UWAGA!

Tu obraził prokuratorów i tu będzie sądzony

 Elbląg, Proces Zbigniewa S. ruszy przed elbląskim sądem, ale nie wiadomo kiedy
Proces Zbigniewa S. ruszy przed elbląskim sądem, ale nie wiadomo kiedy (fot. Witold Sadowski, arch. portEl)

Zbigniew S., kontrowersyjny wideobloger, który zasłynął ujawnieniem akt śledztwa w sprawie afery podsłuchowej, a w Elblągu zaangażował się w sprawę pobicia 11-latka, przy okazji nazwał szefa Prokuratury Rejonowej "nierobem" i domagał się jego odwołania. Znieważył także innego prokuratora, za co grozi mu odpowiedzialność karna. Sąd Najwyższy odrzucił jednak wniosek o przeniesienie tej sprawy do Krakowa, proces będzie więc musiał ruszyć w Elblągu.

Przypomnijmy: sprawa ta jest związana z pobiciem 11-letniego chłopca, do którego doszło pod koniec listopada 2016 r. przy skrzyżowaniu ulic płk. Dąbka i Pionierskiej. Zdarzenie zarejestrowała kamera z pobliskiego sklepu. Po dwóch dniach policja zatrzymała podejrzanego, którym okazał się 30-letni elblążanin Piotr U., wcześniej karany m.in. za groźby i uszkodzenie mienia.
       Policja po przesłuchaniu mężczyzny zawnioskowała do Prokuratury Rejonowej w Elblągu o zastosowanie wobec 30-latka dozoru policyjnego, miał stawiać się trzy razy w tygodniu na komendzie. Ta decyzja oburzyła m.in. Zbigniewa S., który przyjechał do Elbląga na początku grudnia i głośno domagał się przekazania sprawy do innej prokuratury (ostatecznie, na wniosek Prokuratury Okręgowej, sprawę przekazano do Prokuratury Rejonowej w Kartuzach, sformułowano akt oskarżenia przeciwko Piotrowi U., a sędzia już po dwóch rozprawach wydał wyrok).
       W trakcie swoich działań Zbigniew S. ostro wypowiadał się na temat Jarosława Żelazka, szefa Prokuratury Rejonowej w Elblągu, którego nazwał m.in. "nierobem" i domagał się jego odwołania. Pokrzywdzonym stał się także inny prokurator.
       Konsekwencją tych słów była sprawa, którą prowadziła Prokuratura Rejonowa w Chojnicach. To ona 3 lipca 2017 r. skierowała akt oskarżenia do elbląskiego sądu.
       Zbigniew S. jest oskarżony o publiczne nawoływanie do występku (art. 255 par. 1 kk), znieważenie publiczne, również w środkach masowego przekazu (art. 216 par. 1 i 2 kk), grożenie innej osobie popełnieniem przestępstwa (art. 190 par. 1 kk). Za czyny te grozi mu kara grzywny, ograniczenia wolności, a także (w najsurowszym wymiarze) pozbawienia wolności do lat dwóch.
       Minęło osiem miesięcy, a terminu rozpoczęcia procesu nie udało się ustalić. Najpierw bowiem biegli lekarze musieli wypowiedzieć się na temat stanu zdrowia Zbigniewa S. i czy będzie możliwe jego przetransportowanie do Elbląga (w zakładzie karnym odbywa wyrok do innej sprawy). Tu pojawiły się kolejne trudności, bo oskarżony został przetransportowany do kolejnej jednostki penitencjarnej.
       Natomiast 27 marca w Elblągu zapadło postanowienie o zwróceniu się do Sądu Najwyższego o przekazanie sprawy Sądowi Rejonowemu dla Krakowa Śródmieścia. "Z uwagi na inne toczące się przed tamtym sądem postępowania przeciwko Zbigniewowi S., w których stosowane jest tymczasowe aresztowanie".
       Jednak Sąd Najwyższy jest innego zdania i ten wniosek odrzucił. Proces będzie musiał rozpocząć się w Elblągu.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • popieram, ,, ,, ludzie jak prokuratorzy czy inni z elity dlaczego maja być"nietykalni"" kim oni są??Innych moga obwiniac a my ich nie??To że napisał że jest"nierobem"aż tak to jest obrazliwe??!!! Czy opisanie że zle działa prokuratura tez obrazliwe?/ Nie popieram wyzwisk ale popieram Sad Najwyższy że uznał to za nie wykroczenie
 • Politycy w sejmie, na twitterach i innych wyzywają się od najgorszych, a tutaj za słowo "nierób" od Stonogi taka wielka afera. Rozumiem jakby nazwał tego prokuratora skur...czy coś w tym stylu, ale bez przesadyzmu. Czy urzędnicy to naprawdę takie święte krówska? To jakieś jaja. Swoją drogą bardzo cienkoskórny ten prokurator, powinien wnioskować o umorzenie postępowania i nabrać trochę skóry.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  2
  Kkkk1(2018-05-18)
 • Ile grozi /w innym kraju/ za nazwanie ponad połowy społeczeństwa zdradzieckimi mordami?
 • @elblązanka - nie rozumiesz
 • @J71 - zależ w jakim trybie wypowiedziane
 • Bo to nieroby a kto temu zaprzeczy. A kiedy pracodawca kogos wyzywa od nierobów i innych tego typu to sad takze zajmie sie takim wystepkiem. Bzdura totalna panie Zelazek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  3
  TELE AXEL(2018-05-18)
 • Sąd Najwyższy no tak - tutaj swoj swojego zna - wiec i uwalic bedzie mozna
 • Nie połowy społeczeństwa, tylko POpaprańców. I jak nie lubię Kaczyńskiego, tak w tym przypadku miał rację, bo to są "zdradzieckie mordy" inaczej mówiąc volksdeutsche !!
 • @J71 - Nie połowy, tylko garstki krętaczy i aferzystów oraz ich rodzin. To po pierwsze. Po drugie nazwanie zdradzieckiej mordy zdradziecką mordą nigdzie na świecie nie jest karane.
 • tego nieszczęśnika Komende, ,, ,co przesiedział w więzieniu skazał nie kto inny jak prokurator, ,, ,a sąd tylko przyklepał, a ćwiąkalski twierdzi że państwo Polskie skrzywdziło tego człowieka, a ja uważam że prokurator oraz nieudolni śledczy, to oni a nie podatnicy powinni wypłacić te 10 milionów odszkodowania, a nie my podatnicy!!!!zgadzacie się drodzy czytelnicy???
 • Prokurator ma służyć ludziom a nie rządzić i karać, bo naród składa się na jego pensje, niech o tym ci państwo nie zapominają,
 • Przeciez lokalny sont i plokulatula to jedna i ta sama kasta. Chca dojechac Zbycha, bo prezes sądu w Elblągu jest juz wymienmiony przez Ziobre.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  2
  suweren(2018-05-18)
Reklama