UWAGA!

Żarty się skończyły, zaczął się proces

 
Elbląg, Sędzia Wojciech Furman zdecydował, że proces przeciwko Jakubowi G. ruszy dziś
Sędzia Wojciech Furman zdecydował, że proces przeciwko Jakubowi G. ruszy dziś (fot. arch. AD)

Powodów, dla których w sądzie stawić się nie można, może być wiele. A to uraz ręki, a to rozwolnienie. Oskarżeni w sprawie o handel dopalaczami są, jak widać, słabego zdrowia, co uniemożliwiało rozpoczęcie procesu. Dziś (28 września) - po decyzji o doprowadzeniu siłą - dobrowolnie na sali rozpraw stawił się Jakub G., ale zabrakło jego wspólnika, Szymona I., bo ten, jak wyjaśniał adwokat, wczoraj rozpoczął leczenie odwykowe. Cierpliwość sądu się wyczerpała.

Zdaniem prokuratury, Jakub G. i Szymon I. z Pabianic prowadzili handel dopalaczami m.in. na terenie Elbląga. "Pachnący" sklep był wielokrotnie kontrolowany, sanepid badał towar, który w nim się znajdował, a do szpitala trafiały kolejne osoby z objawami zatrucia. Ostatecznie zebrany materiał pozwolił na skierowanie do sądu aktu oskarżenia przeciwko mężczyznom. - Zarzuty wprowadzania do obrotu środków, które mogły zagrażać życiu i zdrowiu wielu osób, co potwierdzają opinie biegłych z zakresu medycyny sądowej – uzupełniała Iwona Nienadowska z Prokuratury Rejonowej w Elblągu. - Będziemy chcieli wykazać, że do tego sklepu [przy ul. Królewieckiej - red.] nie przychodziły osoby, które chciały kupić zapach do torebki czy do szafy, tylko po to, by kupić dopalacze w celu ich zażycia. Według biegłego chemika, jakiekolwiek spożycie tych środków powodowało rozstrój zdrowia.
       Proces przeciwko Jakubowi G. i Szymonowi I. miał rozpocząć się 1 kwietnia br. Od początku jednak oskarżeni stawiali się w sądzie na zmianę, przedstawiając zwolnienia lekarskie. Najpierw jeden miał złamaną rękę, potem drugi zapadł na ... wirusowe zakażenie jelitowe. 16 września na sali rozpraw zabrakło już obu mężczyzn oskarżonych o handel dopalaczami. Sędzia Wojciech Furman zdecydował, że nieusprawiedliwiony Jakub G. zostanie doprowadzony na rozprawę przez policję. Pozostawało żywić nadzieję, że chory Szymon I. wyzdrowieje do następnego terminu.
       A ten przypadł na dziś (28 września). Do sądu przyjechał Jakub G., natomiast Szymon I. - jak tłumaczył jego adwokat - przebywa w prywatnej klinice odwykowej. Od wczoraj. Michał Najder, reprezentujący obu oskarżonych, nie przedstawił jednak żadnej dokumentacji medycznej swojego klienta, a tego domagał się sędzia Wojciech Furman. Po półgodzinnej przerwie do sądu nie trafiło nic więcej, co mogłoby opisywać stan zdrowia i przesłanki, dla których Szymon I.musiał poddać się leczeniu.
       - Obrona nie ma żadnych danych na temat swojego klienta i to nie jest pierwszy raz - skwitował sędzia Furman. - Jakość obrony jest rodem z lat 60. lub 70. ub. stulecia, nie przystaje do nowoczesnych standardów, ewentualnie do krajów niecywilizowanych.
       Sędzia stwierdził, że postawa zarówno oskarżonych, jak i ich obrońców sprowadza się do braku odpowiedniej informacji kierowanej do sądu, braku niezbędnych dokumentów, co skutkuje wielokrotnym odraczaniem rozprawy. - Niestawiennictwo w sądzie też jest znamienne - dodał sędzia Wojciech Furman i zdecydował o ujawnieniu danych osobowych i wizerunków obu oskarżonych. Na tę decyzję może jednak wpłynąć zażalenie więc, póki co, media nie mogą publikować zdjęć mężczyzn, ani ich nazwisk.
       Mógł jednak rozpocząć się proces Jakuba G., bo sędzia skierował wątek Szymona I. do osobnego rozpoznania (swoją decyzję może cofnąć, jeśli Szymon I. stawi się w sądzie na następny wyznaczony termin).
       Jakub G. odmówił dziś składania wyjaśnień i nie przyznał się do winy. Nie skorzystał także z prawa do dobrowolnego poddania się karze. Kolejna rozprawa 12 października.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • no w końcu jakaś porządna postawa sędziego. Najwyższy czas skończyć pobłażać przestępcom bo nieraz podejście sądów do bandziorów uwłacza porządnym obywatelom
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  40
  1
  AnaHana(2015-09-28)
 • a może by tak wsadzić ich na tymczasowy areszt?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28
  0
  jurij(2015-09-28)
 • to kipna jakaś kibic siedzi dla lata zez zarzutów a tu. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  3
  kat-ol(2015-09-28)
 • Rente im dac jak tacy chozy
 • zabrakło fantazji hejterom. I bardzo dobrze. Hejt już nie jest cool.
 • Hejt to to zastosowała redakcja Portelu, w pierwszych dwóch zdaniach próbująca ośmieszyć podejrzanych, wyśmiewając ich stan zdrowia. Jak można na łamach głównej gazety internetowej w mieście w ten sposób wyśmiewać póki co niewinne osoby. Wg prawa nie są oni winni ponieważ wyrok nie zapadł. Jeśli nie mogli przyjść to znaczy że była to sprawa sądu i ich jako oskarżonych a nic do tego innym, którzy nic nie mają do powiedzenia w tej sprawie.
 • Wypuścić ich! Nikt nie kazał gówniarzom tego żreć! Jak ktoś się przekręci po dopalaczach to na własne życzenie. Taki sklep to biznes jak każdy inny. Jest popyt jest podaż - proste.
 • Wujek skończ, pierdzielić. Bardzo dobrze, że pisze się o tym jak to bandziory próbują uniknąć procesu i drwią z wymiaru sprawiedliwości, a to z powodu złamanej ręki, albo rozwolnienia. .. śmiech na sali. Powinni jeden z drugim dostać pałą przez łeb i z marszu na wokandę. Nie zdziwiłbym się jakby któryś z oskarżonych napisał tego posta. Obyście trafili na długie lata do pudła i oby "czule" się tam wami zaopiekowano.
 • Powiem Ci to samo kiedy Twój dzieciak się przećpa i będzie Ci schodził na rękach. Chociaż tacy ludzie jak ty nie powinni mieć dzieci - powinno ich się raczej izolować.
 • Dzieci, które są należycie wychowywane nie zażywają takich rzeczy. Jeśli nie potrafisz wychować dziecka i ćpa ono takie wynalazki to zostaje mi tylko współczuć Tobie. Co do izolacji hmm, moim zdaniem nietrafiona uwaga, chociaż to Twoja subiektywna opinia i ją szanuję. Moim zdaniem zażywanie tego typu substancji prowadzi do samoutylizacji takich ludzi, którzy w głowie nie mają nic i robią to na własne życzenie. Nikt im tego do gardeł na siłę nie wpycha, taka jest prawda. Finalnie im mniej takiego naćpanego elementu na ulicy, który sam się wykańcza, tym lepiej dla społeczeństwa.
 • Jestem młody i wiem ze wszyscy cpali chociaż raz
 • Ja nie - 40latek
Reklama