UWAGA!

Uwaga na oszustów internetowych

 Elbląg, Uwaga na oszustów internetowych

Kilkaset złotych stracił mieszkaniec Elbląga, który za pośrednictwem portalu aukcyjnego zamówił części do samochodu. W innym przypadku oszust przejął konto elblążanina i posługiwał się nim przy fikcyjnych transakcjach. Apelujemy do mieszkańców o zachowanie ostrożności i rozsądek przy zakupach na portalach aukcyjnych.

Policjanci przyjmują tygodniowo kilka podobnych zgłoszeń. Prowadzi je wydział do walki z przestępczością gospodarczą. Wiele spraw to zwykłe nieporozumienia i już na wstępnym etapie daje się je rozwiązać. Jednak część z nich to wyrafinowane przestępstwa, z użyciem nowoczesnych technologii. Jednym z nich jest przejęcie konta na portalu aukcyjnym. Takie zgłoszenie zostało przyjęte w komendzie i taka sprawa jest prowadzona przez elbląskich śledczych. We wrześniu br. zostało przyjęte zawiadomienie o oszustwie, które polegało na przejęciu konta jednego z portali aukcyjnego zgłaszającego. Sprawca przejął konto i zaczął wystawiać na nim markowe zabawki. Wiele osób dało się oszukać. Inna sytuacja dotyczy mężczyzny, który zamówił części do samochodu, zapłacił za nie przelewem ale ich nie dostał. Nie dostał też zwrotu pieniędzy, a kontakt ze sprzedającym się urwał. Pewna elblążanka chciała zrobić prezent bliskiej osobie i zamówiła po okazyjnej cenie fotel. Jednak zbyt późno dostała powiadomienie od administratora portalu, że może to być próba oszustwa. Pieniądze zostały przelane, a bank nie potrafił wstrzymać już transakcji i kilkaset złotych powędrowało do oszusta.
      Przy zakupach "w sieci" zawsze powinniśmy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Zwracajmy uwagę, czy sklep zamieszcza swoje dane (adres, numer telefonu) i jak jest oceniany przez innych kupujących. Znajdując, nawet znaną nam dobrze firmę, sprawdźmy dokładnie jej dane, np. czy numer NIP, numer konta, na które mamy przelać gotówkę jest taki sam, jak na oficjalnej stronie danej firmy. Często oszuści podszywają się pod znane marki, czy witryny zmieniając jednak np. numer konta, na które ma być przelana gotówka.

Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama