oficerze prasowy KMP w Elblągu - nazywanie oszustwa biznesem swiadczy o panskim nizkim poziomie edukacji. Proponuje, zeby sie pan zwocil do KMP z prosba o doszkolenie w zakresie podstawowym. A jesli sie nie da, to niech pan sobie przynajmiej kupi jakis slownik.
Reklama