UWAGA!

Zarobili miliony, ale nielegalnie. Dowody w 100 tomach akt!

 
Elbląg, Sąd będzie musiał zapoznać się z blisko 100-tomowym materiałem dowodowym
Sąd będzie musiał zapoznać się z blisko 100-tomowym materiałem dowodowym (fot. Anna Dembińska, arch. portEl, ilustracja)

Handel papierosami bez akcyzy, niepłacenie podatków, "pranie" pieniędzy. Zorganizowana grupa przestępcza, której szefował 45-letni mieszkaniec powiatu iławskiego, działała na terenie całego kraju. Swoją "pracą" naraziła Skarb Państwa na wielomilionowe straty. Do Sądu Okręgowego w Elblągu wpłynął akt oskarżenia przeciwko 26 osobom. Materiał dowodowy liczy blisko 100 tomów akt!

W połowie stycznia Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do Sądu Okręgowego w Elblągu akt oskarżenia przeciwko 26 osobom, w większości mieszkańcom województwa warmińsko - mazurskiego, działającym w ramach zorganizowanej grupy zajmującej się nielegalnym wprowadzaniem na rynek suszu tytoniowego, oszustwami podatkowymi oraz „praniem” pieniędzy pochodzących z tego procederu. Działalnością grupy, która w latach 2015-16 "pracowała" na terenie całego kraju, kierował 45-letni Dariusz G., mieszkaniec powiatu iławskiego.
       Oskarżeni stoją pod zarzutami popełnienia łącznie 72 przestępstw. Zarzuty dotyczą:
       - udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (w przypadku Dariusza G. - kierowania taką grupą);
       - wprowadzania do obrotu suszu tytoniowego nieoznaczonego znakami skarbowymi akcyzy, w łącznej ilości przekraczającej 782 tony, a w efekcie uszczuplenia należności podatkowych w łącznej kwocie ponad 358 mln zł;
       - ujmowania w deklaracjach VAT-7 podatku naliczonego wynikającego ze 130 faktur poświadczających fikcyjny obrót folią typu streth, a w efekcie - uszczuplenia należności podatkowych wielkiej wartości w postaci podatku VAT w łącznej wysokości 6 mln 854 tys. zł.
       - „prania” pieniędzy w łącznej wysokości ponad 20 mln zł (które grupa "zarobiła");
       - Dariuszowi G. zarzuca się także popełnienie 7 oszustw na szkodę banków, firm transportowych oraz podmiotów zajmujących się faktyczną sprzedażą stali, w wyniku których powstała szkoda przekracza 5 mln zł.
       Jak informuje prokurator Maciej Załęski, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, ustalenia śledztwa opierały się między innymi na materiałach z kilkunastu kontroli operacyjnych, które przeprowadzili funkcjonariusze olsztyńskiego Zarządu CBŚP. Jak wynika ze zgromadzonych dowodów, organizator procederu, oprócz prowadzonej przez siebie spółki, w rzeczywistości kierował działalnością 7 innych podmiotów, w tym, w firmy zarejestrowanej na terenie Litwy.
       Oskarżonym grozi kara do 10 lat więzienia. Ośmiu z nich przyznało się do popełnienia zarzucanych im przestępstw i złożyło wyjaśnienia. W stosunku do czterech skierowano wnioski o wydanie wyroków skazujących bez rozprawy.
       Dwójka oskarżonych, w tym 45-letni szef grupy, na proces czeka w areszcie. W przypadku pozostałych zastosowano dozór policyjny, poręczenie majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju. Na poczet grożących sprawom kar zabezpieczono mienie o łącznej wartości ok. miliona złotych. To m.in. nieruchomości, dużej wartości samochody, złoto oraz pieniądze.
       Wraz z aktem oskarżenia do Sądu Okręgowego w Elblągu przesłano obszerny materiał dowodowy zgromadzony w aktach głównych i załącznikach - w sumie około 100 tomów. Termin rozpoczęcia procesu nie jest jeszcze znany.
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Następca Kulawego
 • "swoją pracą naraziła skarb państwa". Co to jest skarb państwa? Setki tysięcy urzędników, którzy pod przymusem odbierają zwykłym ludziom dochody i żyją z tego, biorą pensje, przydzielają sobie nagrody itd. A ile ludzi dzięki pracy takiej "grupy przestępczej" ma lepiej. Mogą kupić tanio (tzn nie po zawyżonych przez państwo cenach, lecz za normalne ceny) papierosy. W domowym budżecie zostaje więcej, można kupić dzieciom rower, nowe ubrania, zabrać je na wakacje itd.
 • @agall - I ciągle im mało. 10 tysi. życie na prowincji immunitety (zagwarantowana przez państwo bezkarność) skrócone dni pracy w lato bo za ciepło rok płatnego urlopu na podratowanie zdrowia a to tylko wierzchołek przywilejów które sobie zagwarantowali.
 • Skarb Państwa to np. żywi wszelkiej maści złodziejskie pasożyty w więzieniach, leczy ich , opiera i ubiera, a te pasożyty jak wyjdą to jeszcze na Skarb Państwa narzekają, to tak jakby na matkę narzekali, patologia i tyle, niech ta patologia jedzie gdzieś do ruskich i tam handluje kontrabandą i przestanie tu normalnym ludziom truć bo to ci normalnie ludzie potem ich w więzieniach karmią za swoje podatki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  16
  gerdesa(2019-02-06)
 • Skarb Państwa dla większości to coś iluzorycznego, coś czego nie można dotknąć i polizać. A tymczasem ten SP jest gwarantem wypłaty waszych emerytur, rent, zasiłków socjalnych, wypłat 500+ i choćby finansowania funkcjonowania służby zdrowia żeby ci co są po spożyciu dragów, wódy, dopalaczy mogli od nowa spojrzeć na świat.
 • Miło poczytać gdy zamiast o emerytach i rencistach handlujących na rynku, piszecie o prawdziwej kontrabandzie. Prędko ktoś inny pojawi się na ich miejsce. W przyrodzie nic nie ginie - jest popyt, pojawi się i podaż.
 • Skarb Państwa to jest ten ratownik medyczny co jak się zarzygasz to przyjedzie żeby ci mordę oplucac i płuca udrożnić,....z mózgiem nic nie zrobi bo tego już nic nie naprawi, patologia zrodziła patologie i musisz tak żyć
 • Jeśli był z PO, to nic mu nie grozi, spokojne.
 • @Tuniki - Z chlewu cie wypuścili?
 • skarb panstwa. .. .narazila. .. biedny ten skarb panstwa wszyscy tylko kradna a co dopiero mowic jakie ma zadluzenie to panstwo i ten skarb a wszystko przez to ze ktos kiedys wymyslil liczby ujemne zaloze sie ze pracowal w banku ibyl zlodziejaszkiem i popalal papierosy bez akcyzy bo w zyciu za darmo nic nie moze byc bo kogos zawsze bedzie bolec w nagrode kazac jej wypalac 2 paczki papierosow dziennie niech sie truje na bogato panstwo za pomoca swoich z calym szacunkiem "sluzb" -lapie kobiete co sprzedaje papierosy bez akcyzy -placi funcjonariuszom pieniedzmi pozyskanymi z akcyzy policji za ich prace, ktorzy pala papierosy zakupione z akcyza od panstwa -swojego pracodawcy perpetuum mobile
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  2
  niepaleniepijeniewiem(2019-02-07)
 • Szkoda ze mamusia nie wiedziała że są tabletki,, 72 po", jednego imbecyla mniej by bylo
 • Na poczet kar zabezpieczono mnienie o wartości ok 1 000 000 pln. Nieruchomości, DROGIE SAMOCHODY i coś tam jeszcze. Hmmm .... Zwykła kawalerka kosztuje ponad 100 000 pln. To jakie te nieruchomości musiały być (nie jedna) skoro ok. 1 000 000 pln. mieści w sobie kilka nieruchomości i kilka drogich samochodów, plus jeszcze jakieś przedmioty rzekomo cenne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  1
  Joshua(2019-02-07)
Reklama