UWAGA!

Uwaga na „energetycznych” oszustów

Do 83-letniej elblążanki przyszli dwaj nieznani mężczyźni podający się za pracowników zakładu energetycznego. Oszuści wystawili kobiecie rachunek za rzekomą niedopłatę na 510 złotych. Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach z nieznajomymi i podczas zawierania jakichkolwiek transakcji.

W środę (24 czerwca) około godziny 19.30, do jednego z mieszkań w elbląskiej dzielnicy Sadyba, przyszli dwaj nieznani mężczyźni podający się za pracowników zakładu energetycznego.
       - Jeden z nich sprawdził liczniki energii elektrycznej, a następnie poprosił 83-letnią kobietę o kartkę i wystawił rachunek za niedopłatę w wysokości 510 złotych – mówi Justyna Grzeczka z zespołu prasowego KMP w Elblągu. - Mężczyzna odebrał od staruszki pieniądze i razem z kolegą oddalili się.
       Kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustów, ale było już za późno. Wczoraj o całym zdarzeniu powiadomiła Policję.
       Legendy i preteksty, jakie tworzą i wykorzystują złodzieje i oszuści bywają bardzo różne, a ich pomysłowość w tym zakresie nie zna granic. Jednak wspólnym elementem ich strategii zawsze pozostaje wytypowanie na przyszłe ofiary starszych i najczęściej mieszkających samotnie osób, zdobycie zaufania pokrzywdzonych, odwrócenie ich uwagi, a przede wszystkim - przekonanie gospodarza, by wpuścił nieznajomych do mieszkania. Dlatego też pamiętajmy o ograniczonym zaufaniu do obcych osób.
       Policja zwraca się z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach z nieznajomymi i podczas zawierania jakichkolwiek transakcji.
       - Nie należy wpuszczać do mieszkania osób obcych – przestrzega Justyna Grzeczka. - Warto poprosić zaufanego sąsiada, aby towarzyszył w rozmowie z nieznaną osobą. Jeżeli dojdzie do sytuacji, że Państwa mieszkanie odwiedzi przedstawiciel jakiejkolwiek instytucji, należy poprosić go o wylegitymowanie się (sprawdzenie czy posiada upoważnienie, legitymację służbową lub pozwolenie na prowadzenie działalności). Można skontaktować się telefonicznie z firmą, którą reprezentuje czy faktycznie jest tam zatrudniony. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy powiadomić Policję.
       - Prosimy zgłaszać informacje o zauważonych, podejrzanych osobach, które pojawiły się w naszej klatce, na posesji, w mieszkaniu – dodaje Justyna Grzeczka. - Skuteczność policjantów polega na szybkim reagowaniu. Policjanci ostrzegają, szczególnie osoby starsze przed oszustami i złodziejami, którzy oferując do sprzedaży różne artykuły, odwracając uwagę kradną z mieszkań pieniądze i kosztowności.
       Policja ostrzega, by nie wpuszczać do domu nieznanych osób. Ofiarami złodziei najczęściej padają osoby starsze i samotne!
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • a ja sie pytam, gdzie byly wnuki??; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  kristofferek(2009-06-26)
 • idiota
 • Ktos sie pyta o wnuki. .. .mieszkam z moja mama (72lata) wpuszcza do domu prawie wsystkich :) a jak jej tłumacze to odpowiada : co ty mi bedziesz moiwła co ja mam robic :) i co z taka baba zrobic :0 A najlepsze jest to, ze jak juz kogos wpusci i nie wie o co chodzi a ja jestem w domu to woła :) Aniu wiesz co ten pan cos chce :)
 • Trochę słabo zaplanowana akcja. Jak mogliście dać się złapać po całym występie. Nie wierzę że ta pani Was rozpoznała, przecież 83 lata robi swoje. Amatorstwo. No ale człowiek uczy się na błędach - wszystkiego dobrego w przyszłej karierze
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  tak, dokładnie(2009-06-28)
Reklama