UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Sprawa Tomasza M. wróci na wokandę. Po raz trzeci

Elbląg, Trzeci raz elbląski sąd zajmie się sprawą Tomasza M.
Trzeci raz elbląski sąd zajmie się sprawą Tomasza M. (fot. AD)

Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił wyrok skazujący Tomasza M. na 7 lat i 8 miesięcy pozbawienia wolności za śmiertelne pobicie półtorarocznego Szymonka. Uchylił także zasądzony wobec mężczyzny areszt i zamienił go na dozór policyjny. Elbląski sąd czeka na uzasadnienie decyzji gdańskiej Temidy. Sprawa wróci na wokandę nie prędzej niż w lutym.

Przypomnijmy: półtoraroczny Szymonek zmarł 29 grudnia 2008 r. w mieszkaniu przy ul. Nowowiejskiej. Według biegłych, przyczyną śmierci dziecka była ostra niewydolność krążenia, która wystąpiła na skutek krwotoku do jamy brzusznej z uszkodzonej wątroby oraz stłuczenie serca. Nie potrafili jednak z całą pewnością określić mechanizmu powstania tych obrażeń. Za najbardziej prawdopodobną wersję przyjęli co prawda uderzenie pięścią lub nogą w dolną część klatki piersiowej malucha, ale nie wykluczyli, że obrażenia powstały na skutek przewrócenia się na dziecko osoby dorosłej. A taką wersję wydarzeń przedstawił oskarżony.
       Tomasz M. już dwukrotnie został skazany przez elbląski sąd. W pierwszym procesie, który opierał się na poszlakach, a najważniejsze w nim były opinie biegłych (wyrok zapadł w grudniu 2009 r.) sąd przychylił się do wersji oskarżonego i za nieumyślne spowodowanie śmierci dziecka wymierzył mu karę dwóch lat pozbawienia wolności. Uchylił także decyzję o tymczasowym aresztowaniu. Odwołanie od wyroku złożyła elbląska prokuratura. Sąd Apelacyjny w Gdańsku nakazał ponowne rozpoczęcie procesu.
       W sierpniu 2010 r. miał ruszyć ponowny proces, ale Tomasz M. nie stawiał się na wezwania. Jego poszukiwania nie przyniosły rezultatu. W związku z podejrzeniem, że mężczyzna może przebywać za granicą, wydany został za nim Europejski Nakaz Aresztowania. W listopadzie Tomasz M. został zatrzymany na terenie Niemiec i przekazany stronie polskiej. Proces rozpoczął się 12 stycznia 2011 r.Przewodniczył sędzia Piotr Żywicki. Ponownie przedstawiono materiał dowodowy, wysłuchano świadków oraz opinii biegłych. 8 sierpnia 2011 r. zapadł wyrok skazujący Tomasza M. na karę 7 lat i 8 miesięcy pozbawienia wolności za śmiertelne pobicie półtorarocznego Szymonka.
       Apelację złożyła obrona i ...
       - Sąd Apelacyjny w Gdańsku nakazał sądowi pierwszej instancji, aby jeszcze raz zapoznał się z materiałem dowodowym w tej sprawie - mówi sedzia Włodzimierz Brazewicz z gdańskiego Sądu Apelacyjnego.
       - 21 grudnia 2011 r. gdański sąd uchylił postanowienie naszego sądu i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia  - mówi Dorota Zientara, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu. - Tego samego dnia wydał postanowienie o uchyleniu środka zapobiegawczego, jakim jest tymczasowe aresztowanie i zastąpił go dozorem policyjnym. Tomasz M. wyszedł na wolność. Czekamy na pisemne uzasadnienie wyroku Sądu Apelacyjnego - dodaje sędzia Zientara. - Termin został wyznaczony do 19 stycznia. Najprędzej w lutym tego roku sprawa Tomasza M. powróci na wokandę.
       Sędzia Zientara przyznaje, że sprawa ta jest specyficzna, sąd elbląski będzie musiał po raz kolejny przejrzeć materiał dowodowy.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • zdegenerowane prawo w zdegenerowanym kraju
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jannnnno(2012-01-12)
 • no tomaszku, jak miło, że można cię znaleźć na wolności. ..
 • Temida nie tylko jest ślepa ale i głupia. Tylko strzelac do tępych prokuratorów za ich durne POmysły uwolnienia mordercy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Pif,Paf(2012-01-12)
 • Tomasza wypuścili, a kogoś kto wymierzy mu sprawiedliwość posadzą na dożywocie. .. Super prawo. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mechanik_amator(2012-01-12)
 • .. .ciekawe kto wymierzy mu sprawiedliwość?. .. już to widzę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ciekawość :-p(2012-01-12)
 • MOmafia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MOmafia(2012-01-12)
 • jeszcze karę powinien dostać za ucieczkę za granicę. Skoro uważa się za takiego niewinnego to czemu uciekł??
 • jak znam polskie sądownictwo, kolego, to karę dostaniemy my internauci za 'znieważanie przestepcy i pastwienie się nad nim", bo przecież on nie chciał zabic -orzeknie sąd. A swoją drogą ciekaw jestem ile wziął "prezentów " prokurator za wypuszczenie łajzy mordercy?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  POlandowo Liberalne(2012-01-12)
 • wpier. .mu spuścić do nieprzytomności i połamac ręce. A sąd hmmm podac do Sztrasburga bo polski wymiar sprawiedliwości to cyrk
 • niema jak KOCHAhahahaNA polskA
 • A prokuratura milczy. Chyba zawzięcie spożytkowyje "prezenty " od rodziny przestepcy. podonie jek zreztą prokuratura w Częstochowie jest bezsilna, gdy świadek-policjant po raz trzeci nie stawił sie na sali rozpraw naprzesłuchanie bo, no właśnie bo co?Bo to policjant a więc "uprzywilejowany", przeto pewna sprawa nie moze ruszyć z iejsca.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Prokurator to też człowiek ?(2012-01-12)
 • A nikt nie ma uwag do Sądu w Elblągu który poraz kolejny okazał się niekompetentny i ulegający presji publiki. Co sędzia to inny wyrok, a materiał dowodowy taki sam. Nikogo to nie dziwi?
Reklama